Test: HP forbedrer sin fine Zbook-bærbar - men under overfladen er tingene (desværre) helt som de plejer

Batteri, kraft og vægt er stadig i fokus hos HP Zbook Power G11. Det er en arbejdsmaskine med en fin balance - konkurrenterne er bare fænomenalt stærke pt.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Lad os begynde med at skrue tiden tilbage til marts 2024. Her testede jeg HP Zbook Power G10A, som var en solid maskine på lige omkring to kilo og en god, men ikke prangende, ydelse.

Med sin matte skærm, AMD-processor og store batteri var Zbook Power et godt bud på en solid kontormaskine med kraftoverskud til 3D og rendering.

Men jeg var ikke helt overbevist. For AMD Ryzen 9 Pro 7980 HS-processoren kunne kun lige matche en Macbook Pro med M2 Max og Nvidia RTX 2000-kortet var heller ikke en hurtigløber.

Maskinen viste sig at være solid og langt mere kapabel end de fleste business-bærbare, ikke mindst på grund af det store batteri. Men så heller ikke mere.

Den oprindelige G10A kom også med en sært venstrestillet trackpad og en gammeldags 16:9 skærm, som forhindrede brugeren i at udnytte den gode skærm.

Begge ting er nu heldigvis rettet med den nye G11-generation. Trackpadden er stadig en smule venstrestillet, men ikke så du lægger mærke til det – og G11 har en fin og langt mere anvendelig 16:10 skærm.

Skærmen kører i øvrigt helt op til 120 hz mod de normale 60 hz for mange bærbare. Det suger lidt på batteriet, men giver et roligt billede, som er til at se på i flere timer ad gangen.

Under overfladen har G11 også fået lidt andre dele uden at det dog gør det store i vores test.

Vores testmodel drives således af en AMD Ryzen 9 8945HS-processor og et RTX 3000-grafikkort med otte gigabyte hukommelse.

Næsten fuldstændigt identisk med forgængeren under overfladen

CPU'en har otte kerner og kører ved 4,0 GHz, men kan boostes op til 5,2 GHz.

Og bortset fra et lidt mere effektivt design, som sparer på strømmen, så er specs og ydelse fuldstændigt identisk med G10A-modellens lidt ældre processor.

Grafikkortet kan selvfølgelig trække lidt mere, men i det store hele er der tale om den samme maskine som forrige generation under overfladen.

Det kan du for alvor se på grafen herunder – hvor du dog skal huske, at Intel i9-maskinen fra gamer-fokuserede Alienware på en god dag kan klare to timer på batteri – og at den lyder som en vindtunnel, mens G11 har en mere behagelig susen fra blæserne.

Og der kan regnes med en arbejdsdag på batteridrift - så længe du ikke fyrer op under grafikkortet med intensive opgaver. Så skal laderen med på tur.

Ydelsen i den højere ende af mellemklassen behøver dog ikke nødvendigvis at være et problem.

Også Intel kæmper for at kunne levere bedre batterilevetid uden at gå (for meget) på kompromis med ydelsen.

Men elefanten i rummet er Apple og deres spring fra M2 over M3 til M4 processorerne i MacBook Pro.

På grafen herunder leverer forrige generations Macbook Pro med M3 Max processoren en Cinebench-ydelse som er 50% bedre end AMD-løsningen hos HP.

Og det i en maskine der mere end matcher batterilevetiden – og som også har en god skærm og et godt tastatur. Og en høj pris.

Argumentet for G11 og lignende maskiner er derfor, at du vil køre Windows, at din it-afdeling vil køre Windows, og at du eventuelt anvender software, som kun er tilgængelig på Windows-platformen.

Det er alt sammen gode argumenter. Men det løfter desværre ikke for alvor G11 ud af hullet i mellemklassen.

Heller ikke selv om vi godt kan lide den opdaterede og solide pakke.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS