Så er den her: Apple Intelligence bliver tilgængelig på iPhone, iPad og Mac

Apples længe ventede AI-funktioner bliver nu tilgængelig på iPhone, iPad og Mac. EU må dog vente lidt.

Artikel top billede

Apple-brugere kan nu benytte Apple Intelligence til at hjælpe med tekster opsummere notifikationer, mail og beskeder og meget mere.

I dag har Apple nemlig offentliggjort de første Apple Intelligence-funktioner til iPhone-, iPad- og Mac-brugere via en gratis softwareopdatering med lanceringen af iOS 18.1, iPadOS 18.1 og macOS Sequoia 15.1.

Apple Intelligence kan hjælpe brugere med at skabe og forstå tekster og billeder ved hjælp af kunstig intelligens.

I dag er de første funktioner blevet tilgængelige, mens flere vil komme til i de kommende måneder.

Apple Intelligence introducerer en ny æra for iPhone, iPad og Mac med helt nye oplevelser og værktøjer, der kommer til at forvandle, hvad vores brugere kan udrette,” udtaler Tim Cook, Apples CEO i en pressemeddelelse fra Apple, og han fortsætter:

“Apple Intelligence bygger på mange års innovation inden for kunstig intelligens og maskinlæring. Apples generative modeller er en central del af vores enheder, så brugerne får et brugervenligt system til personlig intelligens, samtidig med at deres anonymitet beskyttes. Apple Intelligence er generativ AI, som kun Apple kan levere, og vi er utroligt begejstrede for, hvordan den kan berige vores brugeres liv.”

Tilgængelighed i EU

En af de store temaer for AI-lanceringer på det seneste har været tilgængeligheden i EU. Dette gælder også for Apple Intelligence.

Dette melder Apple ligeledes ud om.

De første Apple Intelligence-funktioner er nu tilgængelige som en gratis softwareopdatering med iOS 18.1, iPadOS 18.1 og macOS Sequoia 15.1, og de kan anvendes i de fleste områder i hele verden, når sproget på enheden og Siri er indstillet til amerikansk engelsk, meddeler selskabet.

Det fremgår også, at Mac-brugere i EU kan bruge Apple Intelligence på amerikansk engelsk med macOS Sequoia 15.1. Fra april vil Apple Intelligence-funktioner begynde at blive rullet ud til iPhone- og iPad-brugere i EU. Dette vil omfatte kernefunktioner i Apple Intelligence, som Skriveværktøjer, Genmoji, og den nydesignede Siri med rigere sprogforståelse, ChatGPT-integration og mere.

Flere sprog vil komme til Apple Intelligence til april med en softwareopdatering, og derefter vil endnu flere blive tilføjet i løbet af året.
Apple Intelligence er tilgængelig på iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPad med A17 Pro eller M1 og nyere og Mac med M1 og nyere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect