Daydream køber dansk mobil-firma

Det svenske spilforlag Daydream overtager danske Kidz Wireless, der har mobil-rettigheder til en række internationale varemærker. Selskabet har mobilretten til blandt andet alle Warner Brothers' mobilprodukter som Batman og Harry Potter.

Selskabet Kidz Wireless er det andet danske firma, som det svenske spilforlag Daydream har købt de sidste 12 måneder. Den første var spiludvikleren Rezet, der blev købt i december 2004.

Kidz Wireless var en del af Kidz Entertainment og er måske ukendt for mange, men firmaet har været særdeles dygtigt til at anskaffe sig attraktive rettigheder til mobil underholdning.

- De aftaler skal de to stiftere blive ved med at skaffe os. Det er et lille firma, men det har været vigtigt for os at få købt det og dermed få fat i blandt andre Warner Brothers og Mastermind, forklarer Mads V. Jørgensen, Daydreams danske direktør.

Begynder med Batman
Grundlæggerne af Kidz Wireless, Claus Tømming og Morten Geschwendtner, kører ufortrødent videre med hovedfirmaet Kidz Entertainment, men vil fungere som konsulenter.

De får mellem en mllion og 1,9 millioner aktier i Daydream for at slippe roret. En pris, der ikke imponerende, når kursen ligger og roder nede ved tre svenske kroner.

- Ja, de gør det ikke for at få en hurtig gevinst. Vi har jo haft et lidt turbulent år, men vi tror alle på, at det kan gå fremad, siger Mads V. Jørgensen.

Stifterne af Kidz Wireless har kørt enheden som et slags tomt firma, der ikke indeholdt andet end rettighederne.

Derfor er der ikke kommet produkter ud af rettighederne. Men det kommer nu.

- Vi begynder med 'Batman Begins' når den får premiere d. 21, juli. Det bliver både mobilspil, billeder ringetoner, trailere og så videre, fortæller Mads V. Jørgensen.

Aggressiv strategi
Mads V. Jørgensen har siddet i direktørstolen i Malmø siden maj og satser hårdt for at rette firma- og aktiekurs op.

- Vi har ikke en strategi at gå efter danske virksomheder, men vi kigger på landene omkring os. Vi har en aggressiv strategi angående opkøb, så vi kan berettige vores plads på markedet og vokse hurtigt, forklarer Mads V. Jørgensen.

Daydream har designet og udviklet spil siden 1994 og har i dag 15 medarbejdere. Fokus er på skandinavisk distribution, udgivelse og produktion af mobilspil.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen