I aften kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedschef: Tre top-CISO'er er med i opløbet - læs alt om dem her

I aften bliver det afgjort, hvem der er Danmarks bedste CISO 2024. Årets tre kandidater er alle fra ærkedanske og globale virksomheder, men med meget forskellige udfordringer og tilgange.

Artikel top billede

De tre nominerede til titlen i år: Morten Pors Simonsen, CISO, Head of Information Security, Danfoss Group IT, Thomas Janke, senior it security architect, Bestseller
og Thomas Zakarias, CISO, DSV

I en usikker verden, hvor demokratier er under angreb både inde- og udefra, hvor diktaturer i Iran, Rusland, Kina og Nordkorea virker til at have nemmere ved at arbejde sammen, end vi kan i EU, og hvor der fortsat er krig i Europa, så er vores fred og velfærd ikke noget, vi kan tage for givet.

Danmark er måske ikke verdens største mål. Men de seneste års historie viser at både virksomheder, organisationer og institutioner stadig er et mål. Og at våbnet er it.

Derfor er der inden for it-sikkerhed behov for gode rollemodeller og gode forbilleder, som andre kan lære af.

Det er de rollemodeller som Computerworld, Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed fejrer til Årets CISO-kåring i dag torsdag eftermiddag og aften. Det sker i Dansk Arkitektur Center i København.

Du kan læse mere om de tre nominerede til titlen i år her:

I juryen i år sidder:

- Joen Magieres, politisk konsulent ved Dansk Erhverv
- Christian Damgaard Jensen, professor i cybersikkerhed på Aarhus Universitet
- Jannie Noer Mortensen, CISO hos BEC, vinder af Årets CISO 2023
- Jesper B. Hansen, chief delievery officer hos Siscon og medlem af bestyrelsen hos Rådet for Digital Sikkerhed
- Kristian Hjort-Madsen, teknologisk chef i Norlys
- Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Læs mere om aftenens arrangement og prisen her.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S