Vil droppe Slack for sine 220.000 medarbejdere efter hacker-angreb og læk af 44 millioner beskeder

220.000 medarbejdere i Disney skal droppe Slack som samarbejdsværktøj. Koncernen siger stop efter kæmpe-læk af data.

Artikel top billede

Efter flere år som hovedprodukt dropper Disney-koncernen Slack som koncernens fælles kommunikations-platform.

Det sker efter, at en brist i Slack har ført til et meget stort læk af data, som Disney i vid udstrækning har regnet for at være fortrolige.

Lækket blev opdaget for et par måneder siden, da hackergruppen Nullbulge meddelte, at den havde fået adgang til både interne beskeder og et stort antal dokumenter og filer fra flere tusinder af Disneys Slack-kanaler.

Angiveligt fik hackergruppen her adgang til 1,1 terabyte beskeder og filer tilhørende Disney-koncernen. I alt omfatter lækket 44 millioner beskeder, 18.800 spreadsheets og 13.000 PDF’er.

Disney-koncernen peger ikke direkte på, at lækket er den direkte årsag til, at Slack nu bliver droppet.

Alligevel er de amerikanske tech-medier ikke i tvivl om, at netop dette store læk har været dråben, der fik bægeret til at flyde over for Disney.

I en rundsendt besked til medarbejderne skriver Disneys CFO, Hugh Johnston, at brugen af Slack vil blive udfaset frem mod nytår.

Han skriver, at ‘mange teams’ allerede er i gang med overgangen til ‘nye, strømlinede samarbejdsværktøjer.’

Hele overgangen ventes at være på plads inden udgangen af marts 2025.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse