60.000 routere risikerer at blive overtaget af hackere – producent afviser at fikse problemet

En router fra D-Link er ramt af en række sårbarheder, der blandt andet betyder, at hackere kan overtage enheden og ændre adgangskoden.

Artikel top billede

Mange tusinde routere fra producent D-Link er ramt af en række sårbarheder, der betyder, at det er muligt for hackere at opnå uautoriseret fjern-adgang.

Eksempelvis er det muligt for hackere at ændre brugerens adgangskode og opnå fuld kontrol over enheden.

I en sikkerhedsorientering oplyser D-Link, at det drejer sig om modellen D-Link DSL6740C, men den er dog blevet udfaset og D-Link betragter enheden som “pensioneret.”

Derfor oplyser router-producenten også, at sårbarhederne ikke bliver lappet. D-Link anbefaler i stedet at man køber en ny router.

60.000 ramte enheder

Mediet Bleeping Computer anslår, at det fortsat er omkring 60.000 af de ramte enheder, der er aktive og forbundet til internettet. De befinder sig dog næsten alle sammen i Taiwan.

Der blevet i alt blevet identificeret tre sårbarheder hos D-Link-routeren, og sårbarhedener har fået identifikationsnumrene CVE-2024-11068, CVE-2024-11067 og CVE-2024-11066.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job