AI-bot invaderer forsikringsbranchen / Christian Skytt ny topchef i compliance-hus / Softwareudvikler nu på franske hænder

AI-bot invaderer forsikringsbranchen / Christian Skytt ny topchef i compliance-hus / Softwareudvikler nu på franske hænder

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefingen fra min hånd Frederik Therkildsen.

God læselyst

AI-bot overtager forsikringsbranchen

En af landets største forsikringsselskaber Topdanmark lancerer i denne måned en generativ AI-bot, der skal svare på spørgsmål fra selskabets en halv million privatkunder.

”Det betyder, at en halv million privatkunder vil få adgang til en personlig AI-forsikringsrådgiver, der nemt og hurtigt kan give specifikke svar på spørgsmål om forsikringer på alle tider af døgnet,” udtaler Kasper Tjørntved Davidsen, koncerndirektør for IT i Topdanmark, i en meddelelse.

Det er en anden udgave af Topdanmarks chatbot. Den første ligger frit tilgængeligt for alle, mens denne nyere udgave udelukkende er til kunder, og derfor skal man logge ind med MitID for at bruge den.

Kunderne forventer i stigende grad at kunne få svar på spørgsmål om forsikring uden for almindelig arbejdstid. Det er helt forståeligt, for det er i disse timer, at man har tid til at tage sig af praktiske opgaver – som for eksempel at få styr på sine forsikringer,” lyder det fra it-chefen.

Christian Skytt ny topchef i compliance-hus

Den danske compliance specialist Siscon får ny topchef.

Christian Skytt skal stå i spidsen for de 25 medarbejdere, fremgår af en meddelelese. Han overtager styringen efter Lars Bærentzen, der stiftede selskabet tilbage i 2004.

“Informationssikkerhed og compliance bliver endnu mere vitalt i disse dage - både med de mange trusler virksomheder møder og de mange nye reguleringer, der kommer fra EU og andre instanser,”

Christian Skytt kommer fra rollen administrerende direktør hos Oracle-specialisten Cegal, hvorfra han stoppede som direktør, da den danske og svenske afdeling blev lagt sammen.

Softwareudvikler nu på franske hænder

Charlottenlund-baserede Lector er solgt til den franske virksomhed Conex.

Conex er ejet af den franske fond 21 Invest France. Det er den franske fonds første opkøb. Ejerskiftet er en del af et generationsskifte i Lector, fremgår af en meddelelse.

Lector tilbyder software fra Microsoft, Oracle og Java.

“Vi er glade for at byde Lector velkommen til Conex-familien.

Lector tilbyder innovative og intuitive softwareløsninger på forkant med teknologien, der giver fuld tilfredshed med kunderne, og som vil drage fordel af koncernens forskning og udvikling og blive beriget af vores teknologisk input omkring AI og Blockchain,” lyder det fra Bertrand Gruson, Conex CEO.

Købspris er ikke offentliggjort.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job