Det sociale medie Reddit giver overskud for første gang i sin næsten 20-årige historie

Reddit har næsten 100 millioner daglige brugere.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Reddit, som er blevet kendt som ’internettets forside’, er nu profitabelt for første gang i sin snart historie.

Selskabet, der blev stiftet i 2005 og for nyligt gik på børsen, er nemlig kommet med nyt kvartalsregnskab, hvor der er solid fremgang.

Antallet af daglige aktive brugere er på 97,2 millioner. Kvartalsomsætningen lander på 2,4 milliarder, og som noget nyt var resultat på bundlinjen positivt – 206 millioner kroner bliver det til.

"Det var endnu et stærkt kvartal for Reddit og vores samfund, da vi nåede vigtige milepæle, herunder nye niveauer af brugertrafik, vækst i omsætning og rentabilitet," udtaler Steve Huffman, medstifter og administrerende direktør for Reddit, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet og fortsætter:

"Reddit er fortsat et af de mest besøgte og betroede websteder i verden med muligheder tilgængelige for os, som ikke er tilgængelige for de fleste virksomheder."

Ifølge Reuters og en række andre medier har særlige AI-aftaler bidraget til den økonomiske fremgang. Reddit har nemlig indgået aftaler med OpenAI og Google om brug af Reddits materiale til at træne AI-modeller.

"Reddits AI-partnerskaber med Google og OpenAI er en kæmpe bonus lige nu, og selvom de bidrog en hel del til dette kvartals indtægter, er de som støttehjul på en cykel - gode for stabiliteten, men de vil ikke føre til langsigtet vækst," sagde Jeremy Goldman, seniordirektør hos markedsanalysefirmaet Emarketer til mediet.

Reddits aktie stiger med 22 procent i eftermarkedet.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job