Apple ændrer grundlæggende om på den måde, som din iPhone skal opdateres på

iPhonen får Windows-feature: Nu kan du selv styre, om du vil have nyeste version af iOS

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Når en ny version af Apples styresystem slippes løs, står man som bruger med et valg.

Skal man opdatere og få de nyeste funktioner og leve med software som ikke nødvendigvis er gennemprøvet?

Eller skal man foreblive på den eksisterende version – og risikere ikke at få de nyeste sikkerhedsopdateringer?

Med lanceringen af iOS i to nye versioner, kaldet 17.7 sideløbende med version 18.0, gør Apple det muligt at vælge mellem nye funktioner og mere gennemprøvet system-software – på samme vis som Microsoft gør det med sit Windows-styresystem.

iOS 17.7 vil derfor være en systemopdatering med sikkerhedsopdateringer og fejlrettelser for øje, mens iOS 18 bliver der, hvor iPhone-brugerne kan forvente nye features.

Apple har tidligere udsendt opdateringer til iOS 16 efter lanceringen af iOS 17, men disse har været forbeholdt iPhone-modeller, som ikke kunne afvikle iOS 17.

Systemkravene til iOS 18 er de samme som til iOS 17. Har din nuværende iPhone adgang til iOS17 kan du derfor forvente at få adgang til det nye systemsoftware.

Apple iOS 17.7 og iOS 18 er begge i deres endelige ’Release Candidate’-versioner forud for en forventet lancering en gang i næste uge.

De to nye styresystemer lanceres sideløbende med Apples nye iPhone 16 kollektion, som blev præsenteret tidligere på ugen.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse