Det sociale medie Reddit giver overskud for første gang i sin næsten 20-årige historie

Reddit har næsten 100 millioner daglige brugere.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Reddit, som er blevet kendt som ’internettets forside’, er nu profitabelt for første gang i sin snart historie.

Selskabet, der blev stiftet i 2005 og for nyligt gik på børsen, er nemlig kommet med nyt kvartalsregnskab, hvor der er solid fremgang.

Antallet af daglige aktive brugere er på 97,2 millioner. Kvartalsomsætningen lander på 2,4 milliarder, og som noget nyt var resultat på bundlinjen positivt – 206 millioner kroner bliver det til.

"Det var endnu et stærkt kvartal for Reddit og vores samfund, da vi nåede vigtige milepæle, herunder nye niveauer af brugertrafik, vækst i omsætning og rentabilitet," udtaler Steve Huffman, medstifter og administrerende direktør for Reddit, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet og fortsætter:

"Reddit er fortsat et af de mest besøgte og betroede websteder i verden med muligheder tilgængelige for os, som ikke er tilgængelige for de fleste virksomheder."

Ifølge Reuters og en række andre medier har særlige AI-aftaler bidraget til den økonomiske fremgang. Reddit har nemlig indgået aftaler med OpenAI og Google om brug af Reddits materiale til at træne AI-modeller.

"Reddits AI-partnerskaber med Google og OpenAI er en kæmpe bonus lige nu, og selvom de bidrog en hel del til dette kvartals indtægter, er de som støttehjul på en cykel - gode for stabiliteten, men de vil ikke føre til langsigtet vækst," sagde Jeremy Goldman, seniordirektør hos markedsanalysefirmaet Emarketer til mediet.

Reddits aktie stiger med 22 procent i eftermarkedet.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS