Apples elregning lød på 3,2 milliarder kroner i 2023 – tjente beløbet ind på 10 timer og 26 minutter

Verdens techgiganter forbruger energi som aldrig før – og deres enorme indtjeninger betyder, at de kan betale deres årlige elregninger med mindre end én dags omsætning.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om big-techs astronomiske energiforbrug
  • Googles elregning er størst - men kan dække elregningen med fire dages omsætning
  • Samsungs forbrug svarer til hele Irland eller Serbiens årlige forbrug
650
3:15 min
Vi bruger deres computere, telefoner og programmer til både arbejde og hverdag, og deres mikrochips sørger for, at det hele kører hurtigt og flydende.

Virksomheder som Apple, Google, Microsoft og Nvidia spiller en stadigt større rolle i vores dagligdag, både på arbejdspladsen og i privatlivet. De gør livet lettere for mange af os, men det kommer også med en pris.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S