For første gang nogensinde: Sammensat hold af studerende fra to universiteter vinder DM i AI

For første gang nogensinde er et sammensat hold, bestående af studerende fra både Københavns Universitet (KU) og Danmarks Tekniske Universitet (DTU), blevet kåret som vinderne af DM i AI 2024

Artikel top billede

William Bille Meyling, Christian Steensbjerg Munk Jensen, Elias Rasmussen Lolck, Thor Vejen Eriksen og Luis Galan - udgør det første DM i AI-vinderhold, der er sammensat af studerende fra to universiteter. (Foto: Rasmus Rørbæk)

Danmarksmesterskabet i kunstig intelligens for studerende (DM i AI) er et ugelangt hackathon, der tester studerendes evner til at opbygge og implementere AI-modeller på tværs af forskellige discipliner.

Hvert år tiltrækker konkurrence flere og flere dygtige deltagere fra hele landet, og i år var ingen undtagelse – tværtimod bød den på et af de højeste niveauer hidtil med stor deltagelse fra landets universiteter.

Juryen var dog ikke i tvivl om, at det var teamet PER (Performance-Enhancing Rundstykker), bestående af William Bille Meyling, Christian Steensbjerg Munk Jensen, Luis Galan, Elias Rasmussen Lolck og Thor Vejen Eriksen, der skulle løbe med sejren og titlen som Danmarksmestre i kunstig intelligens.

b]Fra konkurrenter til holdkammerater
William, Christian, Luis, Elias og Thor mødtes første gang til en programmerings-konkurrence for seks år siden og har siden da både konkurreret mod og med hinanden i diverse nationale og internationale konkurrencer inden for programmering og cybersikkerhed.

De deltog også i DM i AI i 2023, hvor de sikrede sig en flot andenplads.

I år valgte de igen at slå deres evner sammen til DM i AI 2024, og de udgør dermed det første vinderhold nogensinde, der er sammensat af studerende fra både KU og DTU.

Ved dette års DM i AI har PER teamet demonstreret, at et samarbejde på tværs af uddannelser og tekniske baggrunde kan skabe ekstraordinære resultater, og at diversitet i kompetencer er en styrke, når det gælder om at løse komplekse AI-udfordringer.

"Vi var velforberedte i år med et solidt teknisk setup, der gjorde det muligt for os at udvikle vores vindende løsninger. Vi var også gode til at fordele arbejdet effektivt under selve konkurrencen. Det blev ikke til så meget søvn den sidste dag af konkurrencen, men til gengæld fik vi indsendt vores løsninger sikkert og fejlfrit i god tid," fortæller vinderteamet.

Komplekse cases kræver præcision og tidlig afprøvning

I årets konkurrence skulle deltagerne løse tre udfordrende cases inden for områderne Traffic Simulation, CT Inpainting og Cell Classification.

PER-teamet udmærkede sig på alle fronter ved at levere løsninger, der skilte sig ud både i præcision og kreativitet.

Dets evne til at tilpasse sig hurtigt og finde de rette strategier blev afgørende for deres succes:

"Vi er blevet bekræftet i vigtigheden af god organisering, grundig testning og tidlig afprøvning af forskellige strategier for at identificere den bedste tilgang. Det har været en interessant og spændende oplevelse at deltage i DM i AI. Konkurrencen er intens, og man bliver testet i, om man hurtigt kan udvikle tre effektive AI-systemer, der klarer sig godt og er fuldstændigt fejlfrie. Udfordringen ligger i at være god til alle aspekter af denne proces, men mest af alt AI naturligvis. Vi ser frem til at anvende vores erfaringer i fremtidige projekter og håber på muligheder for samarbejde inden for AI," fortæller team PER.

En af de tre cases gik ud på at fikse ødelagte CT-scanninger.

I billedet nedenfor ses et eksempel på, hvordan en model PER-teamet udviklede under konkurrencen kunne udfylde de manglende områder i en ødelagt CT-scanning.

DM i AI giver en enestående mulighed for at hylde innovation og talent inden for AI, og igen i år blev vinderne af DM i AI 2024 hyldet og fejret ved den nationale konference Danish Digitalization, Data Science and AI (D3A) 2.0, der arrangeres af Pionercentret for kunstig intelligens, Danish Data Science Academy (DDSA), and Digital Research Centre Denmark (DIREC). Konferencen fandt sted 22.-24. oktober og her blev også anden og tredje-pladsen i årets DM i AI hyldet.

Planlægningen af næste års konkurrence er allerede gået i gang og ambitionen er at tiltrække endnu flere dygtige talenter fra hele landet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job