Ledelsesbog: Husk at sige tak til dine medarbejdere

Praktisk håndbog til ledere fremhæver 23 genveje til ledere – og opfordrer til også at huske de enkle virkemidler.

Artikel top billede

Med bogen Godmorgen, tak & undskyld – der udkommer 1. oktober – vil Elize Dimare og Johnny Sørensen stille en håndbog til rådighed for ledere, der søger konkrete råd til at styrke både trivsel og præstationer i deres organisationer.

Bogen består af 23 genveje til bedre ledelse og bygger på forfatternes erfaring inden for coaching og ledelsestræning.

Formålet er at hjælpe ledere med at navigere i en tid præget af forandring og turbulens, hvor balancen mellem resultater og trivsel er afgørende.

De tre ord i bogens titel – godmorgen, tak og undskyld – repræsenterer i denne sammenhæng enkle, men virkningsfulde redskaber, som kan skabe stærkere relationer på arbejdspladsen.

For ifølge forfatterne er det ofte de mest basale virkemidler, der bliver overset.

Hver af de 23 genveje, som kan læses uafhængigt af hinanden, adresserer forskellige aspekter af ledelsesopgaven.

Lige fra hvordan man effektivt kommunikerer med sit team, til hvorfor det er vigtigt at sige tak, selv når folk blot gør deres arbejde.

Bogen henvender sig til både erfarne ledere og til dem, der er nye i rollen, og den indeholder både praktiske eksempler og teoretiske indsigter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job