Træt af superheltefilm? Ny serie gør tykt grin med biografernes dominerende genre

”The Franchise” lover et sarkastisk blik på den kaotiske produktion af en dårlig superheltefilm fra skaberne bag Succession og Veep.

Artikel top billede

Man skal have boykottet alverdens biografer og streamingtjenester i mere end 20 år, hvis man ikke har spottet, hvor meget superhelte i farvestrålende dragter har domineret billedet.

Superhelte-giganterne Marvel og DC har hver især bygget deres egne såkaldt cinematic universes til deres storslåede actionfilm og -serier, men måske er det hele blevet lidt for meget og lidt for alvorligt?

I hvert fald kommer nu en ny HBO-serie, der lover at give et helt andet blik på, hvad der foregår bag kulisserne, når en desperat instruktør prøver at få sin nye film ud over rampen.

Det er stærke kræfter som skaberne af Succession, Jon Brown, og Veep, Armando Iannuci, der står ”The Franchise”, der bliver instrueret af Sam Mendes.

Serien følger filmholdet bag den omstridte superheltefilm Tecto om en superhelt, der kan skabe jordskælv.

Han bliver spillet af Billy Magnusson, som i den første trailer kæmper hårdt for at få sit jordskælv til at se godt ud – selvfølgelig omgivet af blue screens og en klar mangel på selvtillid.

Holdet bag Tecto kæmper for at give filmen sin egen plads i et brutalt og uregerligt cinematic universe, lyder det fra skaberne.

The Franchise vil således kaste lys over det hemmelige kaos bag kulisserne, når der bliver produceret superheltefilm på bizarre måder. Eller som skaberne siger det: enhver fuck-up har sin egen oprindelseshistorie.

I den første trailer – som du kan se her – oplever holdet også et overraskende videoopkald fra ”the studio man”, som til forveksling ligner Kevin Feige, der står bag Marvel Cinematic Universe.

Den slags opkaldt er næppe godt nyt for en produktion, som allerede har problemer og kæmper med rygter om, at studiet bag dens ryg er i gang med at producere en helt anden version af filmen.

Ved siden af den usikre superheltestjerne Billy Magnusson følger vi ikke mindst den assisterende instruktør Daniel, der bliver spillet af Himesh Patel, den klassiske britiske teaterskuespiller (Richard E. Grant) og den frustrerede, men visionære instruktør (Daniel Brühl).

Første sæson af The Franchise kan streames på Max i løbet af efteråret.

Du kan se traileren her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S