Ny Star Wars-film på vej om Jedi-ordenens tidligste dage

Kommende film fortæller en historien om et univers for længe, længe siden – omtrent 25.000 år før ”The Phantom Menace.”

Artikel top billede

Selvom Star Wars er én af de største franchises i verden, så malker Disney troligt videre på den gyldne ko.

Efter sidste års Star Wars Celebration Day står det klart, at der ligger flere projekter på tegnebrættet.

James Mangold, der i øvrigt også instruerede den seneste Indy-film – “Indiana Jones and the Dial of Destiny” – står for én af de nye ”Star Wars”-film, der kommer til at foregå 25.000 år før “The Phantom Menace.”

Der kommer med andre ord ikke til at være nogen Yoda, Han Solo, Luke Skywalker, Darth Vader eller nogle af de andre velkendte karakterer med.

Filmen, der har den foreløbige arbejdstitel ”Star Wars: Dawn of the Jedi”, kommer nemlig til at handle om de allerførste jedier og hvordan de første skabninger fandt ud af at bruge Kraften.

Der er endnu ikke meldt meget ud om selve filmen, men der er enkelte bud på, hvad den kunne indebære.

For eksempel kunne det tænkes, at droiden Huyang fra ”Ahsoka” kunne aflægge et visit, eftersom han var i live i Jediordenens tidlige dage.

Derudover er det tempel, hvor Luke Skywalker har taget bolig i “The Last Jedi” det første jeditempel, der blev skabt – så det ser vi måske også igen.

Men ellers er der endnu ikke meget at fortælle om den kommende Star Wars-film – andet end at vi nok først kan vente den om et par år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job