Syv års retssag er slut: Google taber til EU og skal betale bøde på 18 milliarder kroner

Efter syv års juridisk kamp mellem EU’s konkurrencemyndigheder og Google, står den amerikanske tech-gigant tilbage som den store taber.

Artikel top billede

(Foto: Adarsh Chauhan/Unsplash)

Googles moderselskab, Alphabet, har netop tabt en retssag mod EU-Kommissionen og modtager en kæmpebøde på 2,42 milliarder euro, svarende til cirka 18 milliarder kroner.

Bøden blev oprindeligt udstedt for syv år siden, efter EU-Kommissionen anklagede Google for konkurrenceforvridende praksis.

I 2017 konkluderede EU-Kommissionen, at Google misbrugte sin dominerende markedsposition ved at fremme sin egen prissammenligningstjeneste på bekostning af mindre europæiske konkurrenter som eksempelvis Pricerunner.

Dette skabte ifølge Kommissionen en ulige konkurrencesituation, hvor Googles egen tjeneste fik uretmæssige fordele. Sagen har siden været gennem retssystemet, da Google appellerede den oprindelige afgørelse.

Nu har EU-Domstolen endeligt afvist Googles appel og fastholder bøden.

Domstolen understregede, at EU-lovgivningen ikke straffer virksomheder for at have en dominerende markedsposition i sig selv, men for at udnytte denne position på en måde, der hæmmer konkurrence og skader både andre virksomheder og forbrugerne.

Milliardbøder i kø for Google

Det er ikke første gang, Google har modtaget store bøder fra EU. I alt har selskabet betalt bøder på 8,25 milliarder euro – cirka 61 milliarder kroner – over det seneste årti for overtrædelser af EU's konkurrenceregler.

Google har desuden flere sager, der stadig venter på afgørelse.

Blandt andet står selskabet over for to andre konkurrenceretssager, der omhandler dets Android-operativsystem og AdSense-annonceplatform.

Sidste år blev Google desuden anklaget for at favorisere egne annonceprodukter, hvilket kan tvinge selskabet til at sælge dele af sin annonceforretning.

Selvom Google har kæmpet hårdt for at undgå milliardbøderne, har EU gentagne gange bevist, at de står fast i deres hårde linje over for tech-giganten.

Google er dog ikke den eneste tech-gigant, der har modtaget milliardbøder.

Apple har også for nylig fået en bøde på næsten 100 milliarder kroner for at have betalt for lidt skat i EU.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job