Efter nederlag: Jobindex anker dom i stor sag mod Google til landsretten

Efter en måneds betænkningstid anker danske Jobindex Sø- og Handelsretten dom i sagen om Googles brug af Jobindex’ annoncer.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Danske Jobindex anker sammen med brancheorganisationen Danske Medier den afgørelse, som Sø- og Handelsrettens i slutningen af august nåede frem til i Jobindex’ søgsmål af Google.

Jobindex havde krævet fem millioner kroner i erstatning af Google for krænkelse af Jobindex’ rettigheder, da Jobindex’ mener, at Google via Google for Jobs-funktionen ulovligt har givet sine brugere adgang til annoncer fra blandt andet Jobindex.

Men Sø- og Handelsretten tildelte Jobindex’ et nederlag i sagen.

Det er denne afgørelse, som Jobindex og Danske Medier nu vil have prøvet ved Østre Landsret.

Det sker, fordi de mener, at Sø- og Handelsrettens afgørelse bunder i en ‘juridisk forkert vurdering.’

“Den [dommen, red] bygger på en juridisk forkert vurdering af Googles ansvar i relation til brugen af andres indhold i Google for Jobs-tjenesten,” lyder det fra Danske Medier på vegne af Jobindex.

Ifølge Danske Medier og Jobindex byggede Sø- og Handelsrettens afgørelse på, at Google for Jobs er en del af Googles søgemaskine - og altså ikke en selvstændig konkurrent til Jobindex.

“[Men] tjenesten er ikke blot er en søgefunktion, men et selvstændigt jobunivers, der udnytter andres indhold ved at kopiere hele jobannoncer uden den nødvendige tilladelse,” lyder det fra Danske Medier og Jobindex.

Jobindex er moderselskab til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos