Er tiden løbet fra RPA? Nej siger en af pionererne - for AI har gjort mulighederne enorme

For knapt 10 år siden var Robot Process Automation, også kendt som RPA, et af de hotteste værktøjer når der skulle automatiseres. Mere fokus på integrationer har udfordret positionen, men teknologien lever følge en af de første pionerer i bedste velgående. Med hjælp fra de seneste opfindelser.

Artikel top billede

Jørn Bo Jacobsen, Regional Vice President for UiPath (Foto: UIPath)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan RPA i dag er forædlet med AI - og derfor kan træffe gode beslutninger
  • Hvor hurtigt et typisk RPA projekt i dag kan rulles ud i en organsation
  • Hvordan UIPath ser udviklingen inden for automatisering
708
3:45 min
For knapt 10 år siden var Robot Process Automation, også kendt som RPA, et af de hotteste værktøjer når der skulle effektiviseres og automatiseres. Og når især ældre legacysystemer skulle forbindes med nyere software.

Mange organisationer gik på kort tid fra få til 100 robotter som flittigt klippede, kopierede og flyttede data mellem systemer. Med alt hvad det indebar af udfordringer med at vedligeholde systemer, som i de første generationer var en slags avanceret global makro.

Det var smart, men uden egentlig indsigt i hvad den arbejdede med af data.

Den opfattelse af RPA kan du fortsat møde blandt it-professionelle, som anerkender at RPA kan være en smart genvej - men at moderne systemer og ægte integration er at foretrække.

Men spørger du Jørn Bo Jacobsen, Regional Vice President for UiPath som var en af de første RPA-pionerer, er RPA ikke længere et værktøj, der blot løser simple gentagelsesopgaver i virksomheder.

Ifølge har ham har teknologien nu udviklet sig til at være både forretningskritisk og strategisk forankret.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen