Ledelse: Sådan opnår du både bedre performance og et bedre arbejdsliv for medarbejderne

Ny bog sætter fokus på selvledende organisationer, som ifølge forfatterne kan give medarbejdere mindre stress og mere motivation og dermed øge produktiviteten.

Artikel top billede

Både organisationer og medarbejdere kæmper i disse år med stress og mistrivsel, samtidig med at man bliver mødt med krav om mere effektivitet og øget produktion.

Men måske kan begge udfordringer løses ved at ændre i organisationens grundlæggende struktur og skabe et fladere hierarki, hvor medarbejderne i stigende grad leder sig selv.

Det er en af de interessante teser i ledelsesbogen ”Mindre hierarki, mere ledelse” af Helge Hvid og Tobias Berggren Jensen, som udkom for nylig.

Helge Hvid er professor emeritus ved Institut for Mennesker og Teknologi på Roskilde Universitet, mens Tobias Berggren Jensen er ekstern lektor på Copenhagen Business School.

Forfatterne understreger i bogen, hvordan de generelt oplever en interesse for øget frisættelse og selvorganisering og har måske nok mest haft fokus på den offentlige sektor i deres virke.

Men der er ingen grund til at tro, at mange af bogens løsningsforslag ikke også vil kunne bruges i den private sektor.

Bogen fungerer især godt, når forfatterne kobler deres teoretiske viden med praktiske erfaringer med at etablere og fastholde en helt eller delvist selvledende organisation.

For det er i høj grad en bog rettet mod praktikere, der gerne vil bruge selvledelse og selvorganisering, og som med ”Mindre hierarki, mere ledelse” både får indblik i dilemmaer, udfordringer og muligheder i tilgangen.

Ifølge Hvid og Berggren Jensen kan man forbedre sin organisations performance ved at indføre selvorganisering.

Det skyldes ifølge forfatterne, at medarbejderne oplever en større grad af ansvar og et generelt bedre arbejdsliv, når de får mulighed for selv at træffe beslutninger og have indflydelse – hvilket i sig selv øger engagement og motivation og dermed en øget produktivitet.

Det forbedrede arbejdsliv betyder så samtidig, at medarbejderne oplever mindre stress og mistrivsel.

Så hvis man lykkes med at ændre sin organisation og sætte mere af ledelsesopgaven fri, kan man altså ifølge bogen opnå to af de helt store mål.

Samtidig sætter forfatterne også fokus på udfordringerne i tilgangen – for hvad skal man egentlig med ledere i den selvledende organisation?

Men bare rolig, der er ifølge bogen stadig brug for ledere i en selvledet organisation, hvor lederne til gengæld kan slippe for at agere flaskehalse og træffe samtlige små og store beslutninger.

”Mindre hierarki, mere ledelse” er en let tilgængelig bog, som giver gode perspektiver til en ledelse, som ikke er bundet til de klassiske hierarkiske strukturer.

Bogen er fyldt med gode eksempler på, hvordan andre organisationer har taget den selvledende organisering til sig, så den er lige til at tage i brug.

Titel: Mindre hierarki, mere ledelse.

Forfattere: Helge Hvid og Tobias Berggren Jensen.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS