Google klar med Gemini 2.0 og satser stort på ny trend: Chatbots kan snart blive din digital butler

Den helt nye version af Google Gemini er forberedt til en fremtid, hvor AI-chatbots kommer til at fungere som din digitale butler.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Solen Feyissa)

Google er nu klar med Gemini 2, der er næste udgave af selskabets AI-model.

Ifølge Google er den dobbelt så hurtig som sin forgænger. Samtidig vil den være i stand til at drive virtuelle agenter, der kan hjælpe brugerne med dagligdags opgaver.

Mange af de store tech-firmaer satser i øjeblikket på denne type AI-agenter, som de forventer bliver den næste store ting.

Eksempelvis er skaberen af ChatGPT, OpenAI, til januar klar med sin digitale agent, der får navnet Operator, mens konkurrenten Anthropic, der står bag sprogmodellen Claude, allerede har lanceret sin AI-agent.

Kan udføre komplekse opgaver

Ideen er, at denne type agenter vil kunne udføre mere komplekse opgaver og hjælpe brugerne med eksempelvis at booke flybilletter, arrangere møder eller analysere dokumenter som forberedelse til møder.

Det betyder helt konkret, at modellen er blevet trænet til at planlægge og udføre opgaver på computere.

“Gennem det seneste år har vi investeret i at udvikle mere agentiske modeller. Modeller, der kan forstå mere om den verden, der omgiver dig, tænke flere skridt frem og handle på dine vegne, samtidig med at de er under din kontrol,” sagde Googles topchef Sundar Pichai i forbindelse med lanceringen.

Udover bedre understøttelse af agenter har Gemini 2 forbedrede multimodale evner, hvilket vil sige, at den er bedre til at analysere video og lyd samt til at føre samtaler via tale.

Ny Flash-version klar

Google lancerede ligeledes den nye Gemini 2.0 Flash, der ifølge Google fortsat er en “eksperimentel” udgivelse.

Flash udmærker sig ved at være designet til at have lavere svartider end de andre sprogmodeller i Gemini-familien. Det vil sige, at den er hurtigere, men endnu ikke lige så pålidelig som Gemini Pro.

Den første generation af Gemini Flash, 1.5 Flash, kunne udelukkende skabe tekst, og den var i det hele taget ikke designet til de mere krævende arbejdsopgaver.
Men ifølge Google er 2.0-udgaven langt mere alsidig og kan blandt andet udveksle data med eksterne API’er.

Samtidig er den ifølge Google dobbelt så hurtig som Gemini 1.5 Pro og har overlegne matematiske evner, hvilket betyder, at den er udset til at erstatte Gemini 1.5 Pro som selskabets flagskibsmodel.

“Vi ved, at Flash er ekstremt populær blandt udviklere på grund af dens balance mellem hastighed og ydeevne. Og med 2.0 Flash er den lige så hurtig som før, men nu er den endnu mere kraftfuld,” sagde Tulsee Doshi, produktchef for Gemini, i forbindelse med præsentationen.

Google Gemini blev lanceret i december 2023 som et modsvar til OpenAI’s ChatGPT, der forinden havde taget verden med storm.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS