Tesla offentliggør ny Model Y med skarpt design og længere rækkevidde – se den her

Det har været ventet længe, men nu har Tesla offentliggjort billederne af den helt nye, opdaterede Model Y.

Artikel top billede

Teslas kompakte SUV har været et stort salgshit herhjemme, hvor den i fjor slog Opel Kadetts salgsrekord.

Og nu er selskabet klar med en ny version.

Den nye Model Y, der under kodenavnet Juniper har været rygtet længe, har fået en ny, aggressiv front, hvor den låner en del af designsproget fra Teslas Cybertruck.

Her er de mere traditionelle forlygter blevet erstattet med, hvad der vel bedst kan beskrives som en lysbjælke.

Det samme er tilfældet på bagenden, hvor baglyset nu udgøres af en bjælke, der går fra den ene side af bagsmækken til den anden.

Nyt design fra ende til anden

Tesla skriver selv, at den er “redesignet” fra ende til anden.

På fronten er bilen også blevet udstyret med et nyt kamera, der både vil gøre det lettere at parkere og medvirke til at gøre autopiloten mere præcis.

Ligesom den redesignede Model 3 har Model Y også fået forbedret lydisolering, og interiøret er også blevet opdateret, så det nu minder om den opdaterede Model 3.

Længere rækkevidde

Tesla oplyser, at den nye Model Y får en rækkevidde på 719 kilometer i Long Range-versionen med firehjulstræk og 19-tommer fælge, mens udgaven med 20-tommer fælge vil få en rækkevidde på 662 kilometer. Basisvarianten med baghjulstræk og det mindste batteri vil få en rækkevidde på op til 593 kilometer.

Long Range-versionen vil ifølge Tesla kunne nå fra 0 til 100 km/t på 4,3 sekunder.

I første omgang er det kun Teslas hjemmesider i Kina og stillehavsregionen, hvilket blandt andet omfatter Australien og New Zealand, der er blevet opdateret med den nye Model Y.

Derfor har vi på nuværende tidspunkt heller ikke kendskab til danske priser og leveringsfrister.

Ifølge mediet Electrek ventes Teslas gigafactory i Shanghai at begynde masseproduktionen af den nye Model Y i januar.

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S