Her er Danmarks nye ekspertgruppe om kunstig intelligens

Regeringen er klar med en ny ekspertgruppe med 14 medlemmer, der får til opgave at rådgive om kunstig intelligens i den offentlige sektor. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: John Schnobrich, Unsplash)

Danmarks nye AI-ekspertgruppe kommer til at bestå af 14 medlemmer, som nu får til opgave at rådgive om anvendelsen af kunstig intelligens i den offentlige sektor herhjemme.

De 14 medlemmer er netop blevet udpeget af regeringen, kommunerne og regionerne i fællesskab.

Sammen skal de i ekspertgruppen “give strategisk og faglig sparring samt understøtte et højt ambitionsniveau,” når det rådgivning af Den Digitale Taskforce om udrulningen af AI.

“Ekspertgruppen skal blandt andet bidrage med et fagligt og strategisk blik på mulighederne for udrulning af kunstig intelligens i den danske offentlige sektor ved at dele erfaringer fra anvendelse af kunstig intelligens i både den offentlige og den private sektor samt ved at dele betragtninger fra forskning om dataetik, juridiske rammer og ansvarlig digitalisering,” som det hedder.

Ekspertgruppens medlemmer er:

- Klaus Larsen, digitaliserings- og it-direktør i Region Nordjylland.

- Kristina Skovdal, direktør for Koncern It i Københavns Kommune.

- Martin Østergaard, stadsdirektør i Aarhus Kommune.

- Haktan Bulut, koncerndirektør for It og teknologi i ATP.

- Katrine Winding, direktør for Erhvervsstyrelsen.

- Stine Breiner Andersen, direktør for Produkter, Data og Kundeservice i PFA Pension.

- Nicolaj Gudbergsen, Head of GenAI, Senior Vice President, Technology & Services i Danske Bank.

- Kristian Hjort-Madsen, teknologidirektør i Norlys.

- Mette Modvig Nielsen, Director, Head of Digital & Project Excellence i Novo Nordisk Fonden.

- Mikkel Flyverbom, professor på CBS, Department of Management, Society and Communication.

- Jan Damsgaard, professor på CBS, Institut for Digitalisering.

- Henrik Udsen, professor og centerleder på Det Juridiske Fakultet på Københavns Universitet.

- Sine Zambach, adjunkt på CBS, Institut for Digitalisering.

- Serge Belongie, professor og direktør for Pioneer Centre for AI.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S