Det sociale medie Reddit giver overskud for første gang i sin næsten 20-årige historie

Reddit har næsten 100 millioner daglige brugere.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Reddit, som er blevet kendt som ’internettets forside’, er nu profitabelt for første gang i sin snart historie.

Selskabet, der blev stiftet i 2005 og for nyligt gik på børsen, er nemlig kommet med nyt kvartalsregnskab, hvor der er solid fremgang.

Antallet af daglige aktive brugere er på 97,2 millioner. Kvartalsomsætningen lander på 2,4 milliarder, og som noget nyt var resultat på bundlinjen positivt – 206 millioner kroner bliver det til.

"Det var endnu et stærkt kvartal for Reddit og vores samfund, da vi nåede vigtige milepæle, herunder nye niveauer af brugertrafik, vækst i omsætning og rentabilitet," udtaler Steve Huffman, medstifter og administrerende direktør for Reddit, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet og fortsætter:

"Reddit er fortsat et af de mest besøgte og betroede websteder i verden med muligheder tilgængelige for os, som ikke er tilgængelige for de fleste virksomheder."

Ifølge Reuters og en række andre medier har særlige AI-aftaler bidraget til den økonomiske fremgang. Reddit har nemlig indgået aftaler med OpenAI og Google om brug af Reddits materiale til at træne AI-modeller.

"Reddits AI-partnerskaber med Google og OpenAI er en kæmpe bonus lige nu, og selvom de bidrog en hel del til dette kvartals indtægter, er de som støttehjul på en cykel - gode for stabiliteten, men de vil ikke føre til langsigtet vækst," sagde Jeremy Goldman, seniordirektør hos markedsanalysefirmaet Emarketer til mediet.

Reddits aktie stiger med 22 procent i eftermarkedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec