TDC Erhverv og Computerworld går sammen om Danmarks største Cyber Security Festival

I november 2025 slår TDC Erhverv og Computerworld dørene op for Danmarks største Cyber Security festival. Over to dage vil deltagerne blive opdateret på alt inden for cybersikkerhed og få mulighed for at lære af førende eksperter, netværke og ruste dem til fremtidens udfordringer.

Artikel top billede

Mere end halvdelen af de store danske virksomheder har oplevet cyberangreb inden for de seneste år, og det er kun hver femte virksomhed, der har en beredskabsplan, som inkluderer alle medarbejdere.

Med globale konflikter, politiske spændinger og nye teknologier som AI, er cybersikkerhed vigtigere end nogensinde før.

For at skabe yderligere fokus på området og fremme vidensdeling på tværs af brancher, annoncerer TDC Erhverv og Computerworld en ny stor sikkerhedskonference kaldet Cyber Security Festival.

Festivalen, som for første gang løber af stablen 4. og 5. november 2025 i København, bliver Danmarks største festival dedikeret til cybersikkerhed og samler førende eksperter, toneangivende leverandører og hundredvis af it-sikkerhedsansvarlige.

Over de to dage vil der være rig mulighed for at blive fyldt op med inspiration, viden og få udvidet sit netværk.

”Vi er stolte over at stå bag denne festival sammen med Computerworld og fortsætte med at sætte cybersikkerhed på dagsordenen. Vores mål er at hjælpe danske virksomheder sikkert ind i fremtiden ved at give dem værktøjerne og viden til at kunne navigere i et stadig mere komplekst trusselsbillede og sikre, at de er klædt på til morgendagens udfordringer,” siger John Henriksen, direktør for TDC Erhverv.

Hos Computerworld er man også rigtig glade for samarbejdet og annoncering af festivalen:

”Alt for mange danske virksomheder, organisationer og offentlige myndigheder rammes af succesfulde cyberangreb. Men også samfundet lider tab når kunder og borgere mister tilliden til de digitale løsningers sikkerhed. På Cyber Security Festivalen har Computerworld og TDC Erhverv derfor fundet de vigtige rollemodeller og de gode eksempler, som både private og offentlige danske organisationer kan lære af,” siger Lars Jacobsen, chefredaktør hos Computerworld.

Hvad kan der forventes af festivalen?

Med over 50 oplæg fordelt på tre scener vil deltagerne få værdifuld viden fra nogle af Danmarks mest erfarne it-sikkerhedseksperter og blive bedre rustet til at håndtere et cyberangreb.

Festivalen giver deltagerne mulighed for at opdatere deres viden om det globale trusselsbillede, lære konkrete metoder til at styrke sikkerhedskulturen og risikobevidstheden, samt sikre og automatisere compliance og opbygge en robust cybersikkerhedsstruktur.

Derudover er der en mulighed for at udvide netværket med ligesindede fra hele sikkerhedsbranchen.

Cyber Security Festival 2025 er årets event for alle, der arbejder med cybersikkerhed – uanset om det er på det operationelle plan, som konsulent eller på strategisk niveau som CISO eller CIO.

Læs mere og tilmeld dig allerede i dag på cyber-festival.dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS