Så er den her: Apple Intelligence bliver tilgængelig på iPhone, iPad og Mac

Apples længe ventede AI-funktioner bliver nu tilgængelig på iPhone, iPad og Mac. EU må dog vente lidt.

Artikel top billede

Apple-brugere kan nu benytte Apple Intelligence til at hjælpe med tekster opsummere notifikationer, mail og beskeder og meget mere.

I dag har Apple nemlig offentliggjort de første Apple Intelligence-funktioner til iPhone-, iPad- og Mac-brugere via en gratis softwareopdatering med lanceringen af iOS 18.1, iPadOS 18.1 og macOS Sequoia 15.1.

Apple Intelligence kan hjælpe brugere med at skabe og forstå tekster og billeder ved hjælp af kunstig intelligens.

I dag er de første funktioner blevet tilgængelige, mens flere vil komme til i de kommende måneder.

Apple Intelligence introducerer en ny æra for iPhone, iPad og Mac med helt nye oplevelser og værktøjer, der kommer til at forvandle, hvad vores brugere kan udrette,” udtaler Tim Cook, Apples CEO i en pressemeddelelse fra Apple, og han fortsætter:

“Apple Intelligence bygger på mange års innovation inden for kunstig intelligens og maskinlæring. Apples generative modeller er en central del af vores enheder, så brugerne får et brugervenligt system til personlig intelligens, samtidig med at deres anonymitet beskyttes. Apple Intelligence er generativ AI, som kun Apple kan levere, og vi er utroligt begejstrede for, hvordan den kan berige vores brugeres liv.”

Tilgængelighed i EU

En af de store temaer for AI-lanceringer på det seneste har været tilgængeligheden i EU. Dette gælder også for Apple Intelligence.

Dette melder Apple ligeledes ud om.

De første Apple Intelligence-funktioner er nu tilgængelige som en gratis softwareopdatering med iOS 18.1, iPadOS 18.1 og macOS Sequoia 15.1, og de kan anvendes i de fleste områder i hele verden, når sproget på enheden og Siri er indstillet til amerikansk engelsk, meddeler selskabet.

Det fremgår også, at Mac-brugere i EU kan bruge Apple Intelligence på amerikansk engelsk med macOS Sequoia 15.1. Fra april vil Apple Intelligence-funktioner begynde at blive rullet ud til iPhone- og iPad-brugere i EU. Dette vil omfatte kernefunktioner i Apple Intelligence, som Skriveværktøjer, Genmoji, og den nydesignede Siri med rigere sprogforståelse, ChatGPT-integration og mere.

Flere sprog vil komme til Apple Intelligence til april med en softwareopdatering, og derefter vil endnu flere blive tilføjet i løbet af året.
Apple Intelligence er tilgængelig på iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPad med A17 Pro eller M1 og nyere og Mac med M1 og nyere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S