Styrelse vil undersøge museskader og køn

Mængden af anmeldelser af museskader får nu Arbejdsskadestyrelsen til at søsætte en stor undersøgelse, der skal klarlægge, hvad man egentligt ved om museskader og hvordan de opstår. Desuden vil styrelsen se på, om musebrugerens køn spiller en rolle.

Lægestanden har endnu ikke kunnet påvise, om musearbejde kan give varige skader. Derfor giver Arbejdsskadestyrelsen sig nu i kast med en større undersøgelse af området.

De rapporter og bøger om museskader der er blevet offentliggjort indtil nu, vil blive gennemgået grundigt af en komité under Dansk Selskab for Arbejds- og Miljømedicin, der er et videnskabeligt selskab for læger og andre med interesse for emnet.

Formålet med hele projektet er at give Arbejdsskadestyrelsen og Erhvervssygdomsudvalget et solidt redskab til at afgøre om museskader skal på listen over erhvervssygdomme.

Kommer de det, vil museramte kunne få erstatning.

Som et kuriosum kan i øvrigt nævnes at komiteen også skal undersøge, om kønnet har betydning.

Flere mænd end kvinder får nemlig anerkendt deres sygdomme som værende erhvervssygdomme, selvom der er langt færre mænd end kvinder, der anmelder sygdomme til styrelsen.

Projektet forventes afsluttet i slutningen af året.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS