Nogle af verdens største film var blevet helt anderledes uden denne mand

Ny dokumentar sætter ord på en af filmhistoriens helt store komponister, når manden bag blandt andet Darth Vaders tema, John Williams, selv er hovedpersonen.

Artikel top billede

Forestil dig, at et kamera nedefra følger en kvinde, der svømmer i havet om natten. Hendes bevægelser er tydelige i silhuet, tegnet af måneskinnet, og det ser alt sammen meget idyllisk ud.

Men tilføj så lyden af John Williams’ truende musikalske tema til klassikeren Dødens Gab (Jaws) – og pludselig ved du, at det slet ikke er en idyllisk svømmetur, tværtimod, for noget dødbringende er på vej.

Ser man den samme sekvens med og uden lyd, så er der ingen tvivl om, at det er musikken, der fuldstændig forandrer de idylliske billeder til rædsel. Og det er præcis med det eksperiment, at instruktør Steven Spielberg fremhæver effekten af komponisten John Williams’ musik.

Det sker i dokumentaren ”Music by John Williams”, som snart lander på Disney+.

Den nu 92-årige John Williams har leveret musik til Hollywood-film i - bogstaveligt talt - en menneskealder siden sin filmdebut i 1958.

Det har givet ham en stribe priser – herunder 26 Grammyer, fem Oscars, syv BAFTA Awards og fire Golden Globes. Samlet er han blevet Oscar-nomineret 54 gange, hvilket kun Walt Disney kan overgå (59).

Musikken til Steven Spielbergs første blockbuster om den hvide dræberhaj er naturligvis kun ét ud af mange klassiske John Williams-temaer.

Vi kan i flæng nævne temaerne til Star Wars, Indiana Jones, Superman, E.T., Jurassic Park, Schindler’s List og Harry Potter, som alle er skabt af den ikoniske komponist, der også har leveret den officielle musik til flere olympiske lege – og senest var Oscar-nomineret for musikken til den femte Indiana Jones-film i år.

I dokumentaren ”Music by John Williams” er det en række af komponistens samarbejdspartnere, der sætter ord på hans indsats.

Det gælder udover Steven Spielberg blandt andre George Lucas, J.J. Abrams, Kathleen Kennedy, Ron Howard – og Chris Martin fra Coldplay – ligesom John Williams selv naturligvis også optræder.

”Star Wars ville reelt ikke være Star Wars uden John Williams,” lyder det fra George Lucas i traileren til dokumentaren, som du kan se her.

Hvorvidt du foretrækker The Imperial March (også kendt som Darth Vaders tema), temaet til Indiana Jones eller Hedwig’s Theme fra Harry Potter, er helt op til dig.

Men sandsynligheden er stor for, at et af John Williams’ numre spiller i dit hoved lige nu. Fra 1. november kan du supplere din lytning med dokumentaren om John Williams på Disney+.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil