Her er Danmarks nye ekspertgruppe om kunstig intelligens

Regeringen er klar med en ny ekspertgruppe med 14 medlemmer, der får til opgave at rådgive om kunstig intelligens i den offentlige sektor. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: John Schnobrich, Unsplash)

Danmarks nye AI-ekspertgruppe kommer til at bestå af 14 medlemmer, som nu får til opgave at rådgive om anvendelsen af kunstig intelligens i den offentlige sektor herhjemme.

De 14 medlemmer er netop blevet udpeget af regeringen, kommunerne og regionerne i fællesskab.

Sammen skal de i ekspertgruppen “give strategisk og faglig sparring samt understøtte et højt ambitionsniveau,” når det rådgivning af Den Digitale Taskforce om udrulningen af AI.

“Ekspertgruppen skal blandt andet bidrage med et fagligt og strategisk blik på mulighederne for udrulning af kunstig intelligens i den danske offentlige sektor ved at dele erfaringer fra anvendelse af kunstig intelligens i både den offentlige og den private sektor samt ved at dele betragtninger fra forskning om dataetik, juridiske rammer og ansvarlig digitalisering,” som det hedder.

Ekspertgruppens medlemmer er:

- Klaus Larsen, digitaliserings- og it-direktør i Region Nordjylland.

- Kristina Skovdal, direktør for Koncern It i Københavns Kommune.

- Martin Østergaard, stadsdirektør i Aarhus Kommune.

- Haktan Bulut, koncerndirektør for It og teknologi i ATP.

- Katrine Winding, direktør for Erhvervsstyrelsen.

- Stine Breiner Andersen, direktør for Produkter, Data og Kundeservice i PFA Pension.

- Nicolaj Gudbergsen, Head of GenAI, Senior Vice President, Technology & Services i Danske Bank.

- Kristian Hjort-Madsen, teknologidirektør i Norlys.

- Mette Modvig Nielsen, Director, Head of Digital & Project Excellence i Novo Nordisk Fonden.

- Mikkel Flyverbom, professor på CBS, Department of Management, Society and Communication.

- Jan Damsgaard, professor på CBS, Institut for Digitalisering.

- Henrik Udsen, professor og centerleder på Det Juridiske Fakultet på Københavns Universitet.

- Sine Zambach, adjunkt på CBS, Institut for Digitalisering.

- Serge Belongie, professor og direktør for Pioneer Centre for AI.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S