Selskabet bag Firefox fyrer hver tredje medarbejder

NGO'en bag internetbrowseren Firefox nedlægger 30 procent af sine stillinger som led i en storstilet omstrukturering.

Artikel top billede

Non-profitorganisationen Mozilla Foundation, der står bag Firefox, har fyret næsten en tredjedel af sine ansatte cirka 120 ansatte.

Fyringsrunden er ifølge Computerworlds amerikanske søstermedie led i en omstrukturering, der skal skabe en mere agil organisation.

Mozilla Foundation har en officiel målsætning om at fremme privatliv, inklusion og decentrale teknologi, hvilket skal skabe en mere sikker gennemsigtig internetoplevelse.

Som led i omstruktureringen af har Mozilla dog valgt helt at lukke to afdelinger, der beskæftiger sig med interessevaretagelse og globale indsatser.

"Det (omstruktureringen, red) har desværre den konsekvens, at vi for at skabe mere fokus fremadrettet må droppe nogle af de opgaver, som vi tidligere har løst og dermed også nedlægge de tilknyttede stillinger,” siger Brandon Borrman, kommunikationsdirektør hos Mozilla, i en skriftlig meddelelse til Computerworld i USA.

Missionen er vigtigere end nogensinde

Nabiha Syed, der er administrerende direktør for Mozilla Foundation, har oplyst til it-mediet Techcrunch, at Mozilla Foundation fortsat ville arbejde med interessevaretagelse, men at opgaverne i stedet vil blive integreret i andre funktionsområder.

"Vores mission hos Mozilla er vigtigere end nogensinde," oplyste Nabiha Syed ifølge Techcrunch i en e-mail til medarbejderne, hvor hun desuden skriver

"Vi befinder os i en uophørlig bølge af forandringer i teknologiens (og bredere) verden, og idéen om at sætte mennesker før profit føles stadig mere radikal."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job