Nordisk energikoncern udsættes for daglige cyberangreb: Droner og ”mistænkelige bevægelser omkring vores anlæg”

Sikkerhedstjenesterne i både Finland og Sverige har afvist at kommentere konkrete hændelser, men begge lande har tidligere peget på en stigning i fjendtlige aktiviteter fra Rusland i de senere år.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Den nordiske energikoncern Fortum, der opererer i både Finland og Sverige, står dagligt over for cyberangreb og mistænkelige aktiviteter ved sine anlæg.

"Der er dagligt forskellige forsøg på cyberangreb eller sikkerhedsbrud mod os," siger Fortums CEO Markus Rauramo til Reuters.

"Vi ser også lejlighedsvis droner og mistænkelige bevægelser omkring vores anlæg," fortsætter han og tilføjer, at satellitforbindelserne til selskabets kraftværker også er blevet "forstyrret" tidligere i år.

Virksomheden har nu anmodet myndighederne om at undersøge hændelserne nærmere.

Sikkerhedstjenesterne i både Finland og Sverige har afvist at kommentere konkrete hændelser, men begge lande har tidligere peget på en stigning i fjendtlige aktiviteter fra Rusland i de senere år.

Sidste år beslaglagde Rusland Fortums energianlæg i landet, som havde en værdi af 1,9 milliarder dollar, som svar på de sanktioner, EU indførte mod Rusland.

Fortum har taget omfattende sikkerhedsforanstaltninger de seneste år, hvor selskabet har implementeret strenge adgangskontroller, private sikkerhedstjenester, reservesystemer og regelmæssige beredskabsøvelser.

Selskabet oplyser, at de mange forsøg på cyberangreb ikke har ført til driftsforstyrrelser.

Rusland truer

Forholdet mellem Finland, Sverige og Rusland er blevet forværret siden 2022, efter at de to nordiske lande besluttede at tilslutte sig NATO som reaktion på Ruslands invasion af Ukraine.

Det finske sikkerheds- og efterretningstjeneste Supo kalder Rusland for den største trussel mod landets nationale sikkerhed og advarer om, at russiske efterretningstjenester har øget deres aktiviteter mod kritisk infrastruktur i Finland.

Den svenske efterretningstjeneste Sapo har ligeledes bemærket en ændring i de sikkerhedstruende handlinger, der retter sig mod Sverige, og understreger, at russisk efterretningstjeneste er blevet mere aggressiv og risikovillig.

De gentagne cyberangreb og mistænkelige aktiviteter ved Fortums anlæg er blot én blandt mange sikkerhedstrusler, som er rettet mod de to lande.

NATO og vestlige efterretningstjenester har advaret om en stigning i fjendtlige handlinger fra Rusland i hele Euro-Atlantområdet, herunder cyberangreb og angreb med tilknytning til Moskva, som Rusland dog benægter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job