Kinesisk folde-mobil storhitter op til lancering af ny iPhone

Mobilkæmpen Huawei løfter barren med sit nye flagskib: Beklædt i læder og med dobbelt så mange folder.

Artikel top billede

(Foto: Huawei)

Den kinesiske mobilproducent Huawei er ude med et imponerende stykke mobilteknologi op til Apples årlige lancering af nye iPhones.

Selskabets nyeste topmodel, Mate XT, kan bryste sig af at byde på mere skærm end nogen anden telefon, takket været omfattende brug af foldbar skærmteknologi.

Hvor folde telefoner kun kan foldes på et led, byder Mate XT på to folder, hvilket gør, at telefonen kan klappes ud til at fungere som en tablet på hele 10,1 tommer – større end en regulær iPad.

Allerede flere millioner er solgt

Til trods for, at telefonen ikke er blevet endeligt offentliggjort endnu, er det væltet ind med forudbestillinger af telefonen, fremgår det af selskabets hjemmeside.

Mandag 9. september ved middag dansk tid, rundede Huawei tre millioner forudbestillinger.

Hvad der tilbydes de tidligere købere, og hvor meget der skal betales for den kombinerede tablet/mobil enhed, bliver først offentliggjort 10.september klokken 08.30 dansk tid, forud for salgsdebuten 20. september.
Verserende læk af enheden indikerer, at der vil være tale om en topmobil med 16 gigabyte hukommelse og enten 512 eller 1000 gigabyte lager.

Kameramæssigt bydes der ifølge netmediet HuaweiCentral på en trio af kamera på henholdsvis 12, 50 og 13 megapixels til ultra-vidvinkel-, standard- og tele-foto brug.

Som noget særligt skulle hele bagsiden af telefonen være beklædt med læder.

Telefonen vil med al sandsynlighed ikke finde nogen officiel vej til det danske marked, som Huawei har trukket sig ud af. Huawei-telefoner bliver den dag i dag stadig parallelimporteret hos enkelte danske web-shops.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos