Her er dit fremtidige arbejdsliv

Ny bog forklarer, hvorfor den traditionelle arbejdsmodel er på vej ud – og giver et bud på, hvordan man kan navigere i det nye arbejdslandskab.

Artikel top billede

Nye teknologier – måske særligt AI – vil give virksomhederne stadig flere muligheder for at øge produktiviteten.

Samtidig stiller medarbejderskaren stadig flere krav om meningsfuldhed i arbejdet, samt om øget autonomi og fleksibilitet.

Ifølge Deborah Perry Piscione og Josh Drean tyder det på, at den traditionelle måde at arbejde på simpelthen ikke kan gå hånd i hånd med den nye udvikling.

Det skriver de meget mere om i deres kommende bog “Employment is Dead: How Disruptive Technologies Are Revolutionizing the Way We Work”, der udkommer 28. januar.

Denne ”new normal” kan give virksomheder store fordele, hvis de formår at bruge og forstå de nye teknologier. Samt hvis de tilpasser sig til medarbejdernes behov og ønsker.

Desuden mener forfatterne, at kunstig intelligens i fremtiden vil gøre det muligt for de fleste mennesker ikke kun at knytte sig til et bestemt arbejde, men til flere forskellige jobs, afhængigt af evner og talent.

Bogen indeholder – udover informationer om, hvad der kunne være fremtidens arbejdsliv – også en række cases og eksempler, der kan hjælpe læseren med at navigere i en konstant forandrende verden.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS