Krypto-mining er ude af kontrol: Fører til strømnedbrud i russisk region

Den russiske økonomi, der er udsat for omfattende sanktioner, satser på krypto-mining som en ny indtægtskilde. Men mange steder er kryptominig ude af kontrol og fører til strømnedbrud i de iskolde vintermåneder.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det kolde klima, der giver naturlig nedkøling, er en medvirkende årsag til, at krypto-mininger en særdeles populær beskæftigelse i Sibirien.

Men ifølge tech-mediet Ars Technica har den russiske region været ramt af strømudfald og et ustabilt elnet, hvilket mange lokale tilskriver den omfattende udvinding af kryptovalutaer.

For nylig blev et elselskab idømt en bøde på 330.000 rubler, hvilket svarer til omkring 20.000 kroner, for ulovligt at lease et statsligt område – beregnet til offentlig forsyningsvirksomhed – ud til ulovlig kryptomining.

I et opslag på det sociale medie VK forklarer anklagemyndigheden i den russiske Irkutsk-region, at energiselskabet har fået udstedt bøden for uretmæssig anvendelse af området.

De lokale anklagere vil også rejse en administrativ sag mod energiselskabet, oplyser myndigheden.

Udvinder krypto tre milliarder dollar

Ifølge Ars Technica er Rusland verdens næststørste Bitcoin-miner, og i 2023 blev der udvundet bitcoin i landet for mere end tre milliarder dollar.

Blandt andet derfor har Rusland, hvis økonomi er ramt af sanktioner, omfavnet kryptomining og gjort det lovligt, så landet kan høste skatteindtægter fra det.

På trods af dette trives ulovlig kryptomining stadig, og i et forsøg på at komme den til livs og beskytte elnettet vil Rusland nu i en periode på seks år helt forbyde kryptomining i 10 regioner.

Andre steder vil der blive indført sæsonrestriktioner, som ulovliggør mining i de hårdeste vintermåneder.

Den russiske præsident Vladimir Putin advarede allerede i sommer mod ukontrolleret kryptomining, som angiveligt på det tidspunkt udgjorde 1,5 procent af det russiske elforbrug. Ifølge The Moscow Times fortsætter dette tal med at stige.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS