Interne kilder: Apple på vej med foldbar iPhone 16

Ifølge interne kilder arbejder Apple på at lancere foldbare enheder. Den ene model forventes at være en større version af iPhone 16 Pro Max.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Apple arbejder ifølge interne kilder på at lancere foldbare enheder som en del af en større strategi for at genoplive salget og fastholde sin position som markedsleder.

Ifølge The Wall Street Journal, der har talt med kilder tæt på Apple, er der to nye foldbare enheder under udvikling.

Den ene model forventes at være en større version af iPhone 16 Pro Max, mens den anden angiveligt vil være en større enhed med en skærm på omkring 19 tommer, der kan fungere som en bærbar computer.

Hvis rygterne viser sig at være sande, vil de foldbare produkter repræsentere nogle af de mest markante designændringer, Apple har foretaget i årevis.

Salgsnedgang presser Apple

Selvom iPhone fortsat udgør halvdelen af Apples samlede omsætning, er salget under pres.

I det seneste regnskabsår voksede iPhone-omsætningen med mindre end én procent, og der har ikke været nævneværdig vækst siden 2021.

Dengang blev salget drevet frem af 5G-udrulningen og operatørsubsidier.

Nu står Apple over for at skulle tænke nyt for at vende udviklingen.

Foldbare telefoner har dog hidtil haft svært ved at slå igennem på markedet.

Ifølge analysefirmaet TrendForce forventes foldbare modeller kun at udgøre 1,5 procent af det samlede smartphonesalg i 2024.

Selv Samsung, en af de førende aktører på området, har oplevet svag efterspørgsel på sin Galaxy Z Flip-serie.

De seneste år har Apples produktlanceringer primært været præget af mindre opgraderinger som hurtigere processorer, bedre kameraer og længere batterilevetid.

Men disse forbedringer har ikke været tilstrækkelige til at overbevise mange brugere om at opgradere deres telefoner lige så hyppigt som tidligere.

En ny formfaktor, som en foldbar iPhone, kan derfor blive en vigtig katalysator for fremtidig vækst. Lanceringen af foldbare enheder giver Apple mulighed for at sætte nye standarder på markedet og tilbyde produkter, der skiller sig ud fra konkurrenterne.

Selvom foldbare telefoner ikke er en teknologisk nyhed – konkurrenter som Samsung og Huawei har allerede haft sådanne produkter på markedet i flere år – forventes Apples bud at signalere starten på en ny æra for selskabets produktportefølje.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S