Test: HP forbedrer sin fine Zbook-bærbar - men under overfladen er tingene (desværre) helt som de plejer

Batteri, kraft og vægt er stadig i fokus hos HP Zbook Power G11. Det er en arbejdsmaskine med en fin balance - konkurrenterne er bare fænomenalt stærke pt.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Lad os begynde med at skrue tiden tilbage til marts 2024. Her testede jeg HP Zbook Power G10A, som var en solid maskine på lige omkring to kilo og en god, men ikke prangende, ydelse.

Med sin matte skærm, AMD-processor og store batteri var Zbook Power et godt bud på en solid kontormaskine med kraftoverskud til 3D og rendering.

Men jeg var ikke helt overbevist. For AMD Ryzen 9 Pro 7980 HS-processoren kunne kun lige matche en Macbook Pro med M2 Max og Nvidia RTX 2000-kortet var heller ikke en hurtigløber.

Maskinen viste sig at være solid og langt mere kapabel end de fleste business-bærbare, ikke mindst på grund af det store batteri. Men så heller ikke mere.

Den oprindelige G10A kom også med en sært venstrestillet trackpad og en gammeldags 16:9 skærm, som forhindrede brugeren i at udnytte den gode skærm.

Begge ting er nu heldigvis rettet med den nye G11-generation. Trackpadden er stadig en smule venstrestillet, men ikke så du lægger mærke til det – og G11 har en fin og langt mere anvendelig 16:10 skærm.

Skærmen kører i øvrigt helt op til 120 hz mod de normale 60 hz for mange bærbare. Det suger lidt på batteriet, men giver et roligt billede, som er til at se på i flere timer ad gangen.

Under overfladen har G11 også fået lidt andre dele uden at det dog gør det store i vores test.

Vores testmodel drives således af en AMD Ryzen 9 8945HS-processor og et RTX 3000-grafikkort med otte gigabyte hukommelse.

Næsten fuldstændigt identisk med forgængeren under overfladen

CPU'en har otte kerner og kører ved 4,0 GHz, men kan boostes op til 5,2 GHz.

Og bortset fra et lidt mere effektivt design, som sparer på strømmen, så er specs og ydelse fuldstændigt identisk med G10A-modellens lidt ældre processor.

Grafikkortet kan selvfølgelig trække lidt mere, men i det store hele er der tale om den samme maskine som forrige generation under overfladen.

Det kan du for alvor se på grafen herunder – hvor du dog skal huske, at Intel i9-maskinen fra gamer-fokuserede Alienware på en god dag kan klare to timer på batteri – og at den lyder som en vindtunnel, mens G11 har en mere behagelig susen fra blæserne.

Og der kan regnes med en arbejdsdag på batteridrift - så længe du ikke fyrer op under grafikkortet med intensive opgaver. Så skal laderen med på tur.

Ydelsen i den højere ende af mellemklassen behøver dog ikke nødvendigvis at være et problem.

Også Intel kæmper for at kunne levere bedre batterilevetid uden at gå (for meget) på kompromis med ydelsen.

Men elefanten i rummet er Apple og deres spring fra M2 over M3 til M4 processorerne i MacBook Pro.

På grafen herunder leverer forrige generations Macbook Pro med M3 Max processoren en Cinebench-ydelse som er 50% bedre end AMD-løsningen hos HP.

Og det i en maskine der mere end matcher batterilevetiden – og som også har en god skærm og et godt tastatur. Og en høj pris.

Argumentet for G11 og lignende maskiner er derfor, at du vil køre Windows, at din it-afdeling vil køre Windows, og at du eventuelt anvender software, som kun er tilgængelig på Windows-platformen.

Det er alt sammen gode argumenter. Men det løfter desværre ikke for alvor G11 ud af hullet i mellemklassen.

Heller ikke selv om vi godt kan lide den opdaterede og solide pakke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S