Træt af superheltefilm? Ny serie gør tykt grin med biografernes dominerende genre

”The Franchise” lover et sarkastisk blik på den kaotiske produktion af en dårlig superheltefilm fra skaberne bag Succession og Veep.

Artikel top billede

Man skal have boykottet alverdens biografer og streamingtjenester i mere end 20 år, hvis man ikke har spottet, hvor meget superhelte i farvestrålende dragter har domineret billedet.

Superhelte-giganterne Marvel og DC har hver især bygget deres egne såkaldt cinematic universes til deres storslåede actionfilm og -serier, men måske er det hele blevet lidt for meget og lidt for alvorligt?

I hvert fald kommer nu en ny HBO-serie, der lover at give et helt andet blik på, hvad der foregår bag kulisserne, når en desperat instruktør prøver at få sin nye film ud over rampen.

Det er stærke kræfter som skaberne af Succession, Jon Brown, og Veep, Armando Iannuci, der står ”The Franchise”, der bliver instrueret af Sam Mendes.

Serien følger filmholdet bag den omstridte superheltefilm Tecto om en superhelt, der kan skabe jordskælv.

Han bliver spillet af Billy Magnusson, som i den første trailer kæmper hårdt for at få sit jordskælv til at se godt ud – selvfølgelig omgivet af blue screens og en klar mangel på selvtillid.

Holdet bag Tecto kæmper for at give filmen sin egen plads i et brutalt og uregerligt cinematic universe, lyder det fra skaberne.

The Franchise vil således kaste lys over det hemmelige kaos bag kulisserne, når der bliver produceret superheltefilm på bizarre måder. Eller som skaberne siger det: enhver fuck-up har sin egen oprindelseshistorie.

I den første trailer – som du kan se her – oplever holdet også et overraskende videoopkald fra ”the studio man”, som til forveksling ligner Kevin Feige, der står bag Marvel Cinematic Universe.

Den slags opkaldt er næppe godt nyt for en produktion, som allerede har problemer og kæmper med rygter om, at studiet bag dens ryg er i gang med at producere en helt anden version af filmen.

Ved siden af den usikre superheltestjerne Billy Magnusson følger vi ikke mindst den assisterende instruktør Daniel, der bliver spillet af Himesh Patel, den klassiske britiske teaterskuespiller (Richard E. Grant) og den frustrerede, men visionære instruktør (Daniel Brühl).

Første sæson af The Franchise kan streames på Max i løbet af efteråret.

Du kan se traileren her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S