Google klar med Gemini 2.0 og satser stort på ny trend: Chatbots kan snart blive din digital butler

Den helt nye version af Google Gemini er forberedt til en fremtid, hvor AI-chatbots kommer til at fungere som din digitale butler.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Solen Feyissa)

Google er nu klar med Gemini 2, der er næste udgave af selskabets AI-model.

Ifølge Google er den dobbelt så hurtig som sin forgænger. Samtidig vil den være i stand til at drive virtuelle agenter, der kan hjælpe brugerne med dagligdags opgaver.

Mange af de store tech-firmaer satser i øjeblikket på denne type AI-agenter, som de forventer bliver den næste store ting.

Eksempelvis er skaberen af ChatGPT, OpenAI, til januar klar med sin digitale agent, der får navnet Operator, mens konkurrenten Anthropic, der står bag sprogmodellen Claude, allerede har lanceret sin AI-agent.

Kan udføre komplekse opgaver

Ideen er, at denne type agenter vil kunne udføre mere komplekse opgaver og hjælpe brugerne med eksempelvis at booke flybilletter, arrangere møder eller analysere dokumenter som forberedelse til møder.

Det betyder helt konkret, at modellen er blevet trænet til at planlægge og udføre opgaver på computere.

“Gennem det seneste år har vi investeret i at udvikle mere agentiske modeller. Modeller, der kan forstå mere om den verden, der omgiver dig, tænke flere skridt frem og handle på dine vegne, samtidig med at de er under din kontrol,” sagde Googles topchef Sundar Pichai i forbindelse med lanceringen.

Udover bedre understøttelse af agenter har Gemini 2 forbedrede multimodale evner, hvilket vil sige, at den er bedre til at analysere video og lyd samt til at føre samtaler via tale.

Ny Flash-version klar

Google lancerede ligeledes den nye Gemini 2.0 Flash, der ifølge Google fortsat er en “eksperimentel” udgivelse.

Flash udmærker sig ved at være designet til at have lavere svartider end de andre sprogmodeller i Gemini-familien. Det vil sige, at den er hurtigere, men endnu ikke lige så pålidelig som Gemini Pro.

Den første generation af Gemini Flash, 1.5 Flash, kunne udelukkende skabe tekst, og den var i det hele taget ikke designet til de mere krævende arbejdsopgaver.
Men ifølge Google er 2.0-udgaven langt mere alsidig og kan blandt andet udveksle data med eksterne API’er.

Samtidig er den ifølge Google dobbelt så hurtig som Gemini 1.5 Pro og har overlegne matematiske evner, hvilket betyder, at den er udset til at erstatte Gemini 1.5 Pro som selskabets flagskibsmodel.

“Vi ved, at Flash er ekstremt populær blandt udviklere på grund af dens balance mellem hastighed og ydeevne. Og med 2.0 Flash er den lige så hurtig som før, men nu er den endnu mere kraftfuld,” sagde Tulsee Doshi, produktchef for Gemini, i forbindelse med præsentationen.

Google Gemini blev lanceret i december 2023 som et modsvar til OpenAI’s ChatGPT, der forinden havde taget verden med storm.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS