Kaspersky sælger sin amerikanske forretning til sikkerhedsfirma – er nu officielt sparket ud af USA 

Kaspersky overdrager alle sine cirka 1 million amerikanske antiviruskunder til cybersikkerhedsfirmaet Pango.

Artikel top billede

Russisk-fødte Eugene Kaspersky er medstifter og CEO i Kaspersky Lab, der er blevet smidt ud af USA. (Foto: Dan Jensen)

Det russisk-stiftede it-sikkerhedsselskab Kaspersky har for tætte bånd til Putin.

Det slog den amerikanske regering fast i juni måned, hvor de meddelte, at Kaspersky Labs fra 29. september skal stoppe med at levere software og opdateringer i USA.

Alle nylanceringer fra Kaspersky blev i samme omgang gjort forbudt fra 20. juli, ligesom den amerikanske regering indførte strenge restriktioner mod 12 af Kaspersky Labs topchefer.

Sanktionerne betød, at de 12 topchefer med omgående virkning blev blokeret fra at handle med eller ‘udføre finansielle transaktioner’ med amerikanske selskaber eller privatpersoner, ligesom alle deres amerikanske aktiver blev indefrosset.

Med andre ord har den amerikanske regering vredet armen om på Kaspersky, der på kort tid er blevet sparket ud af USA.

Nu overdrager Kaspersky alle sine cirka 1 million amerikanske antiviruskunder til cybersikkerhedsfirmaet Pango.

Det er ikke oplyst, hvor meget Pango har betalt for kunderne, der ellers ville være holdt op med at modtage softwareopdateringer til antivirusværktøjet senere på måneden.

Det skriver mediet Axios.

Den amerikanske regering har i årevis været bekymret for, at Kreml kunne presse Kaspersky til at tillade regeringsspioner at aflytte amerikanske kunders enheder.

Som følge af forbuddet begyndte Kaspersky Lab at afvikle sine aktiviteter i USA i juli og afskedigede medarbejdere i USA.

Kaspersky har i forbindelse med tilbagetrækningen fra USA skrevet, at selskabet ‘altid har bestræbt sig på’ at levere den ‘bedste cybersikkerhed, der findes: uafhængig, transparent og håndteret af eksperter.’

“Desværre har du nu en mindre valgmulighed i forsvaret mod online-trusler,” lyder det fra Kaspersky.

Selskabet kommer dernæst med en række gode råd til de nu snart forhenværende kunder.

“Husk altid at tage backup. Vær forsigtig med links, og dobbelttjek deres udgangspunkt, inden du klikker. Beskyt din identitet online, skift password regelmæssigt, og gør dem lange og komplekse,” lød de gode råd fra Kaspersky Labs i selskabets farvelhilsen."

Computerworld interviewde Eugene Kaspersky, der medstifter og CEO i Kaspersky Lab, da han var i København i 2021.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse