Efter nederlag: Jobindex anker dom i stor sag mod Google til landsretten

Efter en måneds betænkningstid anker danske Jobindex Sø- og Handelsretten dom i sagen om Googles brug af Jobindex’ annoncer.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Danske Jobindex anker sammen med brancheorganisationen Danske Medier den afgørelse, som Sø- og Handelsrettens i slutningen af august nåede frem til i Jobindex’ søgsmål af Google.

Jobindex havde krævet fem millioner kroner i erstatning af Google for krænkelse af Jobindex’ rettigheder, da Jobindex’ mener, at Google via Google for Jobs-funktionen ulovligt har givet sine brugere adgang til annoncer fra blandt andet Jobindex.

Men Sø- og Handelsretten tildelte Jobindex’ et nederlag i sagen.

Det er denne afgørelse, som Jobindex og Danske Medier nu vil have prøvet ved Østre Landsret.

Det sker, fordi de mener, at Sø- og Handelsrettens afgørelse bunder i en ‘juridisk forkert vurdering.’

“Den [dommen, red] bygger på en juridisk forkert vurdering af Googles ansvar i relation til brugen af andres indhold i Google for Jobs-tjenesten,” lyder det fra Danske Medier på vegne af Jobindex.

Ifølge Danske Medier og Jobindex byggede Sø- og Handelsrettens afgørelse på, at Google for Jobs er en del af Googles søgemaskine - og altså ikke en selvstændig konkurrent til Jobindex.

“[Men] tjenesten er ikke blot er en søgefunktion, men et selvstændigt jobunivers, der udnytter andres indhold ved at kopiere hele jobannoncer uden den nødvendige tilladelse,” lyder det fra Danske Medier og Jobindex.

Jobindex er moderselskab til Computerworld.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos