Styrelse vil undersøge museskader og køn

Mængden af anmeldelser af museskader får nu Arbejdsskadestyrelsen til at søsætte en stor undersøgelse, der skal klarlægge, hvad man egentligt ved om museskader og hvordan de opstår. Desuden vil styrelsen se på, om musebrugerens køn spiller en rolle.

Lægestanden har endnu ikke kunnet påvise, om musearbejde kan give varige skader. Derfor giver Arbejdsskadestyrelsen sig nu i kast med en større undersøgelse af området.

De rapporter og bøger om museskader der er blevet offentliggjort indtil nu, vil blive gennemgået grundigt af en komité under Dansk Selskab for Arbejds- og Miljømedicin, der er et videnskabeligt selskab for læger og andre med interesse for emnet.

Formålet med hele projektet er at give Arbejdsskadestyrelsen og Erhvervssygdomsudvalget et solidt redskab til at afgøre om museskader skal på listen over erhvervssygdomme.

Kommer de det, vil museramte kunne få erstatning.

Som et kuriosum kan i øvrigt nævnes at komiteen også skal undersøge, om kønnet har betydning.

Flere mænd end kvinder får nemlig anerkendt deres sygdomme som værende erhvervssygdomme, selvom der er langt færre mænd end kvinder, der anmelder sygdomme til styrelsen.

Projektet forventes afsluttet i slutningen af året.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos