Syv års retssag er slut: Google taber til EU og skal betale bøde på 18 milliarder kroner

Efter syv års juridisk kamp mellem EU’s konkurrencemyndigheder og Google, står den amerikanske tech-gigant tilbage som den store taber.

Artikel top billede

(Foto: Adarsh Chauhan/Unsplash)

Googles moderselskab, Alphabet, har netop tabt en retssag mod EU-Kommissionen og modtager en kæmpebøde på 2,42 milliarder euro, svarende til cirka 18 milliarder kroner.

Bøden blev oprindeligt udstedt for syv år siden, efter EU-Kommissionen anklagede Google for konkurrenceforvridende praksis.

I 2017 konkluderede EU-Kommissionen, at Google misbrugte sin dominerende markedsposition ved at fremme sin egen prissammenligningstjeneste på bekostning af mindre europæiske konkurrenter som eksempelvis Pricerunner.

Dette skabte ifølge Kommissionen en ulige konkurrencesituation, hvor Googles egen tjeneste fik uretmæssige fordele. Sagen har siden været gennem retssystemet, da Google appellerede den oprindelige afgørelse.

Nu har EU-Domstolen endeligt afvist Googles appel og fastholder bøden.

Domstolen understregede, at EU-lovgivningen ikke straffer virksomheder for at have en dominerende markedsposition i sig selv, men for at udnytte denne position på en måde, der hæmmer konkurrence og skader både andre virksomheder og forbrugerne.

Milliardbøder i kø for Google

Det er ikke første gang, Google har modtaget store bøder fra EU. I alt har selskabet betalt bøder på 8,25 milliarder euro – cirka 61 milliarder kroner – over det seneste årti for overtrædelser af EU's konkurrenceregler.

Google har desuden flere sager, der stadig venter på afgørelse.

Blandt andet står selskabet over for to andre konkurrenceretssager, der omhandler dets Android-operativsystem og AdSense-annonceplatform.

Sidste år blev Google desuden anklaget for at favorisere egne annonceprodukter, hvilket kan tvinge selskabet til at sælge dele af sin annonceforretning.

Selvom Google har kæmpet hårdt for at undgå milliardbøderne, har EU gentagne gange bevist, at de står fast i deres hårde linje over for tech-giganten.

Google er dog ikke den eneste tech-gigant, der har modtaget milliardbøder.

Apple har også for nylig fået en bøde på næsten 100 milliarder kroner for at have betalt for lidt skat i EU.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job