Nets udnævner ny dansk landechef – Bo Nilsson træder ud af selskabet

Milliardselskabet Nets indsætter ny dansk ledelse. Rigmanden Bo Nilsson stopper samtidig som formand.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Selskabet Nets, som arbejder med betalingsløsninger og digital identitet, indsætter Allan Bonke som ny landechef i Danmark.

Bonke har hidtil været partner og seniorrådgiver hos Loyalty Group.

"Allan Bonke har solid erfaring både fra IT, telekommunikation og finans, og har vist han kan stå i spidsen for operationelle forandringer i markedsledende virksomheder, hvor der samtidig leveres kundeorienterede og innovative løsninger. Derfor ser jeg ham som den rette til fremadrettet at stå i spidsen for vores forretning i Danmark."

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Lars Erik Tellmann, nordisk chef for Nexi Group, som Nets blev en del af i 2020.

Allan Bonkes tiltræden betyder samtidig, at den hidtidige landechef Jeppe Juul-Andersen forlader selskabet.

“Jeg vil gerne takke Jeppe for hans mangeårige bidrag til Nets, ikke mindst de sidste par år som landechef. Hans indsats har været afgørende for at vi er kommet så godt igennem den første fase af integrationen med Nexi koncernen”, tilføjer Lars Erik Tellmann.

Bo Nilsson stopper

Samtidig med ledelsesskiftet annoncerer Nets, at Bo Nilsson stopper som formand for bestyrelsen for Nets Danmark.

Det sker for at fokusere på andre projekter, meddeler selskabet. Han trådte ligeledes ud af bestyrelsen hos Nexi tilbage i foråret.

"Jeg vil gerne takke Bo for hans indsats og bidrag til Nets/Nexi igennem årene. I forbindelse med bestyrelsesændringen får vi repræsentation fra koncernledelsen, der matcher vores forretnings behov, og samtidig sikrer de bedst mulige rammer for den videre drift af den nordiske forretning," afslutter Lars Erik Tellmann.

Efter bestyrelsesændringen vil Gianluca Ventura, Group Head of HR og en del af koncernledelsen i Nexi, tiltræder som ny bestyrelsesformand. Det andet nye medlem er Alessia Carnevale, som er ansvarlig for Risk Management i Nexi

Nets ramte senest en årsomsætning på 5,7 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S