TikTok-stifter er nu Kinas rigeste mand: Så meget er han god for

Grundlæggeren af TikToks moderselskab ByteDance, Zhang Yiming, er nu Kinas rigeste menneske. Fjerde-rigest er stifteren er handelsplatformen Temu.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Efter et år med forrygende vækst, er grundlæggeren af ByteDance, Zhang Yiming, nu pludselig Kinas rigeste menneske, og det siger ikke så lidt.

Den 41-årige rigmand er nemlig ifølge den netop offentliggjorte liste over Kinas mest velhavende mennesker nu god for omkring 350 milliarder kroner.

Pengene kommer fra et større forretnings-imperium bestående af både store ejendoms-investeringer og investeringer i en række selskaber, hvor TikToks ejerselskab, ByteDance, spiller den bærende rolle.

Zhang Yiming stiftede ByteDance i 2012 og drev som CEO selskabet frem til 2021, hvor han trådte tilbage som CEO.

Undervejs stod han for at udvikle video-delingsplatformen Douyin, som uden for Kina hedder TikTok. Den blev lanceret i 2015.

Med førstepladsen på Hurun China Rich-listen overhaler han Kinas hidtil rigeste mand, Zhong Shanshan, der har skabt sin formue på salg af vand på flaske.

Han indtager nu pladsen som Kinas næstrigeste mand, mens Tencent-stifter Pony Ma indtager tredjepladsen.

På fjerdepladsen finder vi stifteren af den i Danmark omstridte handelsplatform Temu. Han hedder Colin Huang, og hans holdingselskab, PDD Holdings, står bag Temu og Pinduoduo.

Zhang Yimings formue er vokset i takt med, at ByteDance skovler penge ind. De fleste af dem kommer direkte fra fremadstormende TikTok, som i de senere år har været omstridt i den vestlige verden - men som ikke desto fortsat er meget udbredt blandt især unge mennesker.

ByteDances omsætning voksede i fjor med hele 30 procent til 775 milliarder kroner.

Ifølge Hurun China Rich-listen findes der i Kina nu 753 dollar-milliadærer. Det er 142 færre end i 2021.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S