Ledelsesbog: Husk at sige tak til dine medarbejdere

Praktisk håndbog til ledere fremhæver 23 genveje til ledere – og opfordrer til også at huske de enkle virkemidler.

Artikel top billede

Med bogen Godmorgen, tak & undskyld – der udkommer 1. oktober – vil Elize Dimare og Johnny Sørensen stille en håndbog til rådighed for ledere, der søger konkrete råd til at styrke både trivsel og præstationer i deres organisationer.

Bogen består af 23 genveje til bedre ledelse og bygger på forfatternes erfaring inden for coaching og ledelsestræning.

Formålet er at hjælpe ledere med at navigere i en tid præget af forandring og turbulens, hvor balancen mellem resultater og trivsel er afgørende.

De tre ord i bogens titel – godmorgen, tak og undskyld – repræsenterer i denne sammenhæng enkle, men virkningsfulde redskaber, som kan skabe stærkere relationer på arbejdspladsen.

For ifølge forfatterne er det ofte de mest basale virkemidler, der bliver overset.

Hver af de 23 genveje, som kan læses uafhængigt af hinanden, adresserer forskellige aspekter af ledelsesopgaven.

Lige fra hvordan man effektivt kommunikerer med sit team, til hvorfor det er vigtigt at sige tak, selv når folk blot gør deres arbejde.

Bogen henvender sig til både erfarne ledere og til dem, der er nye i rollen, og den indeholder både praktiske eksempler og teoretiske indsigter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job