Ledelsesbog: Husk at sige tak til dine medarbejdere

Praktisk håndbog til ledere fremhæver 23 genveje til ledere – og opfordrer til også at huske de enkle virkemidler.

Artikel top billede

Med bogen Godmorgen, tak & undskyld – der udkommer 1. oktober – vil Elize Dimare og Johnny Sørensen stille en håndbog til rådighed for ledere, der søger konkrete råd til at styrke både trivsel og præstationer i deres organisationer.

Bogen består af 23 genveje til bedre ledelse og bygger på forfatternes erfaring inden for coaching og ledelsestræning.

Formålet er at hjælpe ledere med at navigere i en tid præget af forandring og turbulens, hvor balancen mellem resultater og trivsel er afgørende.

De tre ord i bogens titel – godmorgen, tak og undskyld – repræsenterer i denne sammenhæng enkle, men virkningsfulde redskaber, som kan skabe stærkere relationer på arbejdspladsen.

For ifølge forfatterne er det ofte de mest basale virkemidler, der bliver overset.

Hver af de 23 genveje, som kan læses uafhængigt af hinanden, adresserer forskellige aspekter af ledelsesopgaven.

Lige fra hvordan man effektivt kommunikerer med sit team, til hvorfor det er vigtigt at sige tak, selv når folk blot gør deres arbejde.

Bogen henvender sig til både erfarne ledere og til dem, der er nye i rollen, og den indeholder både praktiske eksempler og teoretiske indsigter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS