I aften kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedschef: Tre top-CISO'er er med i opløbet - læs alt om dem her

I aften bliver det afgjort, hvem der er Danmarks bedste CISO 2024. Årets tre kandidater er alle fra ærkedanske og globale virksomheder, men med meget forskellige udfordringer og tilgange.

Artikel top billede

De tre nominerede til titlen i år: Morten Pors Simonsen, CISO, Head of Information Security, Danfoss Group IT, Thomas Janke, senior it security architect, Bestseller
og Thomas Zakarias, CISO, DSV

I en usikker verden, hvor demokratier er under angreb både inde- og udefra, hvor diktaturer i Iran, Rusland, Kina og Nordkorea virker til at have nemmere ved at arbejde sammen, end vi kan i EU, og hvor der fortsat er krig i Europa, så er vores fred og velfærd ikke noget, vi kan tage for givet.

Danmark er måske ikke verdens største mål. Men de seneste års historie viser at både virksomheder, organisationer og institutioner stadig er et mål. Og at våbnet er it.

Derfor er der inden for it-sikkerhed behov for gode rollemodeller og gode forbilleder, som andre kan lære af.

Det er de rollemodeller som Computerworld, Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed fejrer til Årets CISO-kåring i dag torsdag eftermiddag og aften. Det sker i Dansk Arkitektur Center i København.

Du kan læse mere om de tre nominerede til titlen i år her:

I juryen i år sidder:

- Joen Magieres, politisk konsulent ved Dansk Erhverv
- Christian Damgaard Jensen, professor i cybersikkerhed på Aarhus Universitet
- Jannie Noer Mortensen, CISO hos BEC, vinder af Årets CISO 2023
- Jesper B. Hansen, chief delievery officer hos Siscon og medlem af bestyrelsen hos Rådet for Digital Sikkerhed
- Kristian Hjort-Madsen, teknologisk chef i Norlys
- Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Læs mere om aftenens arrangement og prisen her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland