Tesla offentliggør ny Model Y med skarpt design og længere rækkevidde – se den her

Det har været ventet længe, men nu har Tesla offentliggjort billederne af den helt nye, opdaterede Model Y.

Artikel top billede

Teslas kompakte SUV har været et stort salgshit herhjemme, hvor den i fjor slog Opel Kadetts salgsrekord.

Og nu er selskabet klar med en ny version.

Den nye Model Y, der under kodenavnet Juniper har været rygtet længe, har fået en ny, aggressiv front, hvor den låner en del af designsproget fra Teslas Cybertruck.

Her er de mere traditionelle forlygter blevet erstattet med, hvad der vel bedst kan beskrives som en lysbjælke.

Det samme er tilfældet på bagenden, hvor baglyset nu udgøres af en bjælke, der går fra den ene side af bagsmækken til den anden.

Nyt design fra ende til anden

Tesla skriver selv, at den er “redesignet” fra ende til anden.

På fronten er bilen også blevet udstyret med et nyt kamera, der både vil gøre det lettere at parkere og medvirke til at gøre autopiloten mere præcis.

Ligesom den redesignede Model 3 har Model Y også fået forbedret lydisolering, og interiøret er også blevet opdateret, så det nu minder om den opdaterede Model 3.

Længere rækkevidde

Tesla oplyser, at den nye Model Y får en rækkevidde på 719 kilometer i Long Range-versionen med firehjulstræk og 19-tommer fælge, mens udgaven med 20-tommer fælge vil få en rækkevidde på 662 kilometer. Basisvarianten med baghjulstræk og det mindste batteri vil få en rækkevidde på op til 593 kilometer.

Long Range-versionen vil ifølge Tesla kunne nå fra 0 til 100 km/t på 4,3 sekunder.

I første omgang er det kun Teslas hjemmesider i Kina og stillehavsregionen, hvilket blandt andet omfatter Australien og New Zealand, der er blevet opdateret med den nye Model Y.

Derfor har vi på nuværende tidspunkt heller ikke kendskab til danske priser og leveringsfrister.

Ifølge mediet Electrek ventes Teslas gigafactory i Shanghai at begynde masseproduktionen af den nye Model Y i januar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job