Selskabet bag Firefox fyrer hver tredje medarbejder

NGO'en bag internetbrowseren Firefox nedlægger 30 procent af sine stillinger som led i en storstilet omstrukturering.

Artikel top billede

Non-profitorganisationen Mozilla Foundation, der står bag Firefox, har fyret næsten en tredjedel af sine ansatte cirka 120 ansatte.

Fyringsrunden er ifølge Computerworlds amerikanske søstermedie led i en omstrukturering, der skal skabe en mere agil organisation.

Mozilla Foundation har en officiel målsætning om at fremme privatliv, inklusion og decentrale teknologi, hvilket skal skabe en mere sikker gennemsigtig internetoplevelse.

Som led i omstruktureringen af har Mozilla dog valgt helt at lukke to afdelinger, der beskæftiger sig med interessevaretagelse og globale indsatser.

"Det (omstruktureringen, red) har desværre den konsekvens, at vi for at skabe mere fokus fremadrettet må droppe nogle af de opgaver, som vi tidligere har løst og dermed også nedlægge de tilknyttede stillinger,” siger Brandon Borrman, kommunikationsdirektør hos Mozilla, i en skriftlig meddelelse til Computerworld i USA.

Missionen er vigtigere end nogensinde

Nabiha Syed, der er administrerende direktør for Mozilla Foundation, har oplyst til it-mediet Techcrunch, at Mozilla Foundation fortsat ville arbejde med interessevaretagelse, men at opgaverne i stedet vil blive integreret i andre funktionsområder.

"Vores mission hos Mozilla er vigtigere end nogensinde," oplyste Nabiha Syed ifølge Techcrunch i en e-mail til medarbejderne, hvor hun desuden skriver

"Vi befinder os i en uophørlig bølge af forandringer i teknologiens (og bredere) verden, og idéen om at sætte mennesker før profit føles stadig mere radikal."

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job