RTX henter ny topchef fra Systematic: Henrik Mørck Mogensen ny CEO for selskabet

Nordjyske RTX indsætter Henrik Mørck Mogensen som ny CEO. Han afløser Peter Røpke, der fratræder om få uger.

Artikel top billede

Den nordjyske teleproducent RTX indsætter Henrik Mørck Mogensen som nye CEO.

Det sker 1. marts 2025, hvor han overtager posten som selskabets administrerende direktør.

Henrik Mørck Mogensen afløser Peter Røpke, der imidlertid fratræder sin stilling med udgangen af november måned efter otte år på posten.

Frem til den nye CEO’s tiltræden, vil selskabet ifølge RTX blevet ledet af den samlede direktion samt bestyrelsen i fællesskab.

Henrik Mørck Mogensen kommer fra Systematic, hvor han i de seneste par år har været direktør - ‘Group Senior Vice President’ - for selskabets HealthCare-division.

Han har desuden tidligere været administrerende direktør for Frameo, som for et par måneder siden vandt Commputerworlds Top 100 og dermed titlen som Danmarks dygtigste it-virksomhed.

“Han [Henrik Mørck Mogensen, red] kommer med solid kommerciel og strategisk ledelseserfaring og har en stærk teknisk baggrund inden for både hardware- og softwareprodukter og -platforme,” meddeler RTX.

Selskabets bestyrelsesformand, Peter Thostrup, meddeler, at den nye CEO for RTX er et ‘perfekt match’ for selskabet med hans tekniske, kommercielle og strategiske erfaring.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec