60.000 routere risikerer at blive overtaget af hackere – producent afviser at fikse problemet

En router fra D-Link er ramt af en række sårbarheder, der blandt andet betyder, at hackere kan overtage enheden og ændre adgangskoden.

Artikel top billede

Mange tusinde routere fra producent D-Link er ramt af en række sårbarheder, der betyder, at det er muligt for hackere at opnå uautoriseret fjern-adgang.

Eksempelvis er det muligt for hackere at ændre brugerens adgangskode og opnå fuld kontrol over enheden.

I en sikkerhedsorientering oplyser D-Link, at det drejer sig om modellen D-Link DSL6740C, men den er dog blevet udfaset og D-Link betragter enheden som “pensioneret.”

Derfor oplyser router-producenten også, at sårbarhederne ikke bliver lappet. D-Link anbefaler i stedet at man køber en ny router.

60.000 ramte enheder

Mediet Bleeping Computer anslår, at det fortsat er omkring 60.000 af de ramte enheder, der er aktive og forbundet til internettet. De befinder sig dog næsten alle sammen i Taiwan.

Der blevet i alt blevet identificeret tre sårbarheder hos D-Link-routeren, og sårbarhedener har fået identifikationsnumrene CVE-2024-11068, CVE-2024-11067 og CVE-2024-11066.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect