TikTok-stifter er nu Kinas rigeste mand: Så meget er han god for

Grundlæggeren af TikToks moderselskab ByteDance, Zhang Yiming, er nu Kinas rigeste menneske. Fjerde-rigest er stifteren er handelsplatformen Temu.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Efter et år med forrygende vækst, er grundlæggeren af ByteDance, Zhang Yiming, nu pludselig Kinas rigeste menneske, og det siger ikke så lidt.

Den 41-årige rigmand er nemlig ifølge den netop offentliggjorte liste over Kinas mest velhavende mennesker nu god for omkring 350 milliarder kroner.

Pengene kommer fra et større forretnings-imperium bestående af både store ejendoms-investeringer og investeringer i en række selskaber, hvor TikToks ejerselskab, ByteDance, spiller den bærende rolle.

Zhang Yiming stiftede ByteDance i 2012 og drev som CEO selskabet frem til 2021, hvor han trådte tilbage som CEO.

Undervejs stod han for at udvikle video-delingsplatformen Douyin, som uden for Kina hedder TikTok. Den blev lanceret i 2015.

Med førstepladsen på Hurun China Rich-listen overhaler han Kinas hidtil rigeste mand, Zhong Shanshan, der har skabt sin formue på salg af vand på flaske.

Han indtager nu pladsen som Kinas næstrigeste mand, mens Tencent-stifter Pony Ma indtager tredjepladsen.

På fjerdepladsen finder vi stifteren af den i Danmark omstridte handelsplatform Temu. Han hedder Colin Huang, og hans holdingselskab, PDD Holdings, står bag Temu og Pinduoduo.

Zhang Yimings formue er vokset i takt med, at ByteDance skovler penge ind. De fleste af dem kommer direkte fra fremadstormende TikTok, som i de senere år har været omstridt i den vestlige verden - men som ikke desto fortsat er meget udbredt blandt især unge mennesker.

ByteDances omsætning voksede i fjor med hele 30 procent til 775 milliarder kroner.

Ifølge Hurun China Rich-listen findes der i Kina nu 753 dollar-milliadærer. Det er 142 færre end i 2021.

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS