Om få dage åbner Danmarks største og vigtigste cloud- og AI-festival: Tag med og bliv fuldt opdateret

Fra morgen til aften sætter Computerworld over to dage lup på clouden og belyser den fra alle sider til Danmarks største cloud-festival. Der er gratis adgang, og programmet er tætpakket. Skal du med?

Artikel top billede

Der er kun få dage til, at Computerworld slår dørene op for Danmarks største cloud-festival, hvor vi over to dage retter lyset mod clouden med et stort antal oplæg, udstillere og debatter.

Vi slår dørene op for den store Cloud & AI Festival onsdag 18. september og torsdag 19. september i Tap1-hallen i København, som fra morgen til aften kommer til at syde og boble af præsentationer, talks, keynotes, udstillere og meget andet.

Alt kommer til at handle om clouden - med overordnet fokus på, hvordan du sikrer, driver, optimerer og udvikler de for netop din virksomhed bedste og mest effektive cloud-løsninger til den bedste samlede pris.

Som vi alle nok ved, er clouden et kompleks område. For via cloud-løsninger kan man i dag få adgang til et hav af teknologier, som kan sammensættes på kryds og tværs.

Skal du have fuldt udbytte, kræver det er solidt overblik over både værktøjer og løsninger samt hvordan du tackler leverandørerne, der i clouden jo styrer både opdaterings-frekvenser og afregningsmodeller.

Alt dette kan du få på Cloud & AI Festival 2024.

Det omfattende program byder på præsentationer og talks om vigtige cloud-elementer som

- Infrastruktur.

- Datacentre.

- Integrationer.

- Licenser.

- Leverandør-styring og - samarbejde.

- ‘Rightsizing’ af dit cloud setup.

- Bæredygtighed.

- Compliance.

- Sikkerhed.

- Outsourcing.

- AI.

- og meget andet.

og det er i alle tilfælde til både private og offentlige virksomheder.

Ikke mindst fremkomsten af AI har i den seneste tid været brændstof under et helt nyt spring fremad i cloud-udviklingen, hvor nye muligheder for teknologisk udvikling og for at give konkurrenterne baghjul har vist sig.

Du vil på Computerworld Cloud & AI Festival også høre bud på den retning, som clouden vil udvikle sig i i de kommende år - og hvad du især bør være opmærksom på.

En perlerække af topspeakere fra den it-verdenens øverste hylde står klar på festivalens scener. Og flere tusinder gæster har allerede meldt deres ankomst.

Og vi håber, at også du vil med.

Se programmet, talerne og de mange aktiviteter på Computerworlds Cloud & Festival 2024 - og tilmeld dig gratis, hvis du vil med: Se program og tilmeld dig Cloud & AI Festival 2024.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S