Kaspersky sælger sin amerikanske forretning til sikkerhedsfirma – er nu officielt sparket ud af USA 

Kaspersky overdrager alle sine cirka 1 million amerikanske antiviruskunder til cybersikkerhedsfirmaet Pango.

Artikel top billede

Russisk-fødte Eugene Kaspersky er medstifter og CEO i Kaspersky Lab, der er blevet smidt ud af USA. (Foto: Dan Jensen)

Det russisk-stiftede it-sikkerhedsselskab Kaspersky har for tætte bånd til Putin.

Det slog den amerikanske regering fast i juni måned, hvor de meddelte, at Kaspersky Labs fra 29. september skal stoppe med at levere software og opdateringer i USA.

Alle nylanceringer fra Kaspersky blev i samme omgang gjort forbudt fra 20. juli, ligesom den amerikanske regering indførte strenge restriktioner mod 12 af Kaspersky Labs topchefer.

Sanktionerne betød, at de 12 topchefer med omgående virkning blev blokeret fra at handle med eller ‘udføre finansielle transaktioner’ med amerikanske selskaber eller privatpersoner, ligesom alle deres amerikanske aktiver blev indefrosset.

Med andre ord har den amerikanske regering vredet armen om på Kaspersky, der på kort tid er blevet sparket ud af USA.

Nu overdrager Kaspersky alle sine cirka 1 million amerikanske antiviruskunder til cybersikkerhedsfirmaet Pango.

Det er ikke oplyst, hvor meget Pango har betalt for kunderne, der ellers ville være holdt op med at modtage softwareopdateringer til antivirusværktøjet senere på måneden.

Det skriver mediet Axios.

Den amerikanske regering har i årevis været bekymret for, at Kreml kunne presse Kaspersky til at tillade regeringsspioner at aflytte amerikanske kunders enheder.

Som følge af forbuddet begyndte Kaspersky Lab at afvikle sine aktiviteter i USA i juli og afskedigede medarbejdere i USA.

Kaspersky har i forbindelse med tilbagetrækningen fra USA skrevet, at selskabet ‘altid har bestræbt sig på’ at levere den ‘bedste cybersikkerhed, der findes: uafhængig, transparent og håndteret af eksperter.’

“Desværre har du nu en mindre valgmulighed i forsvaret mod online-trusler,” lyder det fra Kaspersky.

Selskabet kommer dernæst med en række gode råd til de nu snart forhenværende kunder.

“Husk altid at tage backup. Vær forsigtig med links, og dobbelttjek deres udgangspunkt, inden du klikker. Beskyt din identitet online, skift password regelmæssigt, og gør dem lange og komplekse,” lød de gode råd fra Kaspersky Labs i selskabets farvelhilsen."

Computerworld interviewde Eugene Kaspersky, der medstifter og CEO i Kaspersky Lab, da han var i København i 2021.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect