Her er dit fremtidige arbejdsliv

Ny bog forklarer, hvorfor den traditionelle arbejdsmodel er på vej ud – og giver et bud på, hvordan man kan navigere i det nye arbejdslandskab.

Artikel top billede

Nye teknologier – måske særligt AI – vil give virksomhederne stadig flere muligheder for at øge produktiviteten.

Samtidig stiller medarbejderskaren stadig flere krav om meningsfuldhed i arbejdet, samt om øget autonomi og fleksibilitet.

Ifølge Deborah Perry Piscione og Josh Drean tyder det på, at den traditionelle måde at arbejde på simpelthen ikke kan gå hånd i hånd med den nye udvikling.

Det skriver de meget mere om i deres kommende bog “Employment is Dead: How Disruptive Technologies Are Revolutionizing the Way We Work”, der udkommer 28. januar.

Denne ”new normal” kan give virksomheder store fordele, hvis de formår at bruge og forstå de nye teknologier. Samt hvis de tilpasser sig til medarbejdernes behov og ønsker.

Desuden mener forfatterne, at kunstig intelligens i fremtiden vil gøre det muligt for de fleste mennesker ikke kun at knytte sig til et bestemt arbejde, men til flere forskellige jobs, afhængigt af evner og talent.

Bogen indeholder – udover informationer om, hvad der kunne være fremtidens arbejdsliv – også en række cases og eksempler, der kan hjælpe læseren med at navigere i en konstant forandrende verden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S