Efter nederlag: Jobindex anker dom i stor sag mod Google til landsretten

Efter en måneds betænkningstid anker danske Jobindex Sø- og Handelsretten dom i sagen om Googles brug af Jobindex’ annoncer.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Danske Jobindex anker sammen med brancheorganisationen Danske Medier den afgørelse, som Sø- og Handelsrettens i slutningen af august nåede frem til i Jobindex’ søgsmål af Google.

Jobindex havde krævet fem millioner kroner i erstatning af Google for krænkelse af Jobindex’ rettigheder, da Jobindex’ mener, at Google via Google for Jobs-funktionen ulovligt har givet sine brugere adgang til annoncer fra blandt andet Jobindex.

Men Sø- og Handelsretten tildelte Jobindex’ et nederlag i sagen.

Det er denne afgørelse, som Jobindex og Danske Medier nu vil have prøvet ved Østre Landsret.

Det sker, fordi de mener, at Sø- og Handelsrettens afgørelse bunder i en ‘juridisk forkert vurdering.’

“Den [dommen, red] bygger på en juridisk forkert vurdering af Googles ansvar i relation til brugen af andres indhold i Google for Jobs-tjenesten,” lyder det fra Danske Medier på vegne af Jobindex.

Ifølge Danske Medier og Jobindex byggede Sø- og Handelsrettens afgørelse på, at Google for Jobs er en del af Googles søgemaskine - og altså ikke en selvstændig konkurrent til Jobindex.

“[Men] tjenesten er ikke blot er en søgefunktion, men et selvstændigt jobunivers, der udnytter andres indhold ved at kopiere hele jobannoncer uden den nødvendige tilladelse,” lyder det fra Danske Medier og Jobindex.

Jobindex er moderselskab til Computerworld.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job