Microsoft tjener gode penge: AI giver solid vækst i cloud-forretningen

Microsoft er kommet solidt ud af det seneste kvartal. Omsætningen voksede betydeligt, og AI bliver stadig vigtigere for cloud-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsoft kom meget tilfredsstillende ud af det seneste kvartal, som i regnskabsmæssig forstand er selskabets første kvartal.

Omsætningen voksede med imponerende 16 procent til 460,53 milliarder kroner i kvartalet. Reuters skriver, at analytikernes gennemsnitlige estimat var 452,13 milliarder kroner.

Alene cloudforretningen Azure voksede med 33 procent i kvartalet.

AI har en voksende betydning for Microsofts Azure og bidrog med 12 procent til Azures vækst i kvartalet. I kvartalet før var det 11 procent.

Ifølge Microsoft er efterspørgslen på et konstant højt niveau

"Vi ser fortsat større efterspørgsel, end vores nuværende kapacitet kan håndtere. Kunderne indgår flerårige aftaler og engagerer sig i forskellige projekter fremover inden for cloud og AI," sagde Brett Iversen, Microsofts vicepræsident for investor relations

Microsofts såkaldte produktivitets-forretning, som omfatter Office 365, Copilot samt AI og taleteknologi nåede en omsætning på 198,59 milliarder kroner.

Microsofts indtjening på personlige computere - det vil sige salg af Windows, Surface-pc'er, Xbox-hardware, indhold og tjenester - voksede med 17 procent i omsætning til 92,53 milliarder kroner.

Microsofts kapitaludgifter voksede med 5,3 procent til 140,33 milliarder kroner mod 134,92 milliarder kroner i det foregående kvartal.

Reuters skriver, at ifølge analytiker-virksomheden Visible Alpha vil Microsoft have udgifter på over 561,33 milliarder kroner i dette regnskabsår, der begyndte i juli. Det svarer til en stigning på over 210,5 milliarder kroner i forhold til det foregående regnskabsår.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job