Efter nederlag: Jobindex anker dom i stor sag mod Google til landsretten

Efter en måneds betænkningstid anker danske Jobindex Sø- og Handelsretten dom i sagen om Googles brug af Jobindex’ annoncer.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Danske Jobindex anker sammen med brancheorganisationen Danske Medier den afgørelse, som Sø- og Handelsrettens i slutningen af august nåede frem til i Jobindex’ søgsmål af Google.

Jobindex havde krævet fem millioner kroner i erstatning af Google for krænkelse af Jobindex’ rettigheder, da Jobindex’ mener, at Google via Google for Jobs-funktionen ulovligt har givet sine brugere adgang til annoncer fra blandt andet Jobindex.

Men Sø- og Handelsretten tildelte Jobindex’ et nederlag i sagen.

Det er denne afgørelse, som Jobindex og Danske Medier nu vil have prøvet ved Østre Landsret.

Det sker, fordi de mener, at Sø- og Handelsrettens afgørelse bunder i en ‘juridisk forkert vurdering.’

“Den [dommen, red] bygger på en juridisk forkert vurdering af Googles ansvar i relation til brugen af andres indhold i Google for Jobs-tjenesten,” lyder det fra Danske Medier på vegne af Jobindex.

Ifølge Danske Medier og Jobindex byggede Sø- og Handelsrettens afgørelse på, at Google for Jobs er en del af Googles søgemaskine - og altså ikke en selvstændig konkurrent til Jobindex.

“[Men] tjenesten er ikke blot er en søgefunktion, men et selvstændigt jobunivers, der udnytter andres indhold ved at kopiere hele jobannoncer uden den nødvendige tilladelse,” lyder det fra Danske Medier og Jobindex.

Jobindex er moderselskab til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job