Kaspersky sælger sin amerikanske forretning til sikkerhedsfirma – er nu officielt sparket ud af USA 

Kaspersky overdrager alle sine cirka 1 million amerikanske antiviruskunder til cybersikkerhedsfirmaet Pango.

Artikel top billede

Russisk-fødte Eugene Kaspersky er medstifter og CEO i Kaspersky Lab, der er blevet smidt ud af USA. (Foto: Dan Jensen)

Det russisk-stiftede it-sikkerhedsselskab Kaspersky har for tætte bånd til Putin.

Det slog den amerikanske regering fast i juni måned, hvor de meddelte, at Kaspersky Labs fra 29. september skal stoppe med at levere software og opdateringer i USA.

Alle nylanceringer fra Kaspersky blev i samme omgang gjort forbudt fra 20. juli, ligesom den amerikanske regering indførte strenge restriktioner mod 12 af Kaspersky Labs topchefer.

Sanktionerne betød, at de 12 topchefer med omgående virkning blev blokeret fra at handle med eller ‘udføre finansielle transaktioner’ med amerikanske selskaber eller privatpersoner, ligesom alle deres amerikanske aktiver blev indefrosset.

Med andre ord har den amerikanske regering vredet armen om på Kaspersky, der på kort tid er blevet sparket ud af USA.

Nu overdrager Kaspersky alle sine cirka 1 million amerikanske antiviruskunder til cybersikkerhedsfirmaet Pango.

Det er ikke oplyst, hvor meget Pango har betalt for kunderne, der ellers ville være holdt op med at modtage softwareopdateringer til antivirusværktøjet senere på måneden.

Det skriver mediet Axios.

Den amerikanske regering har i årevis været bekymret for, at Kreml kunne presse Kaspersky til at tillade regeringsspioner at aflytte amerikanske kunders enheder.

Som følge af forbuddet begyndte Kaspersky Lab at afvikle sine aktiviteter i USA i juli og afskedigede medarbejdere i USA.

Kaspersky har i forbindelse med tilbagetrækningen fra USA skrevet, at selskabet ‘altid har bestræbt sig på’ at levere den ‘bedste cybersikkerhed, der findes: uafhængig, transparent og håndteret af eksperter.’

“Desværre har du nu en mindre valgmulighed i forsvaret mod online-trusler,” lyder det fra Kaspersky.

Selskabet kommer dernæst med en række gode råd til de nu snart forhenværende kunder.

“Husk altid at tage backup. Vær forsigtig med links, og dobbelttjek deres udgangspunkt, inden du klikker. Beskyt din identitet online, skift password regelmæssigt, og gør dem lange og komplekse,” lød de gode råd fra Kaspersky Labs i selskabets farvelhilsen."

Computerworld interviewde Eugene Kaspersky, der medstifter og CEO i Kaspersky Lab, da han var i København i 2021.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS