Tesla offentliggør ny Model Y med skarpt design og længere rækkevidde – se den her

Det har været ventet længe, men nu har Tesla offentliggjort billederne af den helt nye, opdaterede Model Y.

Artikel top billede

Teslas kompakte SUV har været et stort salgshit herhjemme, hvor den i fjor slog Opel Kadetts salgsrekord.

Og nu er selskabet klar med en ny version.

Den nye Model Y, der under kodenavnet Juniper har været rygtet længe, har fået en ny, aggressiv front, hvor den låner en del af designsproget fra Teslas Cybertruck.

Her er de mere traditionelle forlygter blevet erstattet med, hvad der vel bedst kan beskrives som en lysbjælke.

Det samme er tilfældet på bagenden, hvor baglyset nu udgøres af en bjælke, der går fra den ene side af bagsmækken til den anden.

Nyt design fra ende til anden

Tesla skriver selv, at den er “redesignet” fra ende til anden.

På fronten er bilen også blevet udstyret med et nyt kamera, der både vil gøre det lettere at parkere og medvirke til at gøre autopiloten mere præcis.

Ligesom den redesignede Model 3 har Model Y også fået forbedret lydisolering, og interiøret er også blevet opdateret, så det nu minder om den opdaterede Model 3.

Længere rækkevidde

Tesla oplyser, at den nye Model Y får en rækkevidde på 719 kilometer i Long Range-versionen med firehjulstræk og 19-tommer fælge, mens udgaven med 20-tommer fælge vil få en rækkevidde på 662 kilometer. Basisvarianten med baghjulstræk og det mindste batteri vil få en rækkevidde på op til 593 kilometer.

Long Range-versionen vil ifølge Tesla kunne nå fra 0 til 100 km/t på 4,3 sekunder.

I første omgang er det kun Teslas hjemmesider i Kina og stillehavsregionen, hvilket blandt andet omfatter Australien og New Zealand, der er blevet opdateret med den nye Model Y.

Derfor har vi på nuværende tidspunkt heller ikke kendskab til danske priser og leveringsfrister.

Ifølge mediet Electrek ventes Teslas gigafactory i Shanghai at begynde masseproduktionen af den nye Model Y i januar.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S