Her er Danmarks nye ekspertgruppe om kunstig intelligens

Regeringen er klar med en ny ekspertgruppe med 14 medlemmer, der får til opgave at rådgive om kunstig intelligens i den offentlige sektor. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: John Schnobrich, Unsplash)

Danmarks nye AI-ekspertgruppe kommer til at bestå af 14 medlemmer, som nu får til opgave at rådgive om anvendelsen af kunstig intelligens i den offentlige sektor herhjemme.

De 14 medlemmer er netop blevet udpeget af regeringen, kommunerne og regionerne i fællesskab.

Sammen skal de i ekspertgruppen “give strategisk og faglig sparring samt understøtte et højt ambitionsniveau,” når det rådgivning af Den Digitale Taskforce om udrulningen af AI.

“Ekspertgruppen skal blandt andet bidrage med et fagligt og strategisk blik på mulighederne for udrulning af kunstig intelligens i den danske offentlige sektor ved at dele erfaringer fra anvendelse af kunstig intelligens i både den offentlige og den private sektor samt ved at dele betragtninger fra forskning om dataetik, juridiske rammer og ansvarlig digitalisering,” som det hedder.

Ekspertgruppens medlemmer er:

- Klaus Larsen, digitaliserings- og it-direktør i Region Nordjylland.

- Kristina Skovdal, direktør for Koncern It i Københavns Kommune.

- Martin Østergaard, stadsdirektør i Aarhus Kommune.

- Haktan Bulut, koncerndirektør for It og teknologi i ATP.

- Katrine Winding, direktør for Erhvervsstyrelsen.

- Stine Breiner Andersen, direktør for Produkter, Data og Kundeservice i PFA Pension.

- Nicolaj Gudbergsen, Head of GenAI, Senior Vice President, Technology & Services i Danske Bank.

- Kristian Hjort-Madsen, teknologidirektør i Norlys.

- Mette Modvig Nielsen, Director, Head of Digital & Project Excellence i Novo Nordisk Fonden.

- Mikkel Flyverbom, professor på CBS, Department of Management, Society and Communication.

- Jan Damsgaard, professor på CBS, Institut for Digitalisering.

- Henrik Udsen, professor og centerleder på Det Juridiske Fakultet på Københavns Universitet.

- Sine Zambach, adjunkt på CBS, Institut for Digitalisering.

- Serge Belongie, professor og direktør for Pioneer Centre for AI.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S