I aften kårer vi Danmarks bedste it-sikkerhedschef: Tre top-CISO'er er med i opløbet - læs alt om dem her

I aften bliver det afgjort, hvem der er Danmarks bedste CISO 2024. Årets tre kandidater er alle fra ærkedanske og globale virksomheder, men med meget forskellige udfordringer og tilgange.

Artikel top billede

De tre nominerede til titlen i år: Morten Pors Simonsen, CISO, Head of Information Security, Danfoss Group IT, Thomas Janke, senior it security architect, Bestseller
og Thomas Zakarias, CISO, DSV

I en usikker verden, hvor demokratier er under angreb både inde- og udefra, hvor diktaturer i Iran, Rusland, Kina og Nordkorea virker til at have nemmere ved at arbejde sammen, end vi kan i EU, og hvor der fortsat er krig i Europa, så er vores fred og velfærd ikke noget, vi kan tage for givet.

Danmark er måske ikke verdens største mål. Men de seneste års historie viser at både virksomheder, organisationer og institutioner stadig er et mål. Og at våbnet er it.

Derfor er der inden for it-sikkerhed behov for gode rollemodeller og gode forbilleder, som andre kan lære af.

Det er de rollemodeller som Computerworld, Dansk Erhverv og Rådet for Digital Sikkerhed fejrer til Årets CISO-kåring i dag torsdag eftermiddag og aften. Det sker i Dansk Arkitektur Center i København.

Du kan læse mere om de tre nominerede til titlen i år her:

I juryen i år sidder:

- Joen Magieres, politisk konsulent ved Dansk Erhverv
- Christian Damgaard Jensen, professor i cybersikkerhed på Aarhus Universitet
- Jannie Noer Mortensen, CISO hos BEC, vinder af Årets CISO 2023
- Jesper B. Hansen, chief delievery officer hos Siscon og medlem af bestyrelsen hos Rådet for Digital Sikkerhed
- Kristian Hjort-Madsen, teknologisk chef i Norlys
- Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Læs mere om aftenens arrangement og prisen her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS