Blodigt: Gale mormoner, vrede indianere og lang vej hjem

Den nye miniserie American Primeval fortæller en flot, brutal og meget velspillet historie om dengang Vesten var rigtig vild.

Artikel top billede

Det siges om middelalderen, at livet var kort, hårdt og brutalt, og det samme gælder for Nordamerika i midten af 1800-tallet.

Her satte nybyggere liv og lemmer på spil under barske forhold for at nå over kontinentet, mens røvere, militser og fjendtlige indfødte gjorde deres bedste for at plyndre dem for alt, hvad de ejede og havde. Ofte også livet selv.

Sådan er det i hvert fald, hvis man skal tro den nye og meget flotte miniserie American Primeval på Netflix.

Her følger man over seks afsnit Sara (Betty Gilpin) og hendes søn Devin (Preston Mota) fra de stiger af toget på endestationen et gudsforladt sted i Utah og derfra søger at kæmpe sig mod vest for at mødes med drengens far.

Desværre bliver deres guide hurtigt aflivet af en gal franskmand, som naturligvis klynges hurtigt og effektivt op.

I stedet slutter de sig til en karavane, der skal nogenlunde samme vej som dem selv. Her møder de blandt andet den unge mormon Jacob (Dane DeHaan) og hans – vistnok lettere tvangsgifte – kone Abish (Saura Lightfoot-Leon).

Men også dén plan skydes bogstaveligt talt hurtigt ned, og flokken splittes for alle retninger.

Undervejs introduceres man også for den benhårde frontiersman Isaac Reed (Taylor Kitsch), en flok militante mormoner på cover up-mission, venligtsindede og meget lidt venligtsindede indianere, dusørjægere, indavlede banditter og alt andet til faget hørende.

Undertegnede har indtil videre set de tre første af i alt seks afsnit af American Primeval, og det er både brutalt, fængende og underholdende. Samtidig er serien flot, velspillet og stemningsfuldt produceret.

Skal man dryppe en smule malurt i bægeret, så er det at der undertiden næsten er for meget smæk på. Det forekommer i hvert fald utroligt, at i dag er indbyggere tilbage i USA, når deres forfædre havde travlt med at slagte hinanden.

Stemningsmæssigt er vi på alle måder langt tættere på den nådesløse Oscarvinder The Revenant (med Leonardo DiCaprio som uheldig pelsjæger) end på klassiske spaghettiwesterns som for eksempel The Good, the Bad and the Ugly.

Hvilket ikke er så sært. Dels er tiden jo en anden, og serien lægger sig i slipstrømmen af en række moderne westernfilm- og serier (som for eksempel Yellowstone-forløberen 1883), hvor der males med flere farver end de klassiske westerns sort/hvide-skildringer af godt vs. ondt.

Dels har Mark L. Smith skrevet manus til både The Revenant og American Primeval – og det har han gjort godt.

Kort sagt: American Primeval er et solidt bud på aftenunderholdning i den kommende tid, når altså først eventuelle børn er lagt forsvarligt i seng.

Og så er den som miniserie jo også mere overkommelig at gå i gang med end så meget andet.

Se traileren her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS