Efter år med it-kaos i Rigspolitiet: ”De store og dyre it-projekters tid er forbi”

Rigspolitiets direktør for Koncern IT beretter i dette interview om, hvordan han og resten af direktionen har skabt en ny tilgang til it-udvikling.

Artikel top billede

Stig Lundbech, direktør i Rigspolitiets Koncern IT. (Foto: Københavns Kommune/ Rune Johansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Baggrunden for, at Stig Lundbech har omlagt strategien for at arbejde med it-projekter i Rigspolitiet.
  • Indblik i, hvad it-direktøren anser som en moderne måde at lede en offentlig it-organisation.
1.112
5:45 min
Enhver, som har bygget et tårn af legoklodser, ved, at det begynder at svaje, når man har sat for mange klodser oven på hinanden.

Byt legoklodser ud med it-projekter. Så har du situationen for Stig Lundbech, da han tiltrådte jobbet som direktør for Koncern IT i Rigspolitiet i august 2022.

Med mere end 80 igangværende og kommende it-projekter truede tårnet på daværende tidspunkt med at vælte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job