Regeringen: Derfor tæller vi elektrikere og automekanikere med i oversigten over danske 'it-specialister'

Der er gode grunde til, at regeringen tæller automekanikere og elektrikere med, når antallet af danske 'it-specialister' skal gøres op, fortæller uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) til Computerworld. Sammentællingen har vakt kritik.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor tæller automekanikere og elektrikere med, når regeringen opgør antallet af it-specialister.
754
4 min
Regeringen har været under beskydning for at inkludere faggrupper som elektrikere og automekanikere i opgørelserne over antallet af it-specialister i Danmark, der er med til kunstigt at puste andelen af it-specialister i Danmark op.

Det er især regeringens brede definition af ”it-specialister”, som også inkluderer faggrupper, der kun delvist arbejder med it, der har mødt kritik.

For antallet af faktiske it-uddannede specialister i Danmark er langt lavere, end regeringen hævder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S