10 danske organisationer går sammen om kæmpe beredskabsøvelse: Prøv at få din virksomhed hacket

Det er ikke et spørgsmål om, men snarere hvornår din virksomhed bliver hacket. Nu går 10 organisationer sammen om at hacke for sjov.

Artikel top billede

Thomas Flarup, chef for Center for Cybersikkerhed, er en af initiativtagerne af øvelsen, man allerede nu kan tilmelde sig. (Foto: Ditte Vinterberg Weng)

10 organisationer er gået sammen om en omfattende beredskabsgeneralprøve: “Hele Danmark Øver.”

I oktober bliver det muligt at få testet sit cyberforsvar i en sandkasse med bistand fra landets bedste cybereksperter.

“Øvelsen kan hjælpe virksomhederne med at blive bevidste om deres sårbarheder og træne dem i at håndtere et angreb, hvor svære beslutninger skal træffes under pres,” lyder det fra Thomas Flarup, topchef i Center for Cybersikkerhed, i en pressemeddelelse.

Bag øvelsen står:

Center for Cybersikkerhed, IT-branchen, Industriens Fond, Dansk Erhverv, Dansk Industri, Dansk IT, Alm. Brand, CISCO, Secure Practice og TDC Erhverv.

“Hackere og andre cyberkriminelle er i dag en reel trussel for alle danske virksomheder, og derfor skal vi understøtte, at virksomhederne opruster deres digitale bolværk mod cyberangreb fra fjendtlige aktører,” udtaler den nyudnævnte minister for beredskab og samfundssikkerhed, Torsten Schack Pedersen (V).

Kørt med succes i Norge

Bagtæppet for øvelsen er yderst dyster. Ifølge TDC Erhverv har kun en femtedel af landets virksomheder beredskabsplan, der involverer alle medarbejdere.

Og ifølge samme undersøgelse ender 60 procent af smv’er med at gå konkurs på grund af et hackerangreb.

“Ligesom vi har brandøvelser og biler, der skal servicetjekkes, bør cybersikkerhed også prioriteres for at holde danske virksomheder klar og rustet til den dag, hvor det er deres tur til at blive ramt,” udtaler John Henriksen, topchef i TDC Erhverv.

Konceptet er kopieret fra Norge, hvor øvelsen har kørt i flere år. Det er den norske cybersikkerhedsvirksomhed, Secure Practice, der har udviklet den.

Man kan tilmelde sin virksomhed her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car