Slutprisen langt under budget: Fellowmind bliver stor-leverandør til Hjemmeværnet - Netcompany tabte

Med et tilbud på blot det halve af det opstillede budget indtræder Fellowmind som Hjemmeværnets hoved-leverandør. Netcompany bød også på opgaven, men tabte. Se her, hvad kontrakt-prisen lander på.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Fellowminds nye leverandør-opgave hos Hjemmeværnet.
  • Se prisen på Fellowminds nye kontrakt.
  • Se hvor meget Netcompany skulle have for opgaven.
419
2:15 min
Slut-prisen kommer til at lande langt under det forventede budget, der lød på et trecifret million-beløb, når Fellowmind nu indtræder som stor-leverandør til Hjemmeværnet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet