TikTok-stifter er nu Kinas rigeste mand: Så meget er han god for

Grundlæggeren af TikToks moderselskab ByteDance, Zhang Yiming, er nu Kinas rigeste menneske. Fjerde-rigest er stifteren er handelsplatformen Temu.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Efter et år med forrygende vækst, er grundlæggeren af ByteDance, Zhang Yiming, nu pludselig Kinas rigeste menneske, og det siger ikke så lidt.

Den 41-årige rigmand er nemlig ifølge den netop offentliggjorte liste over Kinas mest velhavende mennesker nu god for omkring 350 milliarder kroner.

Pengene kommer fra et større forretnings-imperium bestående af både store ejendoms-investeringer og investeringer i en række selskaber, hvor TikToks ejerselskab, ByteDance, spiller den bærende rolle.

Zhang Yiming stiftede ByteDance i 2012 og drev som CEO selskabet frem til 2021, hvor han trådte tilbage som CEO.

Undervejs stod han for at udvikle video-delingsplatformen Douyin, som uden for Kina hedder TikTok. Den blev lanceret i 2015.

Med førstepladsen på Hurun China Rich-listen overhaler han Kinas hidtil rigeste mand, Zhong Shanshan, der har skabt sin formue på salg af vand på flaske.

Han indtager nu pladsen som Kinas næstrigeste mand, mens Tencent-stifter Pony Ma indtager tredjepladsen.

På fjerdepladsen finder vi stifteren af den i Danmark omstridte handelsplatform Temu. Han hedder Colin Huang, og hans holdingselskab, PDD Holdings, står bag Temu og Pinduoduo.

Zhang Yimings formue er vokset i takt med, at ByteDance skovler penge ind. De fleste af dem kommer direkte fra fremadstormende TikTok, som i de senere år har været omstridt i den vestlige verden - men som ikke desto fortsat er meget udbredt blandt især unge mennesker.

ByteDances omsætning voksede i fjor med hele 30 procent til 775 milliarder kroner.

Ifølge Hurun China Rich-listen findes der i Kina nu 753 dollar-milliadærer. Det er 142 færre end i 2021.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job