Her er dit fremtidige arbejdsliv

Ny bog forklarer, hvorfor den traditionelle arbejdsmodel er på vej ud – og giver et bud på, hvordan man kan navigere i det nye arbejdslandskab.

Artikel top billede

Nye teknologier – måske særligt AI – vil give virksomhederne stadig flere muligheder for at øge produktiviteten.

Samtidig stiller medarbejderskaren stadig flere krav om meningsfuldhed i arbejdet, samt om øget autonomi og fleksibilitet.

Ifølge Deborah Perry Piscione og Josh Drean tyder det på, at den traditionelle måde at arbejde på simpelthen ikke kan gå hånd i hånd med den nye udvikling.

Det skriver de meget mere om i deres kommende bog “Employment is Dead: How Disruptive Technologies Are Revolutionizing the Way We Work”, der udkommer 28. januar.

Denne ”new normal” kan give virksomheder store fordele, hvis de formår at bruge og forstå de nye teknologier. Samt hvis de tilpasser sig til medarbejdernes behov og ønsker.

Desuden mener forfatterne, at kunstig intelligens i fremtiden vil gøre det muligt for de fleste mennesker ikke kun at knytte sig til et bestemt arbejde, men til flere forskellige jobs, afhængigt af evner og talent.

Bogen indeholder – udover informationer om, hvad der kunne være fremtidens arbejdsliv – også en række cases og eksempler, der kan hjælpe læseren med at navigere i en konstant forandrende verden.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S