Microsoft tjener gode penge: AI giver solid vækst i cloud-forretningen

Microsoft er kommet solidt ud af det seneste kvartal. Omsætningen voksede betydeligt, og AI bliver stadig vigtigere for cloud-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsoft kom meget tilfredsstillende ud af det seneste kvartal, som i regnskabsmæssig forstand er selskabets første kvartal.

Omsætningen voksede med imponerende 16 procent til 460,53 milliarder kroner i kvartalet. Reuters skriver, at analytikernes gennemsnitlige estimat var 452,13 milliarder kroner.

Alene cloudforretningen Azure voksede med 33 procent i kvartalet.

AI har en voksende betydning for Microsofts Azure og bidrog med 12 procent til Azures vækst i kvartalet. I kvartalet før var det 11 procent.

Ifølge Microsoft er efterspørgslen på et konstant højt niveau

"Vi ser fortsat større efterspørgsel, end vores nuværende kapacitet kan håndtere. Kunderne indgår flerårige aftaler og engagerer sig i forskellige projekter fremover inden for cloud og AI," sagde Brett Iversen, Microsofts vicepræsident for investor relations

Microsofts såkaldte produktivitets-forretning, som omfatter Office 365, Copilot samt AI og taleteknologi nåede en omsætning på 198,59 milliarder kroner.

Microsofts indtjening på personlige computere - det vil sige salg af Windows, Surface-pc'er, Xbox-hardware, indhold og tjenester - voksede med 17 procent i omsætning til 92,53 milliarder kroner.

Microsofts kapitaludgifter voksede med 5,3 procent til 140,33 milliarder kroner mod 134,92 milliarder kroner i det foregående kvartal.

Reuters skriver, at ifølge analytiker-virksomheden Visible Alpha vil Microsoft have udgifter på over 561,33 milliarder kroner i dette regnskabsår, der begyndte i juli. Det svarer til en stigning på over 210,5 milliarder kroner i forhold til det foregående regnskabsår.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS