Selskabet bag Firefox fyrer hver tredje medarbejder

NGO'en bag internetbrowseren Firefox nedlægger 30 procent af sine stillinger som led i en storstilet omstrukturering.

Artikel top billede

Non-profitorganisationen Mozilla Foundation, der står bag Firefox, har fyret næsten en tredjedel af sine ansatte cirka 120 ansatte.

Fyringsrunden er ifølge Computerworlds amerikanske søstermedie led i en omstrukturering, der skal skabe en mere agil organisation.

Mozilla Foundation har en officiel målsætning om at fremme privatliv, inklusion og decentrale teknologi, hvilket skal skabe en mere sikker gennemsigtig internetoplevelse.

Som led i omstruktureringen af har Mozilla dog valgt helt at lukke to afdelinger, der beskæftiger sig med interessevaretagelse og globale indsatser.

"Det (omstruktureringen, red) har desværre den konsekvens, at vi for at skabe mere fokus fremadrettet må droppe nogle af de opgaver, som vi tidligere har løst og dermed også nedlægge de tilknyttede stillinger,” siger Brandon Borrman, kommunikationsdirektør hos Mozilla, i en skriftlig meddelelse til Computerworld i USA.

Missionen er vigtigere end nogensinde

Nabiha Syed, der er administrerende direktør for Mozilla Foundation, har oplyst til it-mediet Techcrunch, at Mozilla Foundation fortsat ville arbejde med interessevaretagelse, men at opgaverne i stedet vil blive integreret i andre funktionsområder.

"Vores mission hos Mozilla er vigtigere end nogensinde," oplyste Nabiha Syed ifølge Techcrunch i en e-mail til medarbejderne, hvor hun desuden skriver

"Vi befinder os i en uophørlig bølge af forandringer i teknologiens (og bredere) verden, og idéen om at sætte mennesker før profit føles stadig mere radikal."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS