Microsoft tjener gode penge: AI giver solid vækst i cloud-forretningen

Microsoft er kommet solidt ud af det seneste kvartal. Omsætningen voksede betydeligt, og AI bliver stadig vigtigere for cloud-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsoft kom meget tilfredsstillende ud af det seneste kvartal, som i regnskabsmæssig forstand er selskabets første kvartal.

Omsætningen voksede med imponerende 16 procent til 460,53 milliarder kroner i kvartalet. Reuters skriver, at analytikernes gennemsnitlige estimat var 452,13 milliarder kroner.

Alene cloudforretningen Azure voksede med 33 procent i kvartalet.

AI har en voksende betydning for Microsofts Azure og bidrog med 12 procent til Azures vækst i kvartalet. I kvartalet før var det 11 procent.

Ifølge Microsoft er efterspørgslen på et konstant højt niveau

"Vi ser fortsat større efterspørgsel, end vores nuværende kapacitet kan håndtere. Kunderne indgår flerårige aftaler og engagerer sig i forskellige projekter fremover inden for cloud og AI," sagde Brett Iversen, Microsofts vicepræsident for investor relations

Microsofts såkaldte produktivitets-forretning, som omfatter Office 365, Copilot samt AI og taleteknologi nåede en omsætning på 198,59 milliarder kroner.

Microsofts indtjening på personlige computere - det vil sige salg af Windows, Surface-pc'er, Xbox-hardware, indhold og tjenester - voksede med 17 procent i omsætning til 92,53 milliarder kroner.

Microsofts kapitaludgifter voksede med 5,3 procent til 140,33 milliarder kroner mod 134,92 milliarder kroner i det foregående kvartal.

Reuters skriver, at ifølge analytiker-virksomheden Visible Alpha vil Microsoft have udgifter på over 561,33 milliarder kroner i dette regnskabsår, der begyndte i juli. Det svarer til en stigning på over 210,5 milliarder kroner i forhold til det foregående regnskabsår.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S