Nets udnævner ny dansk landechef – Bo Nilsson træder ud af selskabet

Milliardselskabet Nets indsætter ny dansk ledelse. Rigmanden Bo Nilsson stopper samtidig som formand.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Selskabet Nets, som arbejder med betalingsløsninger og digital identitet, indsætter Allan Bonke som ny landechef i Danmark.

Bonke har hidtil været partner og seniorrådgiver hos Loyalty Group.

"Allan Bonke har solid erfaring både fra IT, telekommunikation og finans, og har vist han kan stå i spidsen for operationelle forandringer i markedsledende virksomheder, hvor der samtidig leveres kundeorienterede og innovative løsninger. Derfor ser jeg ham som den rette til fremadrettet at stå i spidsen for vores forretning i Danmark."

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Lars Erik Tellmann, nordisk chef for Nexi Group, som Nets blev en del af i 2020.

Allan Bonkes tiltræden betyder samtidig, at den hidtidige landechef Jeppe Juul-Andersen forlader selskabet.

“Jeg vil gerne takke Jeppe for hans mangeårige bidrag til Nets, ikke mindst de sidste par år som landechef. Hans indsats har været afgørende for at vi er kommet så godt igennem den første fase af integrationen med Nexi koncernen”, tilføjer Lars Erik Tellmann.

Bo Nilsson stopper

Samtidig med ledelsesskiftet annoncerer Nets, at Bo Nilsson stopper som formand for bestyrelsen for Nets Danmark.

Det sker for at fokusere på andre projekter, meddeler selskabet. Han trådte ligeledes ud af bestyrelsen hos Nexi tilbage i foråret.

"Jeg vil gerne takke Bo for hans indsats og bidrag til Nets/Nexi igennem årene. I forbindelse med bestyrelsesændringen får vi repræsentation fra koncernledelsen, der matcher vores forretnings behov, og samtidig sikrer de bedst mulige rammer for den videre drift af den nordiske forretning," afslutter Lars Erik Tellmann.

Efter bestyrelsesændringen vil Gianluca Ventura, Group Head of HR og en del af koncernledelsen i Nexi, tiltræder som ny bestyrelsesformand. Det andet nye medlem er Alessia Carnevale, som er ansvarlig for Risk Management i Nexi

Nets ramte senest en årsomsætning på 5,7 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network