60.000 routere risikerer at blive overtaget af hackere – producent afviser at fikse problemet

En router fra D-Link er ramt af en række sårbarheder, der blandt andet betyder, at hackere kan overtage enheden og ændre adgangskoden.

Artikel top billede

Mange tusinde routere fra producent D-Link er ramt af en række sårbarheder, der betyder, at det er muligt for hackere at opnå uautoriseret fjern-adgang.

Eksempelvis er det muligt for hackere at ændre brugerens adgangskode og opnå fuld kontrol over enheden.

I en sikkerhedsorientering oplyser D-Link, at det drejer sig om modellen D-Link DSL6740C, men den er dog blevet udfaset og D-Link betragter enheden som “pensioneret.”

Derfor oplyser router-producenten også, at sårbarhederne ikke bliver lappet. D-Link anbefaler i stedet at man køber en ny router.

60.000 ramte enheder

Mediet Bleeping Computer anslår, at det fortsat er omkring 60.000 af de ramte enheder, der er aktive og forbundet til internettet. De befinder sig dog næsten alle sammen i Taiwan.

Der blevet i alt blevet identificeret tre sårbarheder hos D-Link-routeren, og sårbarhedener har fået identifikationsnumrene CVE-2024-11068, CVE-2024-11067 og CVE-2024-11066.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job