Her er dit fremtidige arbejdsliv

Ny bog forklarer, hvorfor den traditionelle arbejdsmodel er på vej ud – og giver et bud på, hvordan man kan navigere i det nye arbejdslandskab.

Artikel top billede

Nye teknologier – måske særligt AI – vil give virksomhederne stadig flere muligheder for at øge produktiviteten.

Samtidig stiller medarbejderskaren stadig flere krav om meningsfuldhed i arbejdet, samt om øget autonomi og fleksibilitet.

Ifølge Deborah Perry Piscione og Josh Drean tyder det på, at den traditionelle måde at arbejde på simpelthen ikke kan gå hånd i hånd med den nye udvikling.

Det skriver de meget mere om i deres kommende bog “Employment is Dead: How Disruptive Technologies Are Revolutionizing the Way We Work”, der udkommer 28. januar.

Denne ”new normal” kan give virksomheder store fordele, hvis de formår at bruge og forstå de nye teknologier. Samt hvis de tilpasser sig til medarbejdernes behov og ønsker.

Desuden mener forfatterne, at kunstig intelligens i fremtiden vil gøre det muligt for de fleste mennesker ikke kun at knytte sig til et bestemt arbejde, men til flere forskellige jobs, afhængigt af evner og talent.

Bogen indeholder – udover informationer om, hvad der kunne være fremtidens arbejdsliv – også en række cases og eksempler, der kan hjælpe læseren med at navigere i en konstant forandrende verden.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec