Batman vender tilbage til Gotham City - du kan godt glæde dig

Robert Pattinson kommer endnu en gang til at spille én af DC Comics’ mest ikoniske karakterer i efterfølgeren til ”The Batman.”

Artikel top billede

DC Comics, ét af verdens ældste og største tegneserieforlag, ejer som bekendt rettighederne til en bred vifte af kendte superhelte.

Én af deres mest populære er Batman – alias Bruce Wayne – der i sin karakteristiske flagermusedragt sørger for at feje Gotham City’s gader rene for skurke og forbrydere.

Han optrådte for første gang i en tegneserie i 1939 og har sidenhen været med i utallige film og serier.

Inden for nyere tid kan især nævnes Christopher Nolan’s “The Dark Knight”-trilogi, der høstede stor ros og anerkendelse i 00’erne og start 10’erne.

I 2022 fik vi så igen et glimt af The Caped Crusader, da Robert Pattinson spillede hovedrollen i “The Batman,” og her har instruktøren Matt Reeves nu planer om en efterfølger.

“The Batman 2” udkommer i biograferne 1. oktober 2026 og vil indgå i DC Elseworlds-universet, der eksisterer separat fra det overordnede hovedunivers.

Robert Pattinson vender tilbage i rollen som Batman, ligesom Colin Farrell igen kommer til at spille den berygtede forbryderboss Oswald Cobblepot – også kendt som Pingvinen.

Derudover ville det være en overraskelse hvis ikke Zoë Kravitz, Jeffrey Wright og Andy Serkis er at finde i rollerne som henholdsvis Catwoman, James Gordon og Alfred Pennyworth.

Det vides heller ikke om Barry Keoghan får mere spilletid i sin rolle som The Joker, der kun var med i en kort scene i ”The Batman”.

Der er endnu ikke nyt om selve handlingen.

Men indtil vi får mere at vide om det, kunne man jo kigge lidt på serien “The Penguin” der udkommer på Max her i september.

Du kan læse mere om serien her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S