Er tiden løbet fra RPA? Nej siger en af pionererne - for AI har gjort mulighederne enorme

For knapt 10 år siden var Robot Process Automation, også kendt som RPA, et af de hotteste værktøjer når der skulle automatiseres. Mere fokus på integrationer har udfordret positionen, men teknologien lever følge en af de første pionerer i bedste velgående. Med hjælp fra de seneste opfindelser.

Artikel top billede

Jørn Bo Jacobsen, Regional Vice President for UiPath (Foto: UIPath)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan RPA i dag er forædlet med AI - og derfor kan træffe gode beslutninger
  • Hvor hurtigt et typisk RPA projekt i dag kan rulles ud i en organsation
  • Hvordan UIPath ser udviklingen inden for automatisering
708
3:45 min
For knapt 10 år siden var Robot Process Automation, også kendt som RPA, et af de hotteste værktøjer når der skulle effektiviseres og automatiseres. Og når især ældre legacysystemer skulle forbindes med nyere software.

Mange organisationer gik på kort tid fra få til 100 robotter som flittigt klippede, kopierede og flyttede data mellem systemer. Med alt hvad det indebar af udfordringer med at vedligeholde systemer, som i de første generationer var en slags avanceret global makro.

Det var smart, men uden egentlig indsigt i hvad den arbejdede med af data.

Den opfattelse af RPA kan du fortsat møde blandt it-professionelle, som anerkender at RPA kan være en smart genvej - men at moderne systemer og ægte integration er at foretrække.

Men spørger du Jørn Bo Jacobsen, Regional Vice President for UiPath som var en af de første RPA-pionerer, er RPA ikke længere et værktøj, der blot løser simple gentagelsesopgaver i virksomheder.

Ifølge har ham har teknologien nu udviklet sig til at være både forretningskritisk og strategisk forankret.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S