Daydream køber dansk mobil-firma

Det svenske spilforlag Daydream overtager danske Kidz Wireless, der har mobil-rettigheder til en række internationale varemærker. Selskabet har mobilretten til blandt andet alle Warner Brothers' mobilprodukter som Batman og Harry Potter.

Selskabet Kidz Wireless er det andet danske firma, som det svenske spilforlag Daydream har købt de sidste 12 måneder. Den første var spiludvikleren Rezet, der blev købt i december 2004.

Kidz Wireless var en del af Kidz Entertainment og er måske ukendt for mange, men firmaet har været særdeles dygtigt til at anskaffe sig attraktive rettigheder til mobil underholdning.

- De aftaler skal de to stiftere blive ved med at skaffe os. Det er et lille firma, men det har været vigtigt for os at få købt det og dermed få fat i blandt andre Warner Brothers og Mastermind, forklarer Mads V. Jørgensen, Daydreams danske direktør.

Begynder med Batman
Grundlæggerne af Kidz Wireless, Claus Tømming og Morten Geschwendtner, kører ufortrødent videre med hovedfirmaet Kidz Entertainment, men vil fungere som konsulenter.

De får mellem en mllion og 1,9 millioner aktier i Daydream for at slippe roret. En pris, der ikke imponerende, når kursen ligger og roder nede ved tre svenske kroner.

- Ja, de gør det ikke for at få en hurtig gevinst. Vi har jo haft et lidt turbulent år, men vi tror alle på, at det kan gå fremad, siger Mads V. Jørgensen.

Stifterne af Kidz Wireless har kørt enheden som et slags tomt firma, der ikke indeholdt andet end rettighederne.

Derfor er der ikke kommet produkter ud af rettighederne. Men det kommer nu.

- Vi begynder med 'Batman Begins' når den får premiere d. 21, juli. Det bliver både mobilspil, billeder ringetoner, trailere og så videre, fortæller Mads V. Jørgensen.

Aggressiv strategi
Mads V. Jørgensen har siddet i direktørstolen i Malmø siden maj og satser hårdt for at rette firma- og aktiekurs op.

- Vi har ikke en strategi at gå efter danske virksomheder, men vi kigger på landene omkring os. Vi har en aggressiv strategi angående opkøb, så vi kan berettige vores plads på markedet og vokse hurtigt, forklarer Mads V. Jørgensen.

Daydream har designet og udviklet spil siden 1994 og har i dag 15 medarbejdere. Fokus er på skandinavisk distribution, udgivelse og produktion af mobilspil.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura