Apple ændrer grundlæggende om på den måde, som din iPhone skal opdateres på

iPhonen får Windows-feature: Nu kan du selv styre, om du vil have nyeste version af iOS

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Når en ny version af Apples styresystem slippes løs, står man som bruger med et valg.

Skal man opdatere og få de nyeste funktioner og leve med software som ikke nødvendigvis er gennemprøvet?

Eller skal man foreblive på den eksisterende version – og risikere ikke at få de nyeste sikkerhedsopdateringer?

Med lanceringen af iOS i to nye versioner, kaldet 17.7 sideløbende med version 18.0, gør Apple det muligt at vælge mellem nye funktioner og mere gennemprøvet system-software – på samme vis som Microsoft gør det med sit Windows-styresystem.

iOS 17.7 vil derfor være en systemopdatering med sikkerhedsopdateringer og fejlrettelser for øje, mens iOS 18 bliver der, hvor iPhone-brugerne kan forvente nye features.

Apple har tidligere udsendt opdateringer til iOS 16 efter lanceringen af iOS 17, men disse har været forbeholdt iPhone-modeller, som ikke kunne afvikle iOS 17.

Systemkravene til iOS 18 er de samme som til iOS 17. Har din nuværende iPhone adgang til iOS17 kan du derfor forvente at få adgang til det nye systemsoftware.

Apple iOS 17.7 og iOS 18 er begge i deres endelige ’Release Candidate’-versioner forud for en forventet lancering en gang i næste uge.

De to nye styresystemer lanceres sideløbende med Apples nye iPhone 16 kollektion, som blev præsenteret tidligere på ugen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,