Morgen-briefing: Rogaczewski og Seir investerer millioner i behandling af rejsningsproblemer / NetIP køber Infrateam / Vestlig teknologi fundet i Huaweis mest avancerede AI-processor

Morgen-briefing: Rogaczewski og Seir investerer millioner i behandling af rejsningsproblemer / NetIP køber Infrateam / Vestlig teknologi fundet i Huaweis mest avancerede AI-processor / Kinesiske hackere på jagt efter præsidentkandidaters Verizon-telefoner

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så er Computerworlds fremskudte lyttepost mod syd atter i aktiv tjeneste.

Denne uges operative aktiviteter er samtidig lytteposten svanesang, for fra på fredag er tjenesten nedlagt og erstattet af mere nutidigt grej og noget yngre operatører.

Alt sammen i sandhedens fortsattte tjeneste. Niels Veileborg takker for opmærksomheden og ønsker god læselyst.

Rogaczewski og Seir investerer millioner i behandling af rejsningsproblemer

André Rogaczewski, Netcompanys administrerende direktør og medstifter, satser i en ny investering 1,6 millioner kroner på behandling af rejsningsproblemer. Det skriver ITWatch.

Rogaczewskis investering gælder det danske stamcelle-selskab Blue Cell Therapeutics

Han har i forvejen investeret i omegenen af 50 millioner i selskabet og har nu en ejerandel på mellem 30 og 40 procent.

Saxobank-stifter Lars Seier Christensen har også fidus til Blue Cell Therapeutics og har investeret 10 millioner kroner i selskabet.

NetIP køber Infrateam

NetIP køber it-konsulentvirksomheden Infrateam fra Faxe med 12 medarbejdere.

Infrateam er grundlagt i 2004 af Jeppe Møller og. Kerneområderne ligger inden for outsourcing, drift og infrastruktur.

Jeppe Møller har planer om at forfølge en mangeårig entreprenørdrøm om at udvikle et fysisk produkt, og derfor er det planen, han over tid udtræder fra driften i netIP.

”Jeg er i bund og grund en it-nørd med en entreprenør i maven, og Infrateam har brug for noget andet for at udvikle sig til næste niveau”, siger Jeppe Møller.

For få år siden satte NetIP et mål om at ville være landsdækkende og har inden for de seneste to år opkøbt både Centex i Esbjerg og ResenNet i Humlum ved Holstebro.

NetIP har nu ni afdelinger og 200 ansatte og er it-totalleverandør af konsulent-, rådgivnings-, sikkerheds- og outsourcingydelser samt løsninger inden for infrastruktur, Business Intelligence og SharePoint.

Vestlig teknologi fundet i Huaweis mest avancerede AI-processor

Trods eksportforbud og USA-sanktioner har vestlig teknologi alligevel fundet vej til kinesiske Huaweis mest avancerede AI-processor. Det skriver Reuters.

Der er angiveligt tale om en chip fra verdens største producent af den slags, TSMC fra Taiwan.

TSMC har en forretningsforbindelse til det kinesiske chipdesigner-firma Sophgo, som ifølge Reuters har bestilt en chip hos TSMC, der netop matcher den chip, som er fundet i Huawei-processoren kaldet Ascend 910B.

TSMC har standset alle leverancer til Sophgo, som hævder, at selskabet aldrig har gjort forretninger med Huawei.

Kinesiske hackere på jagt efter præsidentkandidaters Verizon-telefoner

Kinesiske hackere har fået adgang til det amerikanske teleselskab Verizons systemer og har brugt den adgang til at gå på jagt efter data fra telefoner, som har tilknytning til både den demokratiske præsidentkandidat Kamala Harris og den republikanske Donald Trump. Det skriver Reuters.

Ifølge The New York Times er der gang i en efterforskning af, hvilke informationer de kinesiske hackere har fået adgang til - om nogen.

Ifølge den kinesiske ambassade i Washington har det kinesiske styre intet at gøre med cyberkriminalitet, og styret har ingen intentioner om at forstyrre det amerikanske valg.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Business Analyst

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S