Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-leverandør ramt af flodbølge af erstatningskrav fra kunder efter cyberangreb

Nu er der endnu en sag på vej, og det er slet ikke det første erstatningskrav, der er rejst mod Tietoevry, siden it-leverandøren blev ramt af et cyberangreb i begyndelsen af året.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om de mange sager mod it-leverandøren Teitoevry, efter selskabet blev ramt af et hackerangreb i starten af året.
764
4 min
Situationen bliver værre og værre for den finske it-leverandør Tietoevry, som i januar blev ramt af et stort cyberangreb, som fik store konsekvenser for mange kunder, som oplevede it-nedbrud.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for