Apples elregning lød på 3,2 milliarder kroner i 2023 – tjente beløbet ind på 10 timer og 26 minutter

Verdens techgiganter forbruger energi som aldrig før – og deres enorme indtjeninger betyder, at de kan betale deres årlige elregninger med mindre end én dags omsætning.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om big-techs astronomiske energiforbrug
  • Googles elregning er størst - men kan dække elregningen med fire dages omsætning
  • Samsungs forbrug svarer til hele Irland eller Serbiens årlige forbrug
650
3:15 min
Vi bruger deres computere, telefoner og programmer til både arbejde og hverdag, og deres mikrochips sørger for, at det hele kører hurtigt og flydende.

Virksomheder som Apple, Google, Microsoft og Nvidia spiller en stadigt større rolle i vores dagligdag, både på arbejdspladsen og i privatlivet. De gør livet lettere for mange af os, men det kommer også med en pris.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job