Datacentre truer med at trække tæppet væk under Irlands klimamål

Hyperscale datacentre bruger mere og mere energi, og i Irland, der huser mange datacentre, truer udviklingen nu landets klima-forpligtelser

Artikel top billede

Her ses et af Microsofts datacentre i den irske hovedstad, Dublin.

Irland har gennem mange år været et populært sted for it-giganter at placere deres europæiske datacentre.

Således huser Irland i dag strømslugende hyperscale-datacentre fra blandt andet Meta, Google og Amazon.

Den enorme vækst i antallet af datacentre i Irland betyder ifølge den britiske avis The Guardian, at de udgør en trussel mod Irlands forpligtelser om at nedbringe landets CO₂-udledninger.

I en ny rapport vurderer en række eksperter, skriver The Guardian, at datacentrene i perioden fra 2017 til 2023 har brugt lige så meget energi, som landets vindmøller og solcelleparker har produceret i samme periode.

“Datacentre vokser langt hurtigere end den vedvarende energi, der skal bruges til at dække deres energibehov,” siger Hannah Daly, professor i vedvarende energi og energisystemer ved University College Cork, til The Guardian.

Stigende forbrug

Hun har desuden fundet frem til, at de enkelte datacentres elektricitetsforbrug er steget med 22,6 procent siden 2015, mens det for andre brancher blot er steget med 0,4 procent.

Central Statistics Office, der er Irlands svar på Danmarks Statistik, offentliggjorde tidligere på året tal, der viste, at datacentrene i 2015 stod for fem procent af landets samlede energiforbrug. Men i 2023 var det tal vokset til hele 21 procent.

I 2030 forventes det, at udbredelsen af kunstig intelligens, der stiller helt nye krav til regnekraften i datacentrene, vil få elektricitetsforbruget til at stige yderligere. Dette vil betyde, at datacentrene vil bruge mere elektricitet end den samlede industri i Irland i scenarier med høj efterspørgsel.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S