Morgen-briefing: Rogaczewski og Seir investerer millioner i behandling af rejsningsproblemer / NetIP køber Infrateam / Vestlig teknologi fundet i Huaweis mest avancerede AI-processor

Morgen-briefing: Rogaczewski og Seir investerer millioner i behandling af rejsningsproblemer / NetIP køber Infrateam / Vestlig teknologi fundet i Huaweis mest avancerede AI-processor / Kinesiske hackere på jagt efter præsidentkandidaters Verizon-telefoner

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så er Computerworlds fremskudte lyttepost mod syd atter i aktiv tjeneste.

Denne uges operative aktiviteter er samtidig lytteposten svanesang, for fra på fredag er tjenesten nedlagt og erstattet af mere nutidigt grej og noget yngre operatører.

Alt sammen i sandhedens fortsattte tjeneste. Niels Veileborg takker for opmærksomheden og ønsker god læselyst.

Rogaczewski og Seir investerer millioner i behandling af rejsningsproblemer

André Rogaczewski, Netcompanys administrerende direktør og medstifter, satser i en ny investering 1,6 millioner kroner på behandling af rejsningsproblemer. Det skriver ITWatch.

Rogaczewskis investering gælder det danske stamcelle-selskab Blue Cell Therapeutics

Han har i forvejen investeret i omegenen af 50 millioner i selskabet og har nu en ejerandel på mellem 30 og 40 procent.

Saxobank-stifter Lars Seier Christensen har også fidus til Blue Cell Therapeutics og har investeret 10 millioner kroner i selskabet.

NetIP køber Infrateam

NetIP køber it-konsulentvirksomheden Infrateam fra Faxe med 12 medarbejdere.

Infrateam er grundlagt i 2004 af Jeppe Møller og. Kerneområderne ligger inden for outsourcing, drift og infrastruktur.

Jeppe Møller har planer om at forfølge en mangeårig entreprenørdrøm om at udvikle et fysisk produkt, og derfor er det planen, han over tid udtræder fra driften i netIP.

”Jeg er i bund og grund en it-nørd med en entreprenør i maven, og Infrateam har brug for noget andet for at udvikle sig til næste niveau”, siger Jeppe Møller.

For få år siden satte NetIP et mål om at ville være landsdækkende og har inden for de seneste to år opkøbt både Centex i Esbjerg og ResenNet i Humlum ved Holstebro.

NetIP har nu ni afdelinger og 200 ansatte og er it-totalleverandør af konsulent-, rådgivnings-, sikkerheds- og outsourcingydelser samt løsninger inden for infrastruktur, Business Intelligence og SharePoint.

Vestlig teknologi fundet i Huaweis mest avancerede AI-processor

Trods eksportforbud og USA-sanktioner har vestlig teknologi alligevel fundet vej til kinesiske Huaweis mest avancerede AI-processor. Det skriver Reuters.

Der er angiveligt tale om en chip fra verdens største producent af den slags, TSMC fra Taiwan.

TSMC har en forretningsforbindelse til det kinesiske chipdesigner-firma Sophgo, som ifølge Reuters har bestilt en chip hos TSMC, der netop matcher den chip, som er fundet i Huawei-processoren kaldet Ascend 910B.

TSMC har standset alle leverancer til Sophgo, som hævder, at selskabet aldrig har gjort forretninger med Huawei.

Kinesiske hackere på jagt efter præsidentkandidaters Verizon-telefoner

Kinesiske hackere har fået adgang til det amerikanske teleselskab Verizons systemer og har brugt den adgang til at gå på jagt efter data fra telefoner, som har tilknytning til både den demokratiske præsidentkandidat Kamala Harris og den republikanske Donald Trump. Det skriver Reuters.

Ifølge The New York Times er der gang i en efterforskning af, hvilke informationer de kinesiske hackere har fået adgang til - om nogen.

Ifølge den kinesiske ambassade i Washington har det kinesiske styre intet at gøre med cyberkriminalitet, og styret har ingen intentioner om at forstyrre det amerikanske valg.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S