AI-bot invaderer forsikringsbranchen / Christian Skytt ny topchef i compliance-hus / Softwareudvikler nu på franske hænder

AI-bot invaderer forsikringsbranchen / Christian Skytt ny topchef i compliance-hus / Softwareudvikler nu på franske hænder

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefingen fra min hånd Frederik Therkildsen.

God læselyst

AI-bot overtager forsikringsbranchen

En af landets største forsikringsselskaber Topdanmark lancerer i denne måned en generativ AI-bot, der skal svare på spørgsmål fra selskabets en halv million privatkunder.

”Det betyder, at en halv million privatkunder vil få adgang til en personlig AI-forsikringsrådgiver, der nemt og hurtigt kan give specifikke svar på spørgsmål om forsikringer på alle tider af døgnet,” udtaler Kasper Tjørntved Davidsen, koncerndirektør for IT i Topdanmark, i en meddelelse.

Det er en anden udgave af Topdanmarks chatbot. Den første ligger frit tilgængeligt for alle, mens denne nyere udgave udelukkende er til kunder, og derfor skal man logge ind med MitID for at bruge den.

Kunderne forventer i stigende grad at kunne få svar på spørgsmål om forsikring uden for almindelig arbejdstid. Det er helt forståeligt, for det er i disse timer, at man har tid til at tage sig af praktiske opgaver – som for eksempel at få styr på sine forsikringer,” lyder det fra it-chefen.

Christian Skytt ny topchef i compliance-hus

Den danske compliance specialist Siscon får ny topchef.

Christian Skytt skal stå i spidsen for de 25 medarbejdere, fremgår af en meddelelese. Han overtager styringen efter Lars Bærentzen, der stiftede selskabet tilbage i 2004.

“Informationssikkerhed og compliance bliver endnu mere vitalt i disse dage - både med de mange trusler virksomheder møder og de mange nye reguleringer, der kommer fra EU og andre instanser,”

Christian Skytt kommer fra rollen administrerende direktør hos Oracle-specialisten Cegal, hvorfra han stoppede som direktør, da den danske og svenske afdeling blev lagt sammen.

Softwareudvikler nu på franske hænder

Charlottenlund-baserede Lector er solgt til den franske virksomhed Conex.

Conex er ejet af den franske fond 21 Invest France. Det er den franske fonds første opkøb. Ejerskiftet er en del af et generationsskifte i Lector, fremgår af en meddelelse.

Lector tilbyder software fra Microsoft, Oracle og Java.

“Vi er glade for at byde Lector velkommen til Conex-familien.

Lector tilbyder innovative og intuitive softwareløsninger på forkant med teknologien, der giver fuld tilfredshed med kunderne, og som vil drage fordel af koncernens forskning og udvikling og blive beriget af vores teknologisk input omkring AI og Blockchain,” lyder det fra Bertrand Gruson, Conex CEO.

Købspris er ikke offentliggjort.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS