Her er dit fremtidige arbejdsliv

Ny bog forklarer, hvorfor den traditionelle arbejdsmodel er på vej ud – og giver et bud på, hvordan man kan navigere i det nye arbejdslandskab.

Artikel top billede

Nye teknologier – måske særligt AI – vil give virksomhederne stadig flere muligheder for at øge produktiviteten.

Samtidig stiller medarbejderskaren stadig flere krav om meningsfuldhed i arbejdet, samt om øget autonomi og fleksibilitet.

Ifølge Deborah Perry Piscione og Josh Drean tyder det på, at den traditionelle måde at arbejde på simpelthen ikke kan gå hånd i hånd med den nye udvikling.

Det skriver de meget mere om i deres kommende bog “Employment is Dead: How Disruptive Technologies Are Revolutionizing the Way We Work”, der udkommer 28. januar.

Denne ”new normal” kan give virksomheder store fordele, hvis de formår at bruge og forstå de nye teknologier. Samt hvis de tilpasser sig til medarbejdernes behov og ønsker.

Desuden mener forfatterne, at kunstig intelligens i fremtiden vil gøre det muligt for de fleste mennesker ikke kun at knytte sig til et bestemt arbejde, men til flere forskellige jobs, afhængigt af evner og talent.

Bogen indeholder – udover informationer om, hvad der kunne være fremtidens arbejdsliv – også en række cases og eksempler, der kan hjælpe læseren med at navigere i en konstant forandrende verden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S