Ledelsesbog: Husk at sige tak til dine medarbejdere

Praktisk håndbog til ledere fremhæver 23 genveje til ledere – og opfordrer til også at huske de enkle virkemidler.

Artikel top billede

Med bogen Godmorgen, tak & undskyld – der udkommer 1. oktober – vil Elize Dimare og Johnny Sørensen stille en håndbog til rådighed for ledere, der søger konkrete råd til at styrke både trivsel og præstationer i deres organisationer.

Bogen består af 23 genveje til bedre ledelse og bygger på forfatternes erfaring inden for coaching og ledelsestræning.

Formålet er at hjælpe ledere med at navigere i en tid præget af forandring og turbulens, hvor balancen mellem resultater og trivsel er afgørende.

De tre ord i bogens titel – godmorgen, tak og undskyld – repræsenterer i denne sammenhæng enkle, men virkningsfulde redskaber, som kan skabe stærkere relationer på arbejdspladsen.

For ifølge forfatterne er det ofte de mest basale virkemidler, der bliver overset.

Hver af de 23 genveje, som kan læses uafhængigt af hinanden, adresserer forskellige aspekter af ledelsesopgaven.

Lige fra hvordan man effektivt kommunikerer med sit team, til hvorfor det er vigtigt at sige tak, selv når folk blot gør deres arbejde.

Bogen henvender sig til både erfarne ledere og til dem, der er nye i rollen, og den indeholder både praktiske eksempler og teoretiske indsigter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S