Regeringen: Derfor tæller vi elektrikere og automekanikere med i oversigten over danske 'it-specialister'

Der er gode grunde til, at regeringen tæller automekanikere og elektrikere med, når antallet af danske 'it-specialister' skal gøres op, fortæller uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) til Computerworld. Sammentællingen har vakt kritik.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor tæller automekanikere og elektrikere med, når regeringen opgør antallet af it-specialister.
754
4 min
Regeringen har været under beskydning for at inkludere faggrupper som elektrikere og automekanikere i opgørelserne over antallet af it-specialister i Danmark, der er med til kunstigt at puste andelen af it-specialister i Danmark op.

Det er især regeringens brede definition af ”it-specialister”, som også inkluderer faggrupper, der kun delvist arbejder med it, der har mødt kritik.

For antallet af faktiske it-uddannede specialister i Danmark er langt lavere, end regeringen hævder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S