Techmilliardæren der vil leve for evigt

Ny dokumentar fortæller historien om den selverklærede biohacker Bryan Johnsons og hans ekstreme algoritmestyrede kamp mod aldring.

Artikel top billede

Vi har nok alle prøvet at ændre vaner for at blive en smule sundere. Spise og drikke lidt mindre, smide en gulerod i kurven i stedet for Matador Mix’en eller løbe en tur i ny og næ.

Men de færreste – vel nok nærmest ingen – er gået linen ud i samme grad som den nu 47-årige techmilliardær Bryan Johnson.

Han bruger årligt millioner af dollars på sit projekt "Blueprint", der har til formål at vende eller i hvert fald bremse hans aldringsproces.

Midlerne tæller blamdt amdet utallige kosttilskud, kontinuerlig måling af praktisk taget samtlige kropsfunktioner og variable, ilttelte og eksperimentel medicin samt i en periode også blodplasma fra hans søn. Samt en masse andet.

I den nye Netflix-dokumentar Don’t Die: The Man Who Wants to Live Forever skildres den helt ubegribeligt sunde og veltrænede mands utrættelige og på mange måder også smågale projekt.

Biohackeren Bryan Johnson har uomgængeligt nogle solide pointer.

For ville meget ikke være vundet, hvis sundhedssystemet og vi som enkeltpersoner huskede at prioritere sundheden før hjerteballade, cancer, fedme og sukkersyge banker på døren?

På den anden side er det et mere åbent spørgsmål, om man med et algoritmestyret og lettere ekstremt sundhedsprogram kan vinde over døden eller som minimum sikre sig mere end 100 gode og raske år?

Det mener Johnson i hvert fald, og som mange andre guruer har han også en enorm følgeskare online, hvor særligt yngre mænd prøver at gå i hans fodspor.

Dokumentaren følger Bryan Johnson selv og hans familie, men rummer også interviews med eksperter og læger udenfor projektet.

De konstaterer blandt andet, at Bryan Johnsons projekt måske ikke ligefrem skader. Men at man givetvis ville kunne nå omtrent samme resultater ved at stresse mindre, spise sundt, træne effektivt og sove godt.

Sagen er jo bare, at med den slags kedsommeligt gode råd bliver man jo ikke nødvendigvis kæmpestor på hverken YouTube, Netflix eller blandt optimeringsfiksede techbros i Silicon Valley.

Se traileren her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse