The Last of Us: Endnu en neglebidende sæson er på vej

Det prisvindende computerspil blev til et massivt seriehit hos HBO – og nu kan der sættes kryds i kalenderen, for den næste sæson kan streames allerede i foråret. Og der er flere sæsoner på vej.

Artikel top billede

Efter bunker af mislykkede forsøg har Hollywood endelig knækket koden til, hvordan man omsætter et megahit på computeren til en lige så stor succes på tv-skærmen.

Fallout er ét eksempel på en fænomenal serieudgave af et også brandgodt spil.

Den postapokalyptiske fortælling The Last of Us er et andet. Her er det i serien lykkedes at genskabe den stemning, der gjorde de foreløbig to computerspil af samme navn til bestsellers af rang.

Og hvis du troede, at sæson 1 af The Last of Us var intens, så lover seriens skabere endnu mere drama, følelsesmæssige sammenbrud – og selvfølgelig klamme monstre – når den næste sæson bliver frigivet i april.

The Last of Us foregår i et USA, hvor en slags svampeinfektion har forvandlet størstedelen af menneskeheden til zombie-lignende væsener.

Her er forskellige afarter, men en af de mest modbydelige er de såkaldte clickers, der ganske vist er blinde med bruger en karakteristisk kliklyd som en slags sonar.

I første sæson fulgte vi den umage duo Joel og Ellie, der begiver sig ud på en farefuld rejse tværs gennem USA i kampen mod en kur mod infektionen.

Og uden at afsløre for meget var sæsonen både et blik ind i menneskehedens mørkeste sider og en historie om overlevelse, kærlighed og tab.

Den første sæson dækkede hele historien i det første spil, men med sæson to har man besluttet sig for at gå andre veje.

Sæsonen kommer nemlig kun til at bestå af syv episoder, der vil fokusere på centrale øjeblikke fra spillet og slutte på et ”naturligt” tidspunkt, der matcher spillets fortælling.

Til gengæld er der gode nyheder. For HBO har bekræftet, at serien skal strække sig over mindst fire sæsoner, så der er masser af spænding i vente.

I den nye sæson kan vi blandt andet for første gang møde Kaitlyn Dever som Abby, en stærk og kompleks karakter, der helt sikkert vil sætte gang i seriens moralske dilemmaer.

Isabela Merced slutter sig også til serien som Dina, der i hvert fald i spillet har et helt særligt forhold til Ellie.

Pedro Pascal og Bella Ramsey vender – selvfølgelig – tilbage som Joel og Ellie, selv om der var tale om at udskifte Bella Ramsey, fordi den nye sæson foregår cirka fem år efter den første. Men det er heldigvis ikke sket.

Serien er hidtil blevet rost for sin evne til at ramme samme stemning som spillet og for det meste holde sig tro mod historien.

Men seriens skabere giver ingen garantier for, at kommende sæsoner ikke vil afvige mere fra kildematerialet. Det kan man jo så glæde sig over eller frygte alt efter temperament.

Uanset om man er hardcore-fan at spillet eller bare har forelsket sig i det postapokalyptiske drama på tv-skærmen, så kan man i hvert fald se frem til mere zombie-kaos og følelsesmæssige knytnæveslag, når sæsonen rammer i april.

The last of us vises i Danmark på streamingtjenesten Max.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Viborg Kommune

Informationssikkerhedskonsulent

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S