AI-bot invaderer forsikringsbranchen / Christian Skytt ny topchef i compliance-hus / Softwareudvikler nu på franske hænder

AI-bot invaderer forsikringsbranchen / Christian Skytt ny topchef i compliance-hus / Softwareudvikler nu på franske hænder

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefingen fra min hånd Frederik Therkildsen.

God læselyst

AI-bot overtager forsikringsbranchen

En af landets største forsikringsselskaber Topdanmark lancerer i denne måned en generativ AI-bot, der skal svare på spørgsmål fra selskabets en halv million privatkunder.

”Det betyder, at en halv million privatkunder vil få adgang til en personlig AI-forsikringsrådgiver, der nemt og hurtigt kan give specifikke svar på spørgsmål om forsikringer på alle tider af døgnet,” udtaler Kasper Tjørntved Davidsen, koncerndirektør for IT i Topdanmark, i en meddelelse.

Det er en anden udgave af Topdanmarks chatbot. Den første ligger frit tilgængeligt for alle, mens denne nyere udgave udelukkende er til kunder, og derfor skal man logge ind med MitID for at bruge den.

Kunderne forventer i stigende grad at kunne få svar på spørgsmål om forsikring uden for almindelig arbejdstid. Det er helt forståeligt, for det er i disse timer, at man har tid til at tage sig af praktiske opgaver – som for eksempel at få styr på sine forsikringer,” lyder det fra it-chefen.

Christian Skytt ny topchef i compliance-hus

Den danske compliance specialist Siscon får ny topchef.

Christian Skytt skal stå i spidsen for de 25 medarbejdere, fremgår af en meddelelese. Han overtager styringen efter Lars Bærentzen, der stiftede selskabet tilbage i 2004.

“Informationssikkerhed og compliance bliver endnu mere vitalt i disse dage - både med de mange trusler virksomheder møder og de mange nye reguleringer, der kommer fra EU og andre instanser,”

Christian Skytt kommer fra rollen administrerende direktør hos Oracle-specialisten Cegal, hvorfra han stoppede som direktør, da den danske og svenske afdeling blev lagt sammen.

Softwareudvikler nu på franske hænder

Charlottenlund-baserede Lector er solgt til den franske virksomhed Conex.

Conex er ejet af den franske fond 21 Invest France. Det er den franske fonds første opkøb. Ejerskiftet er en del af et generationsskifte i Lector, fremgår af en meddelelse.

Lector tilbyder software fra Microsoft, Oracle og Java.

“Vi er glade for at byde Lector velkommen til Conex-familien.

Lector tilbyder innovative og intuitive softwareløsninger på forkant med teknologien, der giver fuld tilfredshed med kunderne, og som vil drage fordel af koncernens forskning og udvikling og blive beriget af vores teknologisk input omkring AI og Blockchain,” lyder det fra Bertrand Gruson, Conex CEO.

Købspris er ikke offentliggjort.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job