Er tiden løbet fra RPA? Nej siger en af pionererne - for AI har gjort mulighederne enorme

For knapt 10 år siden var Robot Process Automation, også kendt som RPA, et af de hotteste værktøjer når der skulle automatiseres. Mere fokus på integrationer har udfordret positionen, men teknologien lever følge en af de første pionerer i bedste velgående. Med hjælp fra de seneste opfindelser.

Artikel top billede

Jørn Bo Jacobsen, Regional Vice President for UiPath (Foto: UIPath)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan RPA i dag er forædlet med AI - og derfor kan træffe gode beslutninger
  • Hvor hurtigt et typisk RPA projekt i dag kan rulles ud i en organsation
  • Hvordan UIPath ser udviklingen inden for automatisering
708
3:45 min
For knapt 10 år siden var Robot Process Automation, også kendt som RPA, et af de hotteste værktøjer når der skulle effektiviseres og automatiseres. Og når især ældre legacysystemer skulle forbindes med nyere software.

Mange organisationer gik på kort tid fra få til 100 robotter som flittigt klippede, kopierede og flyttede data mellem systemer. Med alt hvad det indebar af udfordringer med at vedligeholde systemer, som i de første generationer var en slags avanceret global makro.

Det var smart, men uden egentlig indsigt i hvad den arbejdede med af data.

Den opfattelse af RPA kan du fortsat møde blandt it-professionelle, som anerkender at RPA kan være en smart genvej - men at moderne systemer og ægte integration er at foretrække.

Men spørger du Jørn Bo Jacobsen, Regional Vice President for UiPath som var en af de første RPA-pionerer, er RPA ikke længere et værktøj, der blot løser simple gentagelsesopgaver i virksomheder.

Ifølge har ham har teknologien nu udviklet sig til at være både forretningskritisk og strategisk forankret.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse