Styrelse vil undersøge museskader og køn

Mængden af anmeldelser af museskader får nu Arbejdsskadestyrelsen til at søsætte en stor undersøgelse, der skal klarlægge, hvad man egentligt ved om museskader og hvordan de opstår. Desuden vil styrelsen se på, om musebrugerens køn spiller en rolle.

Lægestanden har endnu ikke kunnet påvise, om musearbejde kan give varige skader. Derfor giver Arbejdsskadestyrelsen sig nu i kast med en større undersøgelse af området.

De rapporter og bøger om museskader der er blevet offentliggjort indtil nu, vil blive gennemgået grundigt af en komité under Dansk Selskab for Arbejds- og Miljømedicin, der er et videnskabeligt selskab for læger og andre med interesse for emnet.

Formålet med hele projektet er at give Arbejdsskadestyrelsen og Erhvervssygdomsudvalget et solidt redskab til at afgøre om museskader skal på listen over erhvervssygdomme.

Kommer de det, vil museramte kunne få erstatning.

Som et kuriosum kan i øvrigt nævnes at komiteen også skal undersøge, om kønnet har betydning.

Flere mænd end kvinder får nemlig anerkendt deres sygdomme som værende erhvervssygdomme, selvom der er langt færre mænd end kvinder, der anmelder sygdomme til styrelsen.

Projektet forventes afsluttet i slutningen af året.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job