Batman vender tilbage til Gotham City - du kan godt glæde dig

Robert Pattinson kommer endnu en gang til at spille én af DC Comics’ mest ikoniske karakterer i efterfølgeren til ”The Batman.”

Artikel top billede

DC Comics, ét af verdens ældste og største tegneserieforlag, ejer som bekendt rettighederne til en bred vifte af kendte superhelte.

Én af deres mest populære er Batman – alias Bruce Wayne – der i sin karakteristiske flagermusedragt sørger for at feje Gotham City’s gader rene for skurke og forbrydere.

Han optrådte for første gang i en tegneserie i 1939 og har sidenhen været med i utallige film og serier.

Inden for nyere tid kan især nævnes Christopher Nolan’s “The Dark Knight”-trilogi, der høstede stor ros og anerkendelse i 00’erne og start 10’erne.

I 2022 fik vi så igen et glimt af The Caped Crusader, da Robert Pattinson spillede hovedrollen i “The Batman,” og her har instruktøren Matt Reeves nu planer om en efterfølger.

“The Batman 2” udkommer i biograferne 1. oktober 2026 og vil indgå i DC Elseworlds-universet, der eksisterer separat fra det overordnede hovedunivers.

Robert Pattinson vender tilbage i rollen som Batman, ligesom Colin Farrell igen kommer til at spille den berygtede forbryderboss Oswald Cobblepot – også kendt som Pingvinen.

Derudover ville det være en overraskelse hvis ikke Zoë Kravitz, Jeffrey Wright og Andy Serkis er at finde i rollerne som henholdsvis Catwoman, James Gordon og Alfred Pennyworth.

Det vides heller ikke om Barry Keoghan får mere spilletid i sin rolle som The Joker, der kun var med i en kort scene i ”The Batman”.

Der er endnu ikke nyt om selve handlingen.

Men indtil vi får mere at vide om det, kunne man jo kigge lidt på serien “The Penguin” der udkommer på Max her i september.

Du kan læse mere om serien her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S