Det sociale medie Reddit giver overskud for første gang i sin næsten 20-årige historie

Reddit har næsten 100 millioner daglige brugere.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Reddit, som er blevet kendt som ’internettets forside’, er nu profitabelt for første gang i sin snart historie.

Selskabet, der blev stiftet i 2005 og for nyligt gik på børsen, er nemlig kommet med nyt kvartalsregnskab, hvor der er solid fremgang.

Antallet af daglige aktive brugere er på 97,2 millioner. Kvartalsomsætningen lander på 2,4 milliarder, og som noget nyt var resultat på bundlinjen positivt – 206 millioner kroner bliver det til.

"Det var endnu et stærkt kvartal for Reddit og vores samfund, da vi nåede vigtige milepæle, herunder nye niveauer af brugertrafik, vækst i omsætning og rentabilitet," udtaler Steve Huffman, medstifter og administrerende direktør for Reddit, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet og fortsætter:

"Reddit er fortsat et af de mest besøgte og betroede websteder i verden med muligheder tilgængelige for os, som ikke er tilgængelige for de fleste virksomheder."

Ifølge Reuters og en række andre medier har særlige AI-aftaler bidraget til den økonomiske fremgang. Reddit har nemlig indgået aftaler med OpenAI og Google om brug af Reddits materiale til at træne AI-modeller.

"Reddits AI-partnerskaber med Google og OpenAI er en kæmpe bonus lige nu, og selvom de bidrog en hel del til dette kvartals indtægter, er de som støttehjul på en cykel - gode for stabiliteten, men de vil ikke føre til langsigtet vækst," sagde Jeremy Goldman, seniordirektør hos markedsanalysefirmaet Emarketer til mediet.

Reddits aktie stiger med 22 procent i eftermarkedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job