TikTok-stifter er nu Kinas rigeste mand: Så meget er han god for

Grundlæggeren af TikToks moderselskab ByteDance, Zhang Yiming, er nu Kinas rigeste menneske. Fjerde-rigest er stifteren er handelsplatformen Temu.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Efter et år med forrygende vækst, er grundlæggeren af ByteDance, Zhang Yiming, nu pludselig Kinas rigeste menneske, og det siger ikke så lidt.

Den 41-årige rigmand er nemlig ifølge den netop offentliggjorte liste over Kinas mest velhavende mennesker nu god for omkring 350 milliarder kroner.

Pengene kommer fra et større forretnings-imperium bestående af både store ejendoms-investeringer og investeringer i en række selskaber, hvor TikToks ejerselskab, ByteDance, spiller den bærende rolle.

Zhang Yiming stiftede ByteDance i 2012 og drev som CEO selskabet frem til 2021, hvor han trådte tilbage som CEO.

Undervejs stod han for at udvikle video-delingsplatformen Douyin, som uden for Kina hedder TikTok. Den blev lanceret i 2015.

Med førstepladsen på Hurun China Rich-listen overhaler han Kinas hidtil rigeste mand, Zhong Shanshan, der har skabt sin formue på salg af vand på flaske.

Han indtager nu pladsen som Kinas næstrigeste mand, mens Tencent-stifter Pony Ma indtager tredjepladsen.

På fjerdepladsen finder vi stifteren af den i Danmark omstridte handelsplatform Temu. Han hedder Colin Huang, og hans holdingselskab, PDD Holdings, står bag Temu og Pinduoduo.

Zhang Yimings formue er vokset i takt med, at ByteDance skovler penge ind. De fleste af dem kommer direkte fra fremadstormende TikTok, som i de senere år har været omstridt i den vestlige verden - men som ikke desto fortsat er meget udbredt blandt især unge mennesker.

ByteDances omsætning voksede i fjor med hele 30 procent til 775 milliarder kroner.

Ifølge Hurun China Rich-listen findes der i Kina nu 753 dollar-milliadærer. Det er 142 færre end i 2021.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S