Microsoft tjener gode penge: AI giver solid vækst i cloud-forretningen

Microsoft er kommet solidt ud af det seneste kvartal. Omsætningen voksede betydeligt, og AI bliver stadig vigtigere for cloud-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsoft kom meget tilfredsstillende ud af det seneste kvartal, som i regnskabsmæssig forstand er selskabets første kvartal.

Omsætningen voksede med imponerende 16 procent til 460,53 milliarder kroner i kvartalet. Reuters skriver, at analytikernes gennemsnitlige estimat var 452,13 milliarder kroner.

Alene cloudforretningen Azure voksede med 33 procent i kvartalet.

AI har en voksende betydning for Microsofts Azure og bidrog med 12 procent til Azures vækst i kvartalet. I kvartalet før var det 11 procent.

Ifølge Microsoft er efterspørgslen på et konstant højt niveau

"Vi ser fortsat større efterspørgsel, end vores nuværende kapacitet kan håndtere. Kunderne indgår flerårige aftaler og engagerer sig i forskellige projekter fremover inden for cloud og AI," sagde Brett Iversen, Microsofts vicepræsident for investor relations

Microsofts såkaldte produktivitets-forretning, som omfatter Office 365, Copilot samt AI og taleteknologi nåede en omsætning på 198,59 milliarder kroner.

Microsofts indtjening på personlige computere - det vil sige salg af Windows, Surface-pc'er, Xbox-hardware, indhold og tjenester - voksede med 17 procent i omsætning til 92,53 milliarder kroner.

Microsofts kapitaludgifter voksede med 5,3 procent til 140,33 milliarder kroner mod 134,92 milliarder kroner i det foregående kvartal.

Reuters skriver, at ifølge analytiker-virksomheden Visible Alpha vil Microsoft have udgifter på over 561,33 milliarder kroner i dette regnskabsår, der begyndte i juli. Det svarer til en stigning på over 210,5 milliarder kroner i forhold til det foregående regnskabsår.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S