Kinesisk folde-mobil storhitter op til lancering af ny iPhone

Mobilkæmpen Huawei løfter barren med sit nye flagskib: Beklædt i læder og med dobbelt så mange folder.

Artikel top billede

(Foto: Huawei)

Den kinesiske mobilproducent Huawei er ude med et imponerende stykke mobilteknologi op til Apples årlige lancering af nye iPhones.

Selskabets nyeste topmodel, Mate XT, kan bryste sig af at byde på mere skærm end nogen anden telefon, takket været omfattende brug af foldbar skærmteknologi.

Hvor folde telefoner kun kan foldes på et led, byder Mate XT på to folder, hvilket gør, at telefonen kan klappes ud til at fungere som en tablet på hele 10,1 tommer – større end en regulær iPad.

Allerede flere millioner er solgt

Til trods for, at telefonen ikke er blevet endeligt offentliggjort endnu, er det væltet ind med forudbestillinger af telefonen, fremgår det af selskabets hjemmeside.

Mandag 9. september ved middag dansk tid, rundede Huawei tre millioner forudbestillinger.

Hvad der tilbydes de tidligere købere, og hvor meget der skal betales for den kombinerede tablet/mobil enhed, bliver først offentliggjort 10.september klokken 08.30 dansk tid, forud for salgsdebuten 20. september.
Verserende læk af enheden indikerer, at der vil være tale om en topmobil med 16 gigabyte hukommelse og enten 512 eller 1000 gigabyte lager.

Kameramæssigt bydes der ifølge netmediet HuaweiCentral på en trio af kamera på henholdsvis 12, 50 og 13 megapixels til ultra-vidvinkel-, standard- og tele-foto brug.

Som noget særligt skulle hele bagsiden af telefonen være beklædt med læder.

Telefonen vil med al sandsynlighed ikke finde nogen officiel vej til det danske marked, som Huawei har trukket sig ud af. Huawei-telefoner bliver den dag i dag stadig parallelimporteret hos enkelte danske web-shops.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S