Batman vender tilbage til Gotham City - du kan godt glæde dig

Robert Pattinson kommer endnu en gang til at spille én af DC Comics’ mest ikoniske karakterer i efterfølgeren til ”The Batman.”

Artikel top billede

DC Comics, ét af verdens ældste og største tegneserieforlag, ejer som bekendt rettighederne til en bred vifte af kendte superhelte.

Én af deres mest populære er Batman – alias Bruce Wayne – der i sin karakteristiske flagermusedragt sørger for at feje Gotham City’s gader rene for skurke og forbrydere.

Han optrådte for første gang i en tegneserie i 1939 og har sidenhen været med i utallige film og serier.

Inden for nyere tid kan især nævnes Christopher Nolan’s “The Dark Knight”-trilogi, der høstede stor ros og anerkendelse i 00’erne og start 10’erne.

I 2022 fik vi så igen et glimt af The Caped Crusader, da Robert Pattinson spillede hovedrollen i “The Batman,” og her har instruktøren Matt Reeves nu planer om en efterfølger.

“The Batman 2” udkommer i biograferne 1. oktober 2026 og vil indgå i DC Elseworlds-universet, der eksisterer separat fra det overordnede hovedunivers.

Robert Pattinson vender tilbage i rollen som Batman, ligesom Colin Farrell igen kommer til at spille den berygtede forbryderboss Oswald Cobblepot – også kendt som Pingvinen.

Derudover ville det være en overraskelse hvis ikke Zoë Kravitz, Jeffrey Wright og Andy Serkis er at finde i rollerne som henholdsvis Catwoman, James Gordon og Alfred Pennyworth.

Det vides heller ikke om Barry Keoghan får mere spilletid i sin rolle som The Joker, der kun var med i en kort scene i ”The Batman”.

Der er endnu ikke nyt om selve handlingen.

Men indtil vi får mere at vide om det, kunne man jo kigge lidt på serien “The Penguin” der udkommer på Max her i september.

Du kan læse mere om serien her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S