Kinesisk folde-mobil storhitter op til lancering af ny iPhone

Mobilkæmpen Huawei løfter barren med sit nye flagskib: Beklædt i læder og med dobbelt så mange folder.

Artikel top billede

(Foto: Huawei)

Den kinesiske mobilproducent Huawei er ude med et imponerende stykke mobilteknologi op til Apples årlige lancering af nye iPhones.

Selskabets nyeste topmodel, Mate XT, kan bryste sig af at byde på mere skærm end nogen anden telefon, takket været omfattende brug af foldbar skærmteknologi.

Hvor folde telefoner kun kan foldes på et led, byder Mate XT på to folder, hvilket gør, at telefonen kan klappes ud til at fungere som en tablet på hele 10,1 tommer – større end en regulær iPad.

Allerede flere millioner er solgt

Til trods for, at telefonen ikke er blevet endeligt offentliggjort endnu, er det væltet ind med forudbestillinger af telefonen, fremgår det af selskabets hjemmeside.

Mandag 9. september ved middag dansk tid, rundede Huawei tre millioner forudbestillinger.

Hvad der tilbydes de tidligere købere, og hvor meget der skal betales for den kombinerede tablet/mobil enhed, bliver først offentliggjort 10.september klokken 08.30 dansk tid, forud for salgsdebuten 20. september.
Verserende læk af enheden indikerer, at der vil være tale om en topmobil med 16 gigabyte hukommelse og enten 512 eller 1000 gigabyte lager.

Kameramæssigt bydes der ifølge netmediet HuaweiCentral på en trio af kamera på henholdsvis 12, 50 og 13 megapixels til ultra-vidvinkel-, standard- og tele-foto brug.

Som noget særligt skulle hele bagsiden af telefonen være beklædt med læder.

Telefonen vil med al sandsynlighed ikke finde nogen officiel vej til det danske marked, som Huawei har trukket sig ud af. Huawei-telefoner bliver den dag i dag stadig parallelimporteret hos enkelte danske web-shops.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland