Morgen-briefing: Ivækst vinder Mastercard-pris / DTU kåret til det bedste tekniske universitet i EU / Kæmpe-told på kinesiske el-biler vedtaget og gælder fra i dag

Morgen-briefing: Ivækst vinder Mastercard-pris / DTU kåret til det bedste tekniske universitet i EU / Kæmpe-told på kinesiske el-biler vedtaget og gælder fra i dag / CrowdStrike sagsøger Delta Air Lines i sag om erstatning for nedbrud / EU investerer milliarder i europæisk deep tech

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så blev det onsdag, og her får du endnu en portion it-nyheder fra Computerworlds fremskudte lyttepost mod syd. Niels Veileborg ønsker god læselyst.

Ivækst vinder Mastercard-pris

Ivækst og selskabets løsning kaldet AI Hub er en af ti vindere af Mastercard Strive EU Innovation Fund, som giver tilskud til organisationer, som udvikler digitale og datadrevne løsninger for små virksomheder.

AI Hub har til formål at vurdere små virksomheders AI-potentiale og udstyre dem med de nødvendige AI-værktøjer til at spare tid, skabe forretningsværdi og vokse i en digital økonomi.

Ivækst vil bruge tilskuddet fra Mastercard Strive på at give små virksomheder digitale ressourcer og støtte til markedsføring, finansiel planlægning og operationel effektivitet.

DTU kåret til det bedste tekniske universitet i EU

DTU ligger helt i top på EU-ranglisten EngiRank, der vurderer 226 tekniske universiteter i 27 EU-lande, Schweiz og Norge. Opgørelsen er baseret på et bredt udsnit af anerkendte EU-datakilder.

Det er anden gang, at EngiRank vurderer de tekniske universiteter i EU, og det er anden gang, at DTU kåres som det bedste universitet. EngiRank vurderer alene de tekniske universiteter i EU, men har i år udvidet listen med Norge og Schweiz, der har to institutioner med fra begge lande. Engelske universiteter indgår ikke i ranglisten.

Kæmpe-told på kinesiske el-biler vedtaget og gælder fra i dag

Så er det officielt og vedtaget og trådt i kraft: Kinesisk byggede el-biler pålægges en told på op til 45,3 procent, når de importeres til et EU-land. Det skriver Reuters.

Målet for EU-reglerne er at sikre fair konkurrencevilkår for de pressede europæiske bilproducenter.

Toldsatserne er gradueret i forhold til bilmærker. Tesla slipper med en stigning på 7,8 procent mens SAIC bliver ramt af den største toldsatsstigning på 35,3 procent oven i de 10 procent, der i forvejen gælder for kinesisk byggede el-biler.

CrowdStrike sagsøger Delta Air Lines i sag om erstatning for nedbrud

Forleden kunne vi fortælle, at det store amerikanske flyselskab Delta har sagsøgt CrowdStrike for at få erstatning for udgifter i forbindelse med det store nedbrud i sommers fremkaldt af en fejlbehæftet opdatering fra CrowdStrike.

Nu har CrowdStrike så sagsøgt Delta i samme sag. Det skriver Reuters.

Målet er at gøre det klart, at selskabet ikke er skyld i de skader, som Delta hævder, og at Delta gentagne gange nægtede at modtage assistance fra både CrowdStrike og Microsoft.

EU investerer milliarder i europæisk deep tech

Næste år vil EU investere godt ti milliarder kroner i at gøre den europæiske deep tech-industri mere konkurrencedygtig i forhold til Kina og USA. Det skriver Reuters.

EU har udpeget teknologi og den hurtigt voksende sektor for kunstig intelligens (AI) som en hovedprioritet for at styrke EU’s sløve økonomi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car