Det sociale medie Reddit giver overskud for første gang i sin næsten 20-årige historie

Reddit har næsten 100 millioner daglige brugere.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Reddit, som er blevet kendt som ’internettets forside’, er nu profitabelt for første gang i sin snart historie.

Selskabet, der blev stiftet i 2005 og for nyligt gik på børsen, er nemlig kommet med nyt kvartalsregnskab, hvor der er solid fremgang.

Antallet af daglige aktive brugere er på 97,2 millioner. Kvartalsomsætningen lander på 2,4 milliarder, og som noget nyt var resultat på bundlinjen positivt – 206 millioner kroner bliver det til.

"Det var endnu et stærkt kvartal for Reddit og vores samfund, da vi nåede vigtige milepæle, herunder nye niveauer af brugertrafik, vækst i omsætning og rentabilitet," udtaler Steve Huffman, medstifter og administrerende direktør for Reddit, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet og fortsætter:

"Reddit er fortsat et af de mest besøgte og betroede websteder i verden med muligheder tilgængelige for os, som ikke er tilgængelige for de fleste virksomheder."

Ifølge Reuters og en række andre medier har særlige AI-aftaler bidraget til den økonomiske fremgang. Reddit har nemlig indgået aftaler med OpenAI og Google om brug af Reddits materiale til at træne AI-modeller.

"Reddits AI-partnerskaber med Google og OpenAI er en kæmpe bonus lige nu, og selvom de bidrog en hel del til dette kvartals indtægter, er de som støttehjul på en cykel - gode for stabiliteten, men de vil ikke føre til langsigtet vækst," sagde Jeremy Goldman, seniordirektør hos markedsanalysefirmaet Emarketer til mediet.

Reddits aktie stiger med 22 procent i eftermarkedet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S