Regeringen: Derfor tæller vi elektrikere og automekanikere med i oversigten over danske 'it-specialister'

Der er gode grunde til, at regeringen tæller automekanikere og elektrikere med, når antallet af danske 'it-specialister' skal gøres op, fortæller uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) til Computerworld. Sammentællingen har vakt kritik.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor tæller automekanikere og elektrikere med, når regeringen opgør antallet af it-specialister.
754
4 min
Regeringen har været under beskydning for at inkludere faggrupper som elektrikere og automekanikere i opgørelserne over antallet af it-specialister i Danmark, der er med til kunstigt at puste andelen af it-specialister i Danmark op.

Det er især regeringens brede definition af ”it-specialister”, som også inkluderer faggrupper, der kun delvist arbejder med it, der har mødt kritik.

For antallet af faktiske it-uddannede specialister i Danmark er langt lavere, end regeringen hævder.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S