Ny Star Wars-film på vej om Jedi-ordenens tidligste dage

Kommende film fortæller en historien om et univers for længe, længe siden – omtrent 25.000 år før ”The Phantom Menace.”

Artikel top billede

Selvom Star Wars er én af de største franchises i verden, så malker Disney troligt videre på den gyldne ko.

Efter sidste års Star Wars Celebration Day står det klart, at der ligger flere projekter på tegnebrættet.

James Mangold, der i øvrigt også instruerede den seneste Indy-film – “Indiana Jones and the Dial of Destiny” – står for én af de nye ”Star Wars”-film, der kommer til at foregå 25.000 år før “The Phantom Menace.”

Der kommer med andre ord ikke til at være nogen Yoda, Han Solo, Luke Skywalker, Darth Vader eller nogle af de andre velkendte karakterer med.

Filmen, der har den foreløbige arbejdstitel ”Star Wars: Dawn of the Jedi”, kommer nemlig til at handle om de allerførste jedier og hvordan de første skabninger fandt ud af at bruge Kraften.

Der er endnu ikke meldt meget ud om selve filmen, men der er enkelte bud på, hvad den kunne indebære.

For eksempel kunne det tænkes, at droiden Huyang fra ”Ahsoka” kunne aflægge et visit, eftersom han var i live i Jediordenens tidlige dage.

Derudover er det tempel, hvor Luke Skywalker har taget bolig i “The Last Jedi” det første jeditempel, der blev skabt – så det ser vi måske også igen.

Men ellers er der endnu ikke meget at fortælle om den kommende Star Wars-film – andet end at vi nok først kan vente den om et par år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S