Nvidia udskyder lanceringen af kæmpe chip-satsning

Nvidia-chippen Blackwell B200, der er afløseren til den ekstremt efterspurgte H100-chip, ser ud til at være udskudt i flere måneder. Tech-giganter som Microsoft, Google og Meta lagt bestillinger på svimlende milliard-beløb ind på den nye chip.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Chipgiganten Nvidia har udskudt lanceringen af selskabets næste store AI-chip, Blackwell B200.

Ifølge Silicon Valley-mediet The Information har Nvidia meddelt Microsoft og en anden stor cloud-udbyder som bruger selskabets chips, at Blackwell B200-chippen som minimum vil tage tre måneder længere at producere end planlagt.

Chippen er en opfølger til den ekstremt efterspurgte H100-chip, der bruges til at drive store dele af det kunstig intelligens-landskab, som vi har set skyde op i de seneste år.

En talsperson fra Nvidia oplyser til tech-mediet The Verge, at det er forventningen, at produktionen af den nye chip for alvor vil tage fart i løbet af andet halvår af 2024.

Det forventes dog først, at chippen for alvor vil lande hos kunderne i større antal i løbet af første kvartal af 2025.

Ifølge The Information har Microsoft, Google og Meta allerede nu lagt bestillinger til en værdi på over 10 milliarder dollar ind på den nye chip.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job