USA på nippet til at pumpe kæmpe milliardbeløb ind i kriseramte Intel

USA er tæt på at lande en aftale med den kriseramte chipproducent Intel om at hælde 57 milliarder skattekroner ind i selskabet for at sikre indenlandsk chipproduktion. Intel får også et kolossalt statslån.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

Onkel Sam har den store pengepung fremme og er tæt på at hælde kolossalt mange milliarder skattekroner i Intel for at sikre indenlandsk chipproduktion, som USA anser for strategisk vigtigt.

Ifølge Reuters vil den amerikanske stat hoste op med 57 milliarder kroner i direkte støtte til Intel. Samtidig er et lån på godt 73 milliarder kroner en del af hjælpepakken.

Pengene skal blandt andet bruges på at bygge to nye chipfabrikker i staten Arizona og på at renovere en eksisterende fabrik.

Aftalen med Intel er dog ikke helt på plads endnu, og det er ikke sikkert, at det hele kan falde i hak inden udgangen af 2024.

Intel er en kriseramt virksomhed, som savner succes med sin chipproduktion til pc’er og til AI-systemer.

Chipproducenten Qualcomm er ifølge flere kilder i dialog med Intel om en mulig overtagelse af selskabet, og udfaldet af den dialog kan få store konsekvenser for aftalen om den amerikanske statsstøtte.

Alligevel har Intel fortsat stor strategisk betydning for USA.

"Intel har strategisk betydning for USA som det eneste store amerikanskeproducent af halvledere, der har amerikansk hovedkontor," siger Pareekh Jain, CEO for Pareekh Consulting til Computerworld US.

"De fleste andre førende halvlederproducenter er baseret i Taiwan og Sydkorea. At opretholde halvlederproduktion i USA er afgørende for både national sikkerhed og strategiske interesser," siger han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS