Selskabet bag Firefox fyrer hver tredje medarbejder

NGO'en bag internetbrowseren Firefox nedlægger 30 procent af sine stillinger som led i en storstilet omstrukturering.

Artikel top billede

Non-profitorganisationen Mozilla Foundation, der står bag Firefox, har fyret næsten en tredjedel af sine ansatte cirka 120 ansatte.

Fyringsrunden er ifølge Computerworlds amerikanske søstermedie led i en omstrukturering, der skal skabe en mere agil organisation.

Mozilla Foundation har en officiel målsætning om at fremme privatliv, inklusion og decentrale teknologi, hvilket skal skabe en mere sikker gennemsigtig internetoplevelse.

Som led i omstruktureringen af har Mozilla dog valgt helt at lukke to afdelinger, der beskæftiger sig med interessevaretagelse og globale indsatser.

"Det (omstruktureringen, red) har desværre den konsekvens, at vi for at skabe mere fokus fremadrettet må droppe nogle af de opgaver, som vi tidligere har løst og dermed også nedlægge de tilknyttede stillinger,” siger Brandon Borrman, kommunikationsdirektør hos Mozilla, i en skriftlig meddelelse til Computerworld i USA.

Missionen er vigtigere end nogensinde

Nabiha Syed, der er administrerende direktør for Mozilla Foundation, har oplyst til it-mediet Techcrunch, at Mozilla Foundation fortsat ville arbejde med interessevaretagelse, men at opgaverne i stedet vil blive integreret i andre funktionsområder.

"Vores mission hos Mozilla er vigtigere end nogensinde," oplyste Nabiha Syed ifølge Techcrunch i en e-mail til medarbejderne, hvor hun desuden skriver

"Vi befinder os i en uophørlig bølge af forandringer i teknologiens (og bredere) verden, og idéen om at sætte mennesker før profit føles stadig mere radikal."

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job