60.000 routere risikerer at blive overtaget af hackere – producent afviser at fikse problemet

En router fra D-Link er ramt af en række sårbarheder, der blandt andet betyder, at hackere kan overtage enheden og ændre adgangskoden.

Artikel top billede

Mange tusinde routere fra producent D-Link er ramt af en række sårbarheder, der betyder, at det er muligt for hackere at opnå uautoriseret fjern-adgang.

Eksempelvis er det muligt for hackere at ændre brugerens adgangskode og opnå fuld kontrol over enheden.

I en sikkerhedsorientering oplyser D-Link, at det drejer sig om modellen D-Link DSL6740C, men den er dog blevet udfaset og D-Link betragter enheden som “pensioneret.”

Derfor oplyser router-producenten også, at sårbarhederne ikke bliver lappet. D-Link anbefaler i stedet at man køber en ny router.

60.000 ramte enheder

Mediet Bleeping Computer anslår, at det fortsat er omkring 60.000 af de ramte enheder, der er aktive og forbundet til internettet. De befinder sig dog næsten alle sammen i Taiwan.

Der blevet i alt blevet identificeret tre sårbarheder hos D-Link-routeren, og sårbarhedener har fået identifikationsnumrene CVE-2024-11068, CVE-2024-11067 og CVE-2024-11066.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S