Batman vender tilbage til Gotham City - du kan godt glæde dig

Robert Pattinson kommer endnu en gang til at spille én af DC Comics’ mest ikoniske karakterer i efterfølgeren til ”The Batman.”

Artikel top billede

DC Comics, ét af verdens ældste og største tegneserieforlag, ejer som bekendt rettighederne til en bred vifte af kendte superhelte.

Én af deres mest populære er Batman – alias Bruce Wayne – der i sin karakteristiske flagermusedragt sørger for at feje Gotham City’s gader rene for skurke og forbrydere.

Han optrådte for første gang i en tegneserie i 1939 og har sidenhen været med i utallige film og serier.

Inden for nyere tid kan især nævnes Christopher Nolan’s “The Dark Knight”-trilogi, der høstede stor ros og anerkendelse i 00’erne og start 10’erne.

I 2022 fik vi så igen et glimt af The Caped Crusader, da Robert Pattinson spillede hovedrollen i “The Batman,” og her har instruktøren Matt Reeves nu planer om en efterfølger.

“The Batman 2” udkommer i biograferne 1. oktober 2026 og vil indgå i DC Elseworlds-universet, der eksisterer separat fra det overordnede hovedunivers.

Robert Pattinson vender tilbage i rollen som Batman, ligesom Colin Farrell igen kommer til at spille den berygtede forbryderboss Oswald Cobblepot – også kendt som Pingvinen.

Derudover ville det være en overraskelse hvis ikke Zoë Kravitz, Jeffrey Wright og Andy Serkis er at finde i rollerne som henholdsvis Catwoman, James Gordon og Alfred Pennyworth.

Det vides heller ikke om Barry Keoghan får mere spilletid i sin rolle som The Joker, der kun var med i en kort scene i ”The Batman”.

Der er endnu ikke nyt om selve handlingen.

Men indtil vi får mere at vide om det, kunne man jo kigge lidt på serien “The Penguin” der udkommer på Max her i september.

Du kan læse mere om serien her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S